Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kremlin beschuldigt Oekraïne van sabotage dam

Kremlin beschuldigt Oekraïne van sabotage dam

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin beschuldigt Oekraïne van het saboteren van de dam in de rivier Dnipro. Regeringswoordvoerder Dmitri Peskov zegt dat de Oekraïners daarmee de aandacht willen afleiden van hun falende tegenoffensief tegen de Russische strijdkrachten.

Rusland beweerde de afgelopen tijd dat het grote Oekraïense aanvallen heeft afgeslagen en veel Oekraïens militair materieel heeft vernietigd. Het is onduidelijk of het langverwachte Oekraïense tegenoffensief inderdaad is begonnen, al zijn daar volgens sommige bronnen wel aanwijzingen voor.

Oekraïne houdt juist de Russen verantwoordelijk voor het verwoesten van de dam. De Oekraïense strijdkrachten spraken over een "hysterische reactie" van Rusland. Die zou bedoeld zijn om te voorkomen dat Oekraïense troepen de rivier oversteken om de Russische militairen daar aan te vallen.

Sabotage

De dam in het door Rusland bezette gebied in het zuiden van Oekraïne bezweek eerder dinsdag. Daarna stroomde een enorme watermassa het oorlogsgebied in Oekraïne in. Het Kremlin stelde dat de vermeende sabotage ook is bedoeld om de watertoevoer te saboteren naar het door Rusland bezette schiereiland de Krim.

Het waterreservoir bij de dam is aangesloten op een kanaal dat voorziet in zo'n 85 procent van de waterbehoefte van de Krim. Het water gaat vooral naar de landbouw. Het door Rusland aangestelde hoofd van het schiereiland benadrukte dat er nog voldoende drinkwater is, maar op termijn zouden volgens hem wel problemen kunnen ontstaan.

Krim-annexatie

Oekraïne had de watertoevoer via het Noord-Krimkanaal al eens afgesloten na de Russische annexatie van het schiereiland in 2014. Dat zorgde toen voor waterproblemen op de Krim. Die eindigden pas nadat Rusland het kanaal vorig jaar in handen kreeg nadat het Oekraïne was binnengevallen.

Meer uit Buitenland

Europees Parlement wil maatregelen tegen Israël om Gaza

STRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft donderdag ingestemd met een resolutie over Gaza. Daarin roept het parlement de Europese Commissie en de EU-lidstaten op het handelsdeel van het associatieverdrag met Israël op te schorten.

1 uur geleden
VS spraken in Minsk met Belarus, delegatie terug met gevangenen

VILNIUS (ANP/RTR) - Een Amerikaanse delegatie onder leiding van de speciale gezant John Coale heeft in de Belarussische hoofdstad Minsk onderhandeld met onder anderen president Aleksandr Loekasjenko. De delegatie heeft volgens de Amerikaanse ambassade in de Litouwse hoofdstad Vilnius op de terugreis ex-gevangenen van verschillende nationaliteiten kunnen meenemen.

1 uur geleden
Polen, Litouwen en Oekraïne stemmen luchtverdediging af

VILNIUS (ANP) - Polen, Litouwen en Oekraïne willen dat hun luchtverdediging beter gaat samenwerken. Dat is nodig om "de Russische agressie te pareren", zeggen hun buitenlandministers daags nadat een flink aantal Russische drones Polen was binnengevlogen.

1 uur geleden
Duitse kritiek op weren Israëlische dirigent door festival Gent

BERLIJN (ANP/BELGA) - De Duitse regeringscommissaris voor antisemitisme veroordeelt het besluit van het Gent Festival van Vlaanderen om een Israëlische dirigent te weren. Het optreden van het Münchner Philharmoniker gaat niet door wegens "onvoldoende duidelijkheid over de houding van de dirigent tegenover het genocidaire regime in Tel Aviv", aldus de organisatie.

1 uur geleden
Twee moties van wantrouwen ingediend tegen Von der Leyen

STRAATSBURG (ANP) - Er zijn twee moties van wantrouwen ingediend tegen voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie. De ene is ingediend door de Partij voor de Dieren, samen met andere leden van de Linkse fractie, en de tweede door de radicaal-rechtse fractie Patriotten voor Europa. In beide moties wordt het leiderschap en het gevoerde beleid van Von der Leyen sterk bekritiseerd.

1 uur geleden
Turkse justitie grijpt in bij eigenaar grote tv-stations

ISTANBUL (ANP/AFP/RTR) - De openbaar aanklager in Istanbul heeft in het kader van een fraudeonderzoek ingegrepen bij een bedrijf dat eigenaar is van drie grote tv-zenders: Habertürk TV, Show TV en Bloomberg HT. Tien directieleden zijn gearresteerd, melden lokale media. Het bedrijf, Can Holding, is onder overheidstoezicht gesteld.

2 uur geleden
Burgemeester Rome wil binnen vijf jaar zwemmers in de Tiber

ROME (ANP/RTR) - De burgemeester van Rome wil de Tiber binnen vijf jaar openstellen voor zwemmers. Zwemmen in de rivier die door de Italiaanse hoofdstad stroomt, is al jaren niet toegestaan.

2 uur geleden