Krapte op Zeeuwse arbeidsmarkt houdt aan door vergrijzing
GOES - De omvang en samenstelling van de Zeeuwse bevolking verandert de komende jaren door vergrijzing. Er zijn steeds minder werkenden voor elke AOW-gerechtigde. Deze grijze druk is in Zeeland al jaren hoger dan het landelijk gemiddelde en zal de komende jaren nog verder stijgen. Hierdoor stagneert het aantal beschikbare arbeidskrachten, terwijl de arbeidsmarkt nu al zeer krap is. De krapte op de arbeidsmarkt zal de komende jaren dan ook waarschijnlijk aanhouden. Dit vraagt om creatieve oplossingen, zoals het aanboren van nieuw talent, het anders organiseren van het werk en het langer behouden van mensen op de arbeidsmarkt.
Waarschijnlijk neemt de spanning op de arbeidsmarkt (iets) af de komende tijd door een oplopende werkloosheid en afnemende vacaturemarkt. De komende jaren blijft de krapte echter structureel aanwezig in veel sectoren. Er bereiken namelijk meer mensen de pensioengerechtigde leeftijd die de arbeidsmarkt verlaten dan dat er mensen toetreden. Vooral in de sectoren zorg & welzijn, industrie, openbaar bestuur en onderwijs werken momenteel veel 60-plussers die de arbeidsmarkt binnen een paar jaar verlaten.
Straks minder dan 2 werkenden per 65-plusser in Zeeland
De vergrijzing is één van de belangrijkste oorzaken van de huidige krapte op de arbeidsmarkt. De babyboomgeneratie, geboren tussen 1945 en 1965, gaat massaal met pensioen en er zijn te weinig jongere arbeidskrachten om deze mensen te vervangen. Hierdoor blijft de vraag naar (gekwalificeerde) arbeidskrachten ook de komende jaren onder druk staan met als gevolg dat veel vacatures moeilijk(er) te vervullen zijn en blijven. Volgens cijfers van het CBS is in 2040 naar verhouding bijna een derde (30,5%) van de bevolking in Zeeland 65 jaar of ouder. Vorig jaar was dit nog een kwart van de bevolking (24,4%). “In Nederland stonden bij de invoering van de AOW in 1957 tegenover elke 65-plusser ongeveer 7 mensen in de werkzame leeftijd”, constateert Milou Audenaerd, arbeidsmarktadviseur bij UWV. “In 2021 waren dat er nog maar 3. Dit neemt verder af tot ongeveer 2 in Nederland, en in Zeeland zelfs nog een flink stuk minder. In combinatie met de grote vraag naar personeel – onder andere doordat de vraag naar zorg stijgt door de vergrijzing – leidt dit tot een structureel krappe arbeidsmarkt. De personeelstekorten zijn dus voorlopig zeker niet voorbij.”
Arbeidsparticipatie bevorderen
Demografische factoren zijn niet allesbepalend voor de omvang van het arbeidsaanbod. Er zijn oplossingen die de veranderende verhouding tussen werkenden en AOW-gerechtigden kunnen beïnvloeden. Denk bijvoorbeeld aan het bevorderen van de arbeidsparticipatie. De arbeidsparticipatie is hoog in Nederland, deels doordat mensen steeds langer doorwerken. Toch is er misschien nog winst te behalen. Zoals het uitbreiden van uren bij mensen die parttime werken en het verhogen van de arbeidsparticipatie bij mensen met een migratieachtergrond en bij mensen met een arbeidsbeperking.
Ontwikkeling WW-uitkeringen
In augustus 2023 werden er in Zeeland 2.413 WW-uitkeringen verstrekt, een stijging van 3,7% ten opzichte van de maand ervoor. In vergelijking met augustus 2022 daalde het totaal aantal verstrekte WW-uitkeringen in Zeeland met 0,4%. In Nederland steeg het aantal het WW-uitkeringen de afgelopen maand met 2,9%.
Meer uit Beveland
BORSELE - De gemeente Borsele heeft besloten twee nieuwe kunstwerken aan te kopen: De man van de overkant van kunstenares Jeannette Ephraim en Droog-veer van Betsy de Jonge. In totaal wordt hiervoor 51.000 euro uitgetrokken.
1 uur geleden's GRAVENPOLDER - Op donderdag 6 november vindt in 's-Gravenpolder de jaarlijkse herdenking van de Slag om de Schelde plaats.
6 uur geledenGOES - Op woensdag 5 november wordt het nieuwe Integraal Kindcentrum (IKC) De Wingerd officieel geopend aan de Hilleweg 3 in Goes. Wethouder Stan Meulblok verricht om 11.45 uur de openingshandeling. Het kindcentrum is een samenwerking tussen basisschool De Wingerd en kinderopvangorganisatie Gloed, en biedt opvang en onderwijs aan kinderen van 0 tot 13 jaar.
21 uur geledenGOES - Heb jij het al gehoord? Op zaterdag 22 november komt Sinterklaas weer aan in Goes! De goedheiligman meert rond 13.00 uur aan in de stadshaven, waar hij op de historische kade feestelijk wordt verwelkomd door de Kinderburgemeester. Daarna trekt de Sint samen met zijn vrolijke Pieten, muziek en héél veel pepernoten door de binnenstad.
1 dag geleden"Op het moment dat alles onzeker is, geef ik mensen duidelijkheid; dat is wat ze het meest nodig hebben." Fabian Franse (46) uit Kloetinge werkt sinds 2007 als Salvagecoördinator in Zuidwest-Nederland. Wanneer de brandweer uitrukt naar een brand, begint voor bewoners of ondernemers vaak een lange nasleep. Nog vóór de verzekeraar arriveert, biedt Franse als Salvagecoördinator eerste hulp en helpt hij gedupeerden hun situatie weer op orde te krijgen.
1 dag geledenGOES - In de nacht van maandag op dinsdag is er brand uitgebroken bij muziekwinkel Bax in Goes. De brand ontstond rond 00.15 uur in een heftruck binnen het pand aan de Olympiastraat.
1 dag geledenGOES - Op 31 oktober 2025 ontving burgemeester Cees van den Bos in 't Sas de vernieuwde wandelgids van het Oosterscheldepad.
1 dag geleden