Kroongetuige B. hervat medewerking aan liquidatieproces Marengo
AMSTERDAM (ANP) - Nabil B., kroongetuige in het liquidatieproces Marengo, gaat weer verklaren. In mei staakte B. zijn medewerking aan het proces voorlopig, vanwege problemen rond de veiligheid van zijn gezin. "De advocaten van de kroongetuige hebben de rechtbank laten weten dat er geen belemmeringen meer zijn om zijn verhoren te hervatten', zo bevestigt een woordvoerder van de rechtbank maandag berichtgeving in het AD.
Marengo draait om een reeks onderwereldmoorden en plannen en voorbereidingen daartoe. Ridouan Taghi is hoofdverdachte. Naast hem heeft het Openbaar Ministerie zestien anderen voor de rechter gebracht.
De veiligheid van B. en zijn naasten is een uiterst gevoelig punt in het kader van het proces. In maart 2018 werd de broer van B. in Amsterdam doodgeschoten. In september 2019 volgde de moord op zijn advocaat Derk Wiersum. Misdaadjournalist Peter R. de Vries werd medio 2020 adviseur en vertrouwenspersoon van de kroongetuige. Op 6 juli werd hij in het centrum van Amsterdam neergeschoten. Hij bezweek negen dagen later aan zijn verwondingen.
Regiezittingen
De rechtbank hervat het proces op 15 en 16 september met twee zogeheten regiezittingen, waarin de stand van het complexe, omvangrijke onderzoek wordt besproken. Op 21 en 22 september zullen de verhoren van kroongetuige B. ter zitting worden voorgezet. Het proces vindt plaats in de gerechtsbunker in Amsterdam-Osdorp.
B. stapte in 2017 naar justitie en sloot een kroongetuigenovereenkomst. De aanstaande verhoren zullen niet alleen gaan over de misdrijven waarover B. het nodige zou weten, maar ook over een iPhone die hij in zijn cel in zijn bezit heeft gehad. Daarin is onder meer chatverkeer met zijn vriendin aangetroffen waarover de advocaten van de verdachten die B. met zijn verklaringen belast alles willen weten. De appjes zouden B.'s betrouwbaarheid kunnen aantasten, menen de raadslieden.
De advocaten van B. waren maandag niet bereikbaar voor commentaar.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Als de gemeenteraad van Gorinchem besluit tot een herstemming vanwege mogelijke stemfraude, dan hoeft dat niet voor de hele gemeente opnieuw. Volgens de Kiesraad kan dit beperkt blijven tot een of enkele stembureaus. In dat geval worden alleen de personen opgeroepen die tijdens de verkiezingsdag hun stem zelf of via een volmacht hebben uitgebracht op de betreffende locatie, laat de Kiesraad weten.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De vijfde verdachte die donderdag werd aangehouden voor betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge in Rotterdam, wordt net als de andere vier verdacht van terrorisme. De 19-jarige man uit Tilburg werd woensdag voorgeleid aan de rechter-commissaris en die besloot dat hij nog in ieder geval veertien dagen blijft vastzitten.
1 uur geledenHARDENBERG (ANP) - Het asielzoekerscentrum in Hardenberg is ook woensdag in gebruik, en daarom krijgt opvangorgaan COA de eerste dwangsom van de gemeente. Die bedraagt 55.000 euro per dag. Het gebouw had dicht moeten zijn, de overeenkomst van het COA en Hardenberg is verlopen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft Govinda B. (34) veroordeeld tot vijf jaar cel en tbs met dwangverpleging voor het bedreigen en mishandelen van vijf vrouwen met wie hij een relatie had. Dat gebeurde vanaf 2022 tot zijn aanhouding in oktober 2024. Volgens de rechtbank heeft de man uit Delft meermalen de vrouwen gedreigd te zullen verkrachten. Ook maakte hij seksvideo's en verspreidde hij die. In een aantal gevallen waren de slachtoffers buiten bewustzijn.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag zijn maandag twee mannen aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij grootschalige oplichting. Volgens de politie gaat het om meerdere gevallen van fraude in heel Nederland, waarbij slachtoffers grote sommen geld verloren. De oplichters zouden zich telefonisch hebben voorgedaan als medewerkers van de helpdesk van een bank en zo in totaal enkele honderdduizenden euro's hebben buitgemaakt.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Een 35-jarige Somalische man moet veertien weken de cel in, omdat hij na zijn asielprocedures niet terug wil naar Somalië en iemand heeft mishandeld. Dat heeft de politierechter van de rechtbank Midden-Nederland besloten.
4 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Raadsleden in Gorinchem zitten met een dilemma, nu het Openbaar Ministerie onderzoekt of in de gemeente mogelijk stemmen zijn geronseld. De oude gemeenteraad kan de verkiezingsuitslag geldig verklaren en het onderzoek afwachten, maar ook besluiten dat er een herstemming moet komen, wat uniek zou zijn. De partij die met 7 zetels (van de 25) de grootste werd, Democraten Gorinchem, is daar vooralsnog niet voor.
4 uur geleden