Laadpalenmaker Alfen zakt op Damrak na verkoopadvies
AMSTERDAM (ANP) - Alfen behoorde dinsdag tot de grote verliezers op de Amsterdamse beurs. De producent van laadpalen en andere systemen voor het elektriciteitsnet werd door beleggingsadviseur Oddo BHF op de verkooplijst gezet en verloor ruim 5 procent. De algehele stemming op het Damrak was terughoudend in afwachting van de hervatting van de beurshandel op Wall Street. De beurzen in New York bleven maandag dicht vanwege President's Day.
Beleggers letten verder op de onderhandelingen in Zwitserland tussen de Verenigde Staten en Iran over het beperken van het Iraanse nucleaire programma. Ook vinden deze week in Genève onderhandelingen plaats tussen Oekraïne en Rusland, met Amerikaanse bemiddeling.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel een fractie hoger op 993,47 punten. Maandag sloot de hoofdindex nipt lager. De MidKap daalde 0,3 procent tot 1011,54 punten. De beurzen in Londen en Parijs wonnen tot 0,4 procent. Frankfurt bleef onveranderd.
Chipbedrijven
In Shanghai, Hongkong, Singapore, Taiwan en Zuid-Korea waren de beurzen dicht vanwege de viering van het Chinees Nieuwjaar. In Tokio, waar wel werd gehandeld, sloot de Nikkei 0,4 procent lager.
RELX en Wolters Kluwer gingen aan kop in de AEX, met winsten van respectievelijk 3 en 2 procent. De informatieleveranciers laten de afgelopen tijd stevige koersschommelingen zien door zorgen over kunstmatige intelligentie die zich als concurrent van de bedrijven aandient. De chipbedrijven Besi en ASMI stonden onderaan, met minnen van ruim 2 procent.
MidKap
Unilever won 0,5 procent, ondanks dat het levensmiddelenconcern door Kepler Cheuvreux van de kooplijst werd gehaald. Dsm-firmenich steeg 1,4 procent. Het voedings- en gezondheidsbedrijf geeft nieuwe obligaties uit ter waarde van 750 miljoen euro. De opbrengst wordt gebruikt om bestaande leningen die aflopen te herfinancieren.
In de MidKap gingen de bouwers Heijmans (min 1,1 procent) en BAM (min 2,7 procent) omlaag na de sterke koerswinsten in de afgelopen twee handelsdagen, die volgden op sterke resultaten van Heijmans.
Mijnbouwer
Theon klom 1,5 procent. De in Athene gevestigde fabrikant van nachtkijkers en warmtebeeldsystemen boekte afgelopen jaar een recordomzet dankzij de torenhoge defensiebudgetten in Europa. Voor 2026 voorziet Theon een verdere omzetgroei van ongeveer 30 procent.
In Londen steeg BHP ruim 1 procent. De mijnbouwer zag de winst in de afgelopen zes maanden flink stijgen door de forse stijging van de koperprijzen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse uitstoot van CO2 is in 2025 met 2,3 procent gestegen tot 72 megaton. Dat meldt de Nederlandse Emissieautoriteit (NEa) in zijn jaarverslag. Volgens de NEa kwam die stijging vooral doordat de energiesector meer uitstootte omdat meer elektriciteit werd geproduceerd voor export naar het buitenland.
53 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP) - Rusland manipuleert systematisch economische gegevens om de westerse bondgenoten van Oekraïne te misleiden. Zo willen de Russen hen laten geloven dat hun economie de druk van oorlogsuitgaven en westerse sancties kan doorstaan. Dat heeft Thomas Nilsson, het hoofd van de Zweedse Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst, gezegd in een interview met de Financial Times.
55 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse consumenten hebben fors meer klachten ingediend over verzekeraars, banken en andere financiële dienstverleners bij klachteninstituut Kifid. Het instituut ontving vorig jaar in totaal 7832 klachten, ruim 1800 meer dan in 2024.
57 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag lager geopend door de oplopende spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Vrijdag gingen de beurzen nog omhoog door het nieuws dat Iran de Straat van Hormuz volledig zou heropenen voor de commerciële scheepvaart. Zaterdag sloot Teheran de voor het olietransport belangrijke zeestraat echter weer af door de aanhoudende blokkade van de Iraanse havens door de Amerikaanse marine. Olie en gas werden daardoor weer duurder na de forse prijsdalingen op vrijdag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Consumenten en bedrijven moeten geld dat ze betalen aan de Belastingdienst en de Dienst Toeslagen vanaf 1 mei overmaken naar een ander rekeningnummer. Ook mensen die belasting of te veel ontvangen toeslagen terugkrijgen van deze diensten, krijgen dat vanaf volgende maand via een rekeningnummer van Rabobank. Hiervoor waarschuwen de Belastingdienst en de Dienst Toeslagen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgevers gaan waarschijnlijk niet allemaal hun reiskostenvergoedingen voor personeel verhogen als het kabinet de onbelaste kilometervergoeding opschroeft van 23 naar 25 cent. En als ze dat wel doen kan dat bij bedrijven ook ten koste gaan van de loonruimte, waarschuwt werkgeversvereniging AWVN maandag na onderzoek onder bijna vierhonderd over het algemeen grotere bedrijven.
2 uur geledenHANNOVER (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz gaat crisisoverleg houden over de zekerheid van brandstofleveringen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft Merz gezegd bij de opening van de grote industriële handelsbeurs Hannover Messe. Volgens Merz zal die bijeenkomst van de nationale veiligheidsraad in Berlijn zeer snel plaatsvinden.
3 uur geleden