Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kritisch Vattenfall dingt wel mee naar bouw nieuwe windparken

Kritisch Vattenfall dingt wel mee naar bouw nieuwe windparken

AMSTERDAM (ANP) - Energieleverancier Vattenfall dingt mee naar de ontwikkeling van twee nieuwe windmolenparken voor de Noord-Hollandse kust. Maar net als concurrent Eneco, die zich terugtrekt van de projecten, heeft het bedrijf kritiek op de aanbestedingsprocedures van de regering voor windenergie op zee.

De precieze inhoud van de biedingen van Vattenfall is vertrouwelijk. Het gaat om IJmuiden Ver Alpha en Beta, die samen evenveel elektriciteit moeten opwekken als ongeveer 4 miljoen huishoudens verbruiken. Vattenfall wil IJmuiden Ver Alpha alleen ontwikkelen en trekt bij Beta samen op met een partner die nog geheim is.

Bedrijven die meedoen aan een tender kunnen punten krijgen voor bijvoorbeeld hun inspanningen voor biodiversiteit of innovatieve oplossingen. Maar ook de hoeveelheid geld die ze willen investeren telt mee. Net als Eneco waarschuwt Vattenfall dat het financiële gedeelte te veel gewicht krijgt bij beoordelingen. Volgens Ireen Geerbex, bij Vattenfall Nederland verantwoordelijk voor de ontwikkeling van windmolenparken, vergroot dat de risico's. Het is namelijk onzeker of de elektriciteitsprijzen voldoende zullen zijn om die uitgaven te dekken.

Zorgen over timing

Vattenfall gelooft wel in een toekomst voor windenergie op zee, benadrukt het bedrijf. "Maar er is nog een hoop werk te doen", zegt Geerbex. "De kosten moeten beheersbaar blijven en je moet zorgen dat er voldoende vraag is."

Zo zijn er zorgen over de timing van de oplevering van windenergieprojecten. Als er ineens veel meer aanbod is van hernieuwbare elektriciteit, moet er ook voldoende vraag naar zijn vanuit bijvoorbeeld de industrie. Onder andere de overheid moet daarom de elektrificatie van de industrie voldoende stimuleren, stelt Geerbex.

Meerdere aanvragen

Volgens demissionair minister Rob Jetten (Klimaat en Energie) zijn er uiteindelijk meerdere aanvragen binnengekomen voor de tender. "De windsector heeft internationaal te maken met uitdagingen zoals recente prijsstijgingen en hoge rente", erkent hij. "Ik ben blij dat ondanks deze ontwikkelingen, meerdere partijen interesse hebben getoond in het bouwen van deze windparken in Nederland."

De verwachting is dat in juni bekend wordt wie de parken mag gaan aanleggen. Vervolgens zouden de parken eind 2029 of begin 2030 stroom moeten gaan leveren.

Meer uit Financieel

Europese Commissie start officieel onderzoek naar webwinkel Shein

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie is dinsdag een formeel onderzoek gestart naar de Chinese webwinkel Shein. Dat kan een opmaat zijn voor een forse boete. Aanleiding voor het onderzoek zijn de verkoop van illegale producten zoals sekspoppen die op kinderen lijken en het verslavende ontwerp van de website.

44 minuten geleden
Adani Group investeert 100 miljard dollar in AI-datacenters

NEW DELHI (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Adani Group is van plan tegen 2035 zo'n 100 miljard dollar te investeren in de ontwikkeling van energiezuinige datacenters voor kunstmatige intelligentie (AI). Het grote Indiase concern, actief in onder meer havens en energiecentrales, wil daarmee profiteren van India's opkomst als centrum voor AI en cloudcomputing.

1 uur geleden
Odido onderzoekt of het gegevens te lang bewaarde

DEN HAAG (ANP) - Telecomprovider Odido onderzoekt of het oude gegevens te lang heeft bewaard. Het telecombedrijf zegt vragen te hebben gekregen van mensen die zeggen al jaren weg te zijn als klant en toch een mail kregen waarin staat dat hun persoonsgegevens mogelijk zijn gelekt bij een grote hack die vorige week bekend werd.

2 uur geleden
Onderzoek: ruim 120.000 banen weg in Duitse industrie in 2025

BERLIJN (ANP/DPA) - De werkgelegenheid in de omvangrijke Duitse industrie is vorig jaar met meer dan 120.000 arbeidsplaatsen gekrompen. Dat meldt advies- en accountancybureau EY in een onderzoek. Vooral de noodlijdende Duitse auto-industrie werd hard getroffen met een verlies van ongeveer 50.000 banen, aldus het onderzoek.

2 uur geleden
Omstreden megaproject op Indiaas eiland mag toch doorgaan

KOLKATA (ANP/AFP) - Een omstreden Indiaas megaproject op een eiland in de Andamanse Zee mag toch doorgaan. Het milieuhof van India heeft toestemming gegeven voor het strategisch belangrijke infrastructuurproject op het eiland Great Nicobar, ondanks wijdverspreide zorgen over ecologische schade. Het National Green Tribunal verwierp een reeks bezwaren tegen het megaproject met de mededeling dat er "voldoende waarborgen" in acht waren genomen.

3 uur geleden
Laadpalenmaker Alfen zakt op Damrak na verkoopadvies

AMSTERDAM (ANP) - Alfen behoorde dinsdag tot de grote verliezers op de Amsterdamse beurs. De producent van laadpalen en andere systemen voor het elektriciteitsnet werd door beleggingsadviseur Oddo BHF op de verkooplijst gezet en verloor ruim 5 procent. De algehele stemming op het Damrak was terughoudend in afwachting van de hervatting van de beurshandel op Wall Street. De beurzen in New York bleven maandag dicht vanwege President's Day.

3 uur geleden
Spanje onderzoekt X, Meta en TikTok om AI-kindermisbruikmateriaal

MADRID (ANP/RTR) - De Spaanse regering heeft aanklagers opgedragen een onderzoek te beginnen naar socialmediaplatforms X, Meta en TikTok. Op die platforms zouden met kunstmatige intelligentie gegenereerde beelden van seksueel misbruik van kinderen worden verspreid. Dat schreef premier Pedro Sánchez dinsdag op zijn X-account.

3 uur geleden