Kredietverzekeraar rekent op flinke recessie eind 2023 in VS
'S-HERTOGENBOSCH (ANP) - Kredietverzekeraar Allianz verwacht eind dit jaar een flinke recessie in de Verenigde Staten. De Amerikaanse Federal Reserve meldde onlangs rekening te houden met slechts een milde recessie in de grootste economie ter wereld, maar Johan Geeroms, risicodirecteur Benelux van Allianz Trade, denkt daar duidelijk anders over.
"Amerika ging dit jaar nog goed uit de startblokken. Maar van die hosannasfeer is maar weinig over. Te veel indicatoren laten een neergang zien", zegt Geeroms. Hij wijst onder meer op de duikvlucht van de Amerikaanse benzineprijs, de dalende winkelverkopen en de terugval van de industriële productie. Het is volgens hem dan ook niet voor niks dat het ondernemersvertrouwen in de VS momenteel ongekend laag is.
Geeroms wijst ook op de extra kwetsbaarheid van vooral de kleinere Amerikaanse banken nu de prijzen van commercieel vastgoed dalen. "We zien een serieuze terugval in de vastgoedsector. De blootstelling van banken hieraan is groot. Dat voedt weer de twijfels over de kracht van de bancaire sector", aldus Geeroms. Banken waren volgens hem al minder happig om krediet te verlenen en met een recessie in aantocht neemt dat alleen maar verder toe.
Arbeidsmarkt
Het was vooral de arbeidsmarkt die de Amerikaanse economie het afgelopen jaar overeind hield. Door de inhaalvraag na de coronapandemie werden meer mensen aangenomen. Nu laat de arbeidsmarkt volgens Geeroms een normalisering en terugval zien, waardoor met name in de techsector al flinke ontslagrondes werden uitgevoerd. Die ontslagrondes zullen volgens hem nu ook op brede schaal gaan plaatsvinden.
Volgens Geeroms loopt de Amerikaanse centrale bank "achter de feiten aan" in haar voorspellingen. Hij wijst daarbij op de situatie in 2008. Ook toen behoorde volgens de Fed een milde recessie tot de mogelijkheden en gleed de economie even later in de diepste economische crisis van de afgelopen decennia.
Lichtpuntje
De hele wereld zal de recessie in de VS voelen, waarschuwt Geeroms. Wel ziet hij ook een enkel lichtpuntje. De dollar zal volgens hem verder in waarde dalen als het economisch minder gaat. Energieprijzen en ook de prijzen van andere grondstoffen zijn in dollars genoteerd en dat is goed nieuws voor Europa. Wat voor Europa ook positief kan uitpakken is dat de Chinese economie verbetert.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/RTR/BLOOMBERG) - China hoopt dat Duitsland een actieve rol kan spelen in het aansporen van Nederland om de resterende kwesties rond Nexperia op te lossen. Dat heeft de Chinese handelsminister Wang Wentao gezegd tijdens een gesprek met zijn Duitse ambtgenoot. De Nederlandse bemoeienis met de interne zaken van de Nijmeegse chipmaker was de oorzaak van de leveringsproblemen bij het bedrijf, volgens China.
3 minuten geledenLISSABON (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft gaat 10 miljard dollar investeren in een groot AI-datacenter in Portugal. Volgens het Amerikaanse softwarebedrijf gaat het om een van de grootste Europese investeringen van dit jaar.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - Een zwakke binnenlandse vraag, en niet de Amerikaanse invoerheffingen, is de belangrijkste reden dat China overtollige producten tegen bodemprijzen op de Europese markt dumpt. Dat staat in een nieuwe studie van de Europese Centrale Bank (ECB).
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP/DPA) - Het Hof van Justitie van de Europese Unie heeft de EU op de vingers getikt over een deel van de richtlijn van het minimumloon. Niet de EU, maar de lidstaten stellen de lonen vast, ook het minimumloon. Enkele criteria die de EU in de richtlijn had vastgesteld, zijn in strijd met die bevoegdheid van lidstaten, stelt het hof.
4 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA/AFP) - Een Duitse rechtbank heeft dinsdag geoordeeld dat OpenAI auteursrechten heeft geschonden door het gebruik van songteksten. Auteursrechtenorganisatie Gema, die de schrijvers van meerdere Duitse liedjes vertegenwoordigt, had hierover een zaak aangespannen tegen de Amerikaanse maker van de populaire taalbot ChatGPT.
4 uur geledenLOS GATOS (ANP) - Netflix wil meerdere indoorpretparken openen in de Verenigde Staten. Maar een Netflix House in andere landen zit er voorlopig niet in. Dat heeft marketingdirecteur Marian Lee van Netflix gezegd in een interview met het Franse persbureau AFP.
4 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - Burger King wil het aantal restaurants in China komende jaren meer dan verdubbelen, heeft moederbedrijf Restaurant Brands International (RBI) aangekondigd. RBI verkoopt zijn meerderheidsbelang in de Chinese tak aan de Chinese investeerder CPE. Die samenwerking levert 350 miljoen dollar aan nieuwe investeringen op.
5 uur geleden