KPMG: bedrijven zien geopolitieke onrust als grootste dreiging
AMSTELVEEN (ANP) - Bestuursvoorzitters van Nederlandse bedrijven zien geopolitiek en politieke onzekerheid als grootste dreiging voor hun organisatie. Dat meldt KPMG op basis van het jaarlijkse wereldwijde onderzoek onder toplieden van het bedrijfsleven uitgevoerd door Forbes. Ook wereldwijd is geopolitiek de grootste zorg bij de topbestuurders.
De CEO Outlook is gebaseerd op een enquête onder 1325 leiders wereldwijd. Dit jaar deden volgens KPMG voor het eerst ook Nederlandse bestuurders mee. Van die Nederlandse toplieden gaf een derde aan geopolitieke en lokale politieke onzekerheid te beschouwen als één van de grootste bedrijfsrisico's. Ondanks die onzekerheid verwacht in Nederland 84 procent en wereldwijd 77 procent van de ondervraagden dat hun organisatie de komende drie jaar blijft groeien.
De specifieke geopolitieke zorgen werden niet genoemd. De oorlog in Oekraïne en de oplopende handelsspanningen tussen de Verenigde Staten en China hebben echter grote gevolgen voor bedrijven wereldwijd. Het onderzoek werd gehouden voor de aanval van Hamas op Israël van afgelopen weekeinde.
Te langzaam
De bestuurders werden ook ondervraagd over de opkomst van kunstmatige intelligentie (AI), diversiteit, sociale gelijkheid en inclusie en de dreigende wereldwijde recessie. Toplieden in Nederland blijken behalve over de geopolitieke onzekerheid het meest bezorgd te zijn over nieuwe marktverstorende technologische ontwikkelingen.
Ook onderwerpen die te maken hebben met mens, milieu en goed bestuur (ESG) staan hoog op de bestuursagenda in Nederland. De ondervraagde toplieden zeggen dat ze bereid zijn stevige beslissingen te nemen om de transitie naar een duurzamere bedrijfsvoering te stimuleren. Bij het behalen van de duurzaamheidsdoelen komen ze wel obstakels tegen. Zo zegt 36 procent te kampen met een tekort aan bruikbare technologische oplossingen. Wel verwacht 40 procent dat investeringen in duurzaamheid binnen drie jaar winstgevend zullen zijn. Daarmee zijn de Nederlandse toplieden optimistischer dan hun internationale collega's.
AI is eveneens een veelbesproken onderwerp in directiekamers. Van de ondervraagden in Nederland investeert 84 procent volop in AI en verwacht 40 procent die investeringen binnen nu en drie jaar terug te verdienen. Internationaal zijn de rendementsverwachtingen ook op dit gebied wat pessimistischer. Ruim de helft van de Nederlandse toplieden is daarnaast van mening dat er te langzaam vooruitgang wordt geboekt op het gebied van diversiteit en inclusie.
Meer uit Financieel
BELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.
14 uur geledenAVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.
15 uur geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.
15 uur geledenBANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - Wie op vakantie gaat naar Thailand en 's middags bijvoorbeeld een biertje drinkt, riskeert vanaf zaterdag een forse boete door veranderde alcoholwetgeving. De Thaise autoriteiten hebben de regels aangescherpt en besloten strenger te handhaven.
16 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.
17 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.
17 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.
19 uur geleden