Kritiek op Zwitserse waakhond in onderzoek naar val Credit Suisse
BERN (ANP/AFP) - De Zwitserse financieel toezichthouder Finma was niet effectief in het aanpakken van de schandalen bij Credit Suisse, blijkt uit een onderzoek naar het debacle rond de Zwitserse bank. Credit Suisse dreigde in 2023 om te vallen door wanbeheer van de directie en moest noodgedwongen door concurrent UBS worden gered om een wereldwijde financiële crisis te voorkomen.
Finma werd eerder al verweten niet op tijd te hebben ingegrepen bij Credit Suisse. Zo vond de toezichthouder tussen 2018 en 2022 al ruim 380 tekortkomingen bij de bank die "actie vereisten". Daarvan waren er 113 zeer risicovol. Volgens Finma weigerde Credit Suisse echter om opgelegde ingrepen uit te voeren. Ook gaven medewerkers van de bank herhaaldelijk valse informatie. De toezichthouder pleit dan ook voor meer handhavingsmogelijkheden.
De in Zwitserland zelden gebruikte parlementaire onderzoekscommissie stelt nu na een onderzoek van achttien maanden vast geen bewijs te hebben gevonden dat de val van Credit Suisse werd veroorzaakt door wangedrag van de autoriteiten. Volgens de commissie was het langdurige wanbeheer van Credit Suisse de oorzaak van de crisis. "De raad van bestuur en het management van Credit Suisse waren verantwoordelijk voor het verlies van vertrouwen in de bank."
'Te veel belang'
Credit Suisse behoorde tot de dertig internationale banken die te groot werden geacht om failliet te gaan door hun belang in het wereldwijde bankensysteem. Toen de bank in maart 2023 dreigde om te vallen, doordat klanten hun tegoeden weghaalden uit zorgen over de gezondheid van de bank, grepen de Zwitserse autoriteiten in. De overheid, de centrale bank en Finma dwongen UBS tot een overname van Credit Suisse. In het omvangrijke onderzoeksrapport stelt de commissie vast dat de autoriteiten met hun acties een wereldwijde financiële crisis hebben voorkomen.
De commissie bekritiseerde wel de regels die van toepassing zijn op banken die te groot zijn om te falen, en concludeerde dat de autoriteiten "te veel belang" hadden gehecht aan de eisen van de grote banken. Ook betreurt de commissie de ineffectiviteit van toezichthouder Finma. In de aanbevelingen aan de regering stelt de commissie voor om de regels voor samenwerking tussen de autoriteiten die verantwoordelijk zijn voor financiële stabiliteit in Zwitserland te verduidelijken.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techconcern IBM heeft een schikking getroffen van 17 miljoen dollar met de Amerikaanse overheid, die een onderzoek had ingesteld naar het diversiteits-, gelijkheids- en inclusiebeleid van het bedrijf. Omgerekend gaat het om 14,5 miljoen euro.
10 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Europa kan een serieuze defensieindustrie opzetten, maar dan moet er wel meer werk gemaakt worden van standaardisatie en snellere aanbestedingsprocedures. Daarop hamert de Nederlandse bestuurder bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij in gesprek met het ANP.
44 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Tesla's geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) wordt toegelaten op de openbare weg in Nederland. Dat heeft de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer, bekendgemaakt. Met het systeem kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. Nederland is het eerste Europese land waar het zelfrijdende systeem wordt geïntroduceerd.
9 uur geledenNEW YORK (ANP) - Aan de winstreeks op Wall Street van de laatste dagen kwam vrijdag een einde. De graadmeters op de aandelenbeurzen in New York gingen overwegend met verliezen de handel uit. Beleggers leken wat voorzichtiger te worden in aanloop naar de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran, die in het weekend beginnen.
11 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM heeft de hervatting van zijn vluchten van en naar Dubai uitgesteld tot in juni. Ondanks het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten van deze week vindt de luchtvaartmaatschappij de situatie in de regio nog steeds te onzeker. Daarom is besloten de vluchten tot en met 14 juni te annuleren.
11 uur geledenASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) begint maandag met werkzaamheden om de gaswinning in het Groningse Warffum te hervatten. De gaswinning op de locatie was tijdelijk stilgelegd. Bij het opstarten bleek dat zich een hoeveelheid water en zand in de bodem van de put heeft opgehoopt. Daarom moet de put worden schoongemaakt.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Kerstmannen zijn de nieuwste begunstigden van Donald Trumps nieuwe regeling voor belastingaftrek van fooien. Het Amerikaanse ministerie van Financiën en belastingdienst IRS hebben vrijdag verduidelijkt dat imitatoren van beroemdheden of bepaalde karakters, waaronder ook mensen die als kerstman optreden, jaarlijks tot 25.000 dollar aan inkomen uit fooien kunnen aftrekken van hun belastingen.
12 uur geleden