Kroongetuige afwezig bij Marengo-proces na ruzie met justitie
AMSTERDAM (ANP) - Kroongetuige Nabil B. is vrijdag niet aanwezig in de rechtbank in Amsterdam-Osdorp waar opnieuw een zitting is in het grote liquidatieproces Marengo. De advocaten van B. lieten de vorige zittingsdag, woensdag, weten dat B. zijn kroongetuigendeal met justitie 'on hold' heeft gezet. Hij deed dat uit diepe onvrede over de veiligheidsmaatregelen voor zijn gezin.
"Het is kennelijk nog niet opgelost", zei de rechter bij aanvang van de zitting over de impasse tussen B. en justitie. Het Marengoproces leunt zwaar op de belastende verklaringen van B. over de criminele activiteiten van hoofdverdachte Ridouan Taghi en de zestien medeverdachten. B. wil vooralsnog niet verder verklaren. Zijn eerder afgelegde verklaringen blijven niettemin overeind. Het OM zei woensdag "verrast" te zijn door de stap van B.
Vrijdag wordt het deeldossier rond de moord op de 29-jarige 'Appie' Belhadj besproken, op 29 mei 2016 in Amsterdam. Hij werd in de flat Kikkenstein in Amsterdam-Zuidoost doodgeschoten. Volgens het Openbaar Ministerie is een ruzie over drugs de aanleiding voor de moord geweest. Ook werd gedacht dat Belhadj in het geheim met de politie praatte, wat tot zijn doodvonnis zou hebben geleid.
Justitie beschikt over ontsleutelde cryptoberichten, verstuurd tussen verdachten onderling, waarin over de moord wordt gesproken. Belhadj moest "drie headshots" krijgen. Jason L. is inmiddels onherroepelijk veroordeeld voor het uitvoeren van de moord. Hij zou Belhadj in de vroege ochtend naar de flat in de Bijlmer hebben gelokt door te vertellen dat hij daar met drie vrouwen was en het slachtoffer erectiepillen Viagra moest komen brengen. Belhadj werd daar vervolgens doodgeschoten.
De moord en de voorbereiding ervoor staan op de aanklacht tegen Taghi. Medeverdachten Mario R. en Arthur M. worden vervolgd voor de voorbereiding van de moord. Alle drie reageren vrijdag niet op de beschuldigingen en beroepen zich op hun zwijgrecht. De 43-jarige Taghi zei eerder deze week dat hij niets hoefde te zeggen, omdat de rechtbankvoorzitter zijn gedachten kon lezen. De voorzitter had volgens Taghi op een eerdere zitting te kennen gegeven dat hij "paranormale gaven" had. De voorzitter wuifde het commentaar van Taghi weg.
Meer uit Binnenland
GORINCHEM (ANP) - De stempassen voor de herverkiezingen in Gorinchem zijn eerder dan verwacht verstuurd. De gemeente dacht de passen voor de herstemming op 20 april bij alle kiesgerechtigden te bezorgen, maar dat wordt 15 april nadat "samen met de drukker alles op alles is gezet", aldus een gemeentewoordvoerder.
38 minuten geledenDEN HAAG/ISLAMABAD (ANP) - Buitenlandminister Tom Berendsen heeft met de bemiddelaar van het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten zijn zorgen gedeeld over de schending daarvan in Libanon. Berendsen belde vrijdag met zijn ambtgenoot in Pakistan, dat hielp het bestand tussen Iran en de Verenigde Staten tot stand te brengen.
46 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt eenmalig 350.000 euro uit voor Joodse studenteninitiatieven. "Zodat zij hun eigen culturele tradities en gewoontes op die campussen verder kunnen vormgeven", zei onderwijsminister Rianne Letschert tegen het ANP. Ook komen er gesprekken tussen onderwijsinstellingen en lokale autoriteiten.
55 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Vicepremier Dilan Yeşilgöz erkent desgevraagd dat de timing van het bezoek van premier Rob Jetten aan de Amerikaanse president "ongemakkelijk" is. Trump dreigde eerder deze week nog met het vernietigen van de Iraanse beschaving, als dat land niet akkoord ging met het heropenen van de Straat van Hormuz.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bijna negen op de tien mensen die vapen, gebruiken illegale vapes of vapes die op een illegale manier zijn gekocht. Vaak komen die via webshops of fysieke winkels in het buitenland binnen, schrijft onderzoeksbureau Bureau Beke in een rapport. Ze zijn bijvoorbeeld legaal in het buitenland verkocht, maar mogen vanwege de smaak niet in Nederland op de markt komen.
3 uur geledenELST (ANP) - Enkele tientallen activisten van Geef Tegengas blokkeren vrijdagmiddag de Betuweroute. Ze protesteren daarmee onder andere tegen mensenrechtenschendingen wereldwijd en de klimaatcrisis, meldt de groep. De actievoerders zeggen zich tussen Lent en Elst toegang tot twee spoorlijnen te hebben verschaft en blokkeren het vervoer in beide richtingen. Over dit stuk spoor rijden goederentreinen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het fregat Zr.Ms. De Ruyter vertrekt aanstaande zondag richting Zuidoost-Azië, maar blijft mogelijk in het Midden-Oosten. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat in ieder geval door de Rode Zee, om daar bij te dragen aan een internationale missie om de scheepvaart te beschermen.
3 uur geleden