Kritiek op plan voor islamitische versie Vaticaanstad in Albanië
TIRANA (ANP/DPA) - Het plan van de Albanese premier Edi Rama voor een ministaat voor moslims leidt ook tot kritiek. De overkoepelende organisatie van Albanese moslims, KMSH, vindt dat de premier met het idee "de religieuze harmonie in gevaar brengt".
De organisatie stelt tegenover Albanese media dat dergelijke initiatieven een "gevaarlijk precedent" kunnen vormen voor de toekomst van het land. Rama maakte zondag bekend dat hij een soevereine staat wil stichten, naar het voorbeeld van Vaticaanstad. Deze moet worden gevestigd in de Albanese hoofdstad Tirana en wordt gerund door de Bektashi-orde, een liberale stroming van de islam.
De leider van de Bektashi-orde in Tirana heeft het idee juist verwelkomd. Het "uitstekende initiatief" zou volgens hem juist "een nieuw tijdperk van religieuze tolerantie en de bevordering van de vrede inluiden". Ongeveer de helft van de Albanezen is moslim, van wie 10 procent tot de Bektashi-orde behoort.
De ministaat wordt circa 10 hectare groot, vier keer zo klein als Vaticaanstad, en komt op de plek van het internationale hoofdkwartier van de orde. Het drinken van alcohol wordt in de staat toegestaan en vrouwen hoeven zich niet aan kledingvoorschriften te houden. Rama schreef woensdag op berichtenplatform X dat het door de benodigde juridische wijzigingen lang zal duren voordat het plan werkelijkheid wordt.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Iraanse reactie op een Amerikaans voorstel om de oorlog te beëindigen "stom" genoemd. Hij spreekt daarnaast over "een stuk afval" dat hij niet volledig heeft gelezen, omdat hij zijn "tijd niet wil verspillen".
9 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU wil een actievere rol gaan spelen in toekomstige vredesonderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne. De EU-ministers van Buitenlandse Zaken gaan eind deze maand bepalen waarover de EU met Rusland wil praten en "wat onze rode lijnen zijn", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag na afloop van de vergadering met de ministers in Brussel.
25 minuten geledenOVIEDO (ANP/DPA) - Een Duits koppel is in Spanje veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en tien maanden, omdat ze hun kinderen jarenlang hadden opgesloten in een ernstig vervuild huis. De drie kinderen werden vorig jaar april bevrijd uit de woning in Noord-Spanje, die door een agent werd omschreven als een "horrorhuis".
33 minuten geledenTENERIFE (ANP) - Maandag vertrekken er toch twee evacuatievluchten vanaf Tenerife naar Eindhoven, meldt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken op het Spaanse eiland. Eerder leek er maar één vliegtuig met opvarenden van het cruiseschip Hondius te gaan. Op het Nederlandse schip brak de Andesvariant van het hantavirus uit.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar wijst EU-sancties tegen gewelddadige kolonisten op de Westoever resoluut af. De sancties werden maandag goedgekeurd door de ministers van Buitenlandse Zaken van de lidstaten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De man die vorige maand langs de beveiliging van het Amerikaanse Correspondents' Dinner rende en schoten loste, heeft voor de rechter ontkend schuldig te zijn aan alle aanklachten. De 31-jarige Cole Allen is onder meer aangeklaagd voor een moordpoging op president Donald Trump.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby hoort zijn vonnis op 15 juni. De rechtbank van Oslo heeft dit tegenover het Noorse TV 2 bevestigd. Tegen de zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit heeft het Noorse OM zeven jaar en zeven maanden gevangenisstraf geëist.
3 uur geleden