KPMG: bedrijven zien geopolitieke onrust als grootste dreiging
AMSTELVEEN (ANP) - Bestuursvoorzitters van Nederlandse bedrijven zien geopolitiek en politieke onzekerheid als grootste dreiging voor hun organisatie. Dat meldt KPMG op basis van het jaarlijkse wereldwijde onderzoek onder toplieden van het bedrijfsleven uitgevoerd door Forbes. Ook wereldwijd is geopolitiek de grootste zorg bij de topbestuurders.
De CEO Outlook is gebaseerd op een enquête onder 1325 leiders wereldwijd. Dit jaar deden volgens KPMG voor het eerst ook Nederlandse bestuurders mee. Van die Nederlandse toplieden gaf een derde aan geopolitieke en lokale politieke onzekerheid te beschouwen als één van de grootste bedrijfsrisico's. Ondanks die onzekerheid verwacht in Nederland 84 procent en wereldwijd 77 procent van de ondervraagden dat hun organisatie de komende drie jaar blijft groeien.
De specifieke geopolitieke zorgen werden niet genoemd. De oorlog in Oekraïne en de oplopende handelsspanningen tussen de Verenigde Staten en China hebben echter grote gevolgen voor bedrijven wereldwijd. Het onderzoek werd gehouden voor de aanval van Hamas op Israël van afgelopen weekeinde.
Te langzaam
De bestuurders werden ook ondervraagd over de opkomst van kunstmatige intelligentie (AI), diversiteit, sociale gelijkheid en inclusie en de dreigende wereldwijde recessie. Toplieden in Nederland blijken behalve over de geopolitieke onzekerheid het meest bezorgd te zijn over nieuwe marktverstorende technologische ontwikkelingen.
Ook onderwerpen die te maken hebben met mens, milieu en goed bestuur (ESG) staan hoog op de bestuursagenda in Nederland. De ondervraagde toplieden zeggen dat ze bereid zijn stevige beslissingen te nemen om de transitie naar een duurzamere bedrijfsvoering te stimuleren. Bij het behalen van de duurzaamheidsdoelen komen ze wel obstakels tegen. Zo zegt 36 procent te kampen met een tekort aan bruikbare technologische oplossingen. Wel verwacht 40 procent dat investeringen in duurzaamheid binnen drie jaar winstgevend zullen zijn. Daarmee zijn de Nederlandse toplieden optimistischer dan hun internationale collega's.
AI is eveneens een veelbesproken onderwerp in directiekamers. Van de ondervraagden in Nederland investeert 84 procent volop in AI en verwacht 40 procent die investeringen binnen nu en drie jaar terug te verdienen. Internationaal zijn de rendementsverwachtingen ook op dit gebied wat pessimistischer. Ruim de helft van de Nederlandse toplieden is daarnaast van mening dat er te langzaam vooruitgang wordt geboekt op het gebied van diversiteit en inclusie.
Meer uit Financieel
HEERLEN (ANP) - ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland, heeft zijn aandelen van het omstreden Amerikaanse softwarebedrijf Palantir verkocht, bevestigde een woordvoerster naar aanleiding van berichtgeving van onder andere De Telegraaf.
8 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft Nederlandse pensioenfondsen een knauw gegeven door scherpe koersdalingen op de financiële markten. De gemiddelde dekkingsgraad, een graadmeter voor de financiële gezondheid van een fonds, daalde in maart tot 123 procent. Dat maakte onderzoeksbureau Aon woensdag bekend. Eind februari was de dekkingsgraad nog 128 procent.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - De Europese Commissie is met een voorstel gekomen voor een kleine aanpassing in het Europese emissiehandelssysteem (ETS). Dat moet helpen de prijs van de uitstoot van broeikasgassen stabieler te houden en op die manier veel energie verbruikende bedrijven in Europa tegemoet te komen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nike ging woensdag hard onderuit op de beurzen in New York. De sportkledingfabrikant kwam met tegenvallende resultaten over het afgelopen kwartaal. Het bedrijf wist de omzet op peil te houden, maar de verkopen in de Noord-Amerikaanse markt vielen tegen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - De topmannen van het failliete Carpetright, Gideon Tienkamp en Maikel Hofman, hebben de merkrechten van het oude bedrijf overgekocht. Daarmee zijn ze onder de naam Carpetright IP een nieuwe webshop gestart, zo bevestigt Tienkamp na berichtgeving van vakmedium Wonen360.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Douwe Egberts-moederconcern JDE Peet's is vrijwel volledig in handen gekomen van Keurig Dr Pepper. Dat Amerikaanse drankenconcern kondigde de overname vorig jaar al aan. Nu de koper meer dan 96 procent van de aandelen in bezit heeft, is zeker dat de beursnotering van JDE Peet's in Amsterdam wordt beëindigd. Dit gebeurt later deze maand. De resterende aandeelhouders hebben nog even de tijd om hun stukken aan te bieden.
2 uur geledenHOOFDDORP (ANP/AFP) - Van de teruggeroepen hybrideauto's van Stellantis vanwege brandgevaar is tot nu toe bij twaalf voertuigen daadwerkelijk brand uitgebroken, heeft het concern bekendgemaakt. Het moederbedrijf van merken als Peugeot, Citroën, Alfa Romeo, Lancia, Jeep, Fiat en Opel riep eerder deze week wereldwijd ongeveer 700.000 auto's terug vanwege een kans op brand in de motorruimte.
2 uur geleden