KPN koploper in licht lagere AEX na resultaten
AMSTERDAM (ANP) - KPN ging dinsdag aan kop in de AEX-index op het Damrak, die een klein verlies liet zien. Het telecomconcern zag de omzet vorig jaar licht stijgen en verwacht ook dit jaar verder te groeien. De jaarwinst nam wel flink af. Maar dat kwam omdat KPN in 2021 een deel van zijn glasvezelprojecten verkocht aan Glaspoort, wat een eenmalige extra bate opleverde. Zonder die meevaller viel de winst in 2022 wel hoger uit.
Volgens topman Joost Farwerck heeft KPN genoeg maatregelen genomen om weerstand te bieden aan "een uitdagend macro-economisch klimaat". Ook kan het bedrijf de gestegen kosten van bijvoorbeeld energie en personeel doorberekenen in zijn producten. KPN verhoogt daarom het dividend en gaat voor 300 miljoen euro eigen aandelen inkopen. Het aandeel werd dik 1 procent hoger gezet.
Beleggers wachten echter vooral op de Federal Reserve, die dinsdag begint aan zijn tweedaagse rentevergadering. Woensdag zal de Amerikaanse centrale bank naar verwachting de rente opnieuw verhogen in de strijd tegen de inflatie. Wel wordt verwacht dat de Fed zal overgaan tot een kleinere rentestap van een kwart procentpunt nu de inflatie lijkt af te koelen.
China
De AEX noteerde in de ochtendhandel 0,1 procent lager op 743,94 punten. De MidKap daalde 0,3 procent tot 1001,86 punten. De beurs in Londen verloor 0,2 procent. De DAX in Frankfurt zakte 0,3 procent na een daling van de Duitse winkelverkopen in december. Parijs daalde 0,1 procent ondanks een nipte groei van de Franse economie in het vierde kwartaal.
Positief nieuws uit China kon het tij niet keren. De Chinese industrie liet in januari weer groei na vier maanden van krimp. Ook de dienstensector groeide weer na een flinke krimp in december. De Chinese economie toont daarmee tekenen van herstel na het loslaten van de strenge coronamaatregelen in december.
Philips
Platenlabel UMG was de grootste daler in de AEX met een min van dik 2 procent. Philips volgde met een verlies van 1,8 procent. Het zorgtechnologieconcern won een dag eerder nog bijna 7 procent na goed ontvangen resultaten en de aankondiging van een nieuwe grote ontslagronde.
In Zürich zakte UBS 2,8 procent, ondanks dat de Zwitserse bank, die wordt geleid door voormalig ING-topman Ralph Hamers, in het vierde kwartaal meer winst boekte dan kenners hadden verwacht. In Milaan steeg UniCredit 8 procent na goed ontvangen resultaten van de Italiaanse bank.
De euro was 1,0811 dollar waard, tegen 1,0869 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,9 procent minder op 77,21 dollar. Brentolie werd 0,6 procent goedkoper op 84,43 dollar per vat.
Meer uit Financieel
BEIJING (ANP/RTR) - China heeft bevestigd dat het exportverbod voor chipmaker Nexperia grotendeels wordt opgeheven. Alle chips die voor civiele doeleinden worden gebruikt, mogen weer vanuit een Chinese fabriek van de Nederlandse halfgeleiderfabrikant naar het buitenland, zei het Chinese ministerie van Handel. Eerder dit weekend meldde Eurocommissaris Maroš Šefčovič de versoepeling ook al.
21 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP) - China heeft een verbod op de export van drie metaalsoorten naar de Verenigde Staten opgeschort. Daarmee doet het Aziatische land opnieuw een concessie richting de VS in de handelsoorlog tussen de twee grootmachten.
2 uur geledenHAARLEM (ANP) - Projecten die via het failliete Winst Uit Je Woning liepen, kunnen binnenkort weer geld ontvangen. Als tussenpersoon regelde Winst Uit Je Woning voor tal van gemeenten en hun inwoners subsidies, adviseurs of vaklieden voor verduurzamingsprojecten. Maar het bedrijf ging deze week failliet, waardoor alle activiteiten stil kwamen te liggen.
2 uur geledenBELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.
20 uur geledenAVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.
21 uur geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.
22 uur geledenBANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - Wie op vakantie gaat naar Thailand en 's middags bijvoorbeeld een biertje drinkt, riskeert vanaf zaterdag een forse boete door veranderde alcoholwetgeving. De Thaise autoriteiten hebben de regels aangescherpt en besloten strenger te handhaven.
22 uur geleden