Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kritiek op Zwitserse waakhond in onderzoek naar val Credit Suisse

Kritiek op Zwitserse waakhond in onderzoek naar val Credit Suisse

BERN (ANP/AFP) - De Zwitserse financieel toezichthouder Finma was niet effectief in het aanpakken van de schandalen bij Credit Suisse, blijkt uit een onderzoek naar het debacle rond de Zwitserse bank. Credit Suisse dreigde in 2023 om te vallen door wanbeheer van de directie en moest noodgedwongen door concurrent UBS worden gered om een wereldwijde financiële crisis te voorkomen.

Finma werd eerder al verweten niet op tijd te hebben ingegrepen bij Credit Suisse. Zo vond de toezichthouder tussen 2018 en 2022 al ruim 380 tekortkomingen bij de bank die "actie vereisten". Daarvan waren er 113 zeer risicovol. Volgens Finma weigerde Credit Suisse echter om opgelegde ingrepen uit te voeren. Ook gaven medewerkers van de bank herhaaldelijk valse informatie. De toezichthouder pleit dan ook voor meer handhavingsmogelijkheden.

De in Zwitserland zelden gebruikte parlementaire onderzoekscommissie stelt nu na een onderzoek van achttien maanden vast geen bewijs te hebben gevonden dat de val van Credit Suisse werd veroorzaakt door wangedrag van de autoriteiten. Volgens de commissie was het langdurige wanbeheer van Credit Suisse de oorzaak van de crisis. "De raad van bestuur en het management van Credit Suisse waren verantwoordelijk voor het verlies van vertrouwen in de bank."

'Te veel belang'

Credit Suisse behoorde tot de dertig internationale banken die te groot werden geacht om failliet te gaan door hun belang in het wereldwijde bankensysteem. Toen de bank in maart 2023 dreigde om te vallen, doordat klanten hun tegoeden weghaalden uit zorgen over de gezondheid van de bank, grepen de Zwitserse autoriteiten in. De overheid, de centrale bank en Finma dwongen UBS tot een overname van Credit Suisse. In het omvangrijke onderzoeksrapport stelt de commissie vast dat de autoriteiten met hun acties een wereldwijde financiële crisis hebben voorkomen.

De commissie bekritiseerde wel de regels die van toepassing zijn op banken die te groot zijn om te falen, en concludeerde dat de autoriteiten "te veel belang" hadden gehecht aan de eisen van de grote banken. Ook betreurt de commissie de ineffectiviteit van toezichthouder Finma. In de aanbevelingen aan de regering stelt de commissie voor om de regels voor samenwerking tussen de autoriteiten die verantwoordelijk zijn voor financiële stabiliteit in Zwitserland te verduidelijken.

Meer uit Financieel

FNV: kleine vertragingen op Schiphol door actie douaniers

SCHIPHOL (ANP) - Door een actie van de douane op Schiphol hebben passagiers dinsdagmiddag na aankomst kleine vertragingen opgelopen, meldt vakbond FNV. De douaniers voerden actie omdat ze een hoger salaris voor rijksambtenaren willen en deden dit door tijdelijk extra controles uit te voeren, waardoor er enige vertraging ontstond.

2 minuten geleden
Muziekdienst Spotify flink hoger op Wall Street na recordkwartaal

NEW YORK (ANP) - Spotify werd dinsdag flink hoger gezet op de beurzen in New York. De muziekstreamingdienst zag de omzet en winst stijgen in het laatste kwartaal van 2025. Het aantal maandelijks actieve gebruikers steeg tot een nieuw record van 751 miljoen. Het aantal premiumabonnees, die betalen voor de muziek en podcasts, groeide tot 290 miljoen. Voor het huidige kwartaal rekent Spotify op een verdere stijging van het aantal gebruikers en betalende abonnees. Het aandeel won 15,5 procent.

9 minuten geleden
Ondernemers vragen politiek om aandacht voor grensregio's

DEN HAAG (ANP) - Ondernemers klagen dat volgens hen steeds meer Nederlandse consumenten naar Duitsland of België gaan voor hun dagelijkse boodschappen of om te tanken. Daardoor dreigen in Nederlandse grensregio's winkelsluitingen, banenverlies en een verschralend voorzieningenniveau, staat in een verklaring die voorzitter Jacco Vonhof van MKB-Nederland dinsdag samen met andere ondernemersorganisaties heeft aangeboden aan de Kamercommissie voor Economische Zaken.

20 minuten geleden
Zeker vijf baby's in België besmet na drinken Nestlé-melk

BRUSSEL (ANP) - In België zijn zeker vijf baby's besmet met de giftige stof cereulide na het drinken van babymelk van Nestlé. Dat meldt het Vlaamse Departement Zorg aan persbureau Belga na laboratoriumonderzoek van de ontlasting. De kindjes hadden milde klachten.

1 uur geleden
Motorfietsenverkoop Harley-Davidson flink gedaald in 2025

MILWAUKEE (ANP) - Het bekende Amerikaanse motorfietsenmerk Harley-Davidson heeft vorig jaar wereldwijd minder motors verkocht door de onzekere economische omstandigheden en het zwakke consumentenvertrouwen. Volgens het bedrijf uit Milwaukee daalde de verkoop met 12 procent tot 132.535 motorfietsen vergeleken met een jaar eerder.

1 uur geleden
Ferrari rekent op hogere winst, orderboek gevuld tot eind 2027

MARANELLO (ANP) - Ferrari rekent in 2026 op een verdere stijging van de omzet en winst, onder meer door de introductie van nieuwe modellen en de verkoop van exclusieve sportwagens in het hogere segment. Het orderboek van de Italiaanse sportautofabrikant is tot eind 2027 gevuld, werd dinsdag bekend.

1 uur geleden
Koers Solvinity-koper Kyndryl crasht na vertrek financieel topman

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De koers van het Amerikaanse bedrijf Kyndryl is meer dan gehalveerd op Wall Street. Dat volgde op het nieuws dat de financiële topman van de IT-dienstverlener maandag opstapte en het bedrijf zijn volledige kwartaalrapport later indient. Kyndryl is van plan het Nederlandse Solvinity, dat het platform levert waarop DigiD draait, over te nemen.

1 uur geleden