Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kosten voor koningshuis stijgen; inkomen koning boven 1 miljoen

Kosten voor koningshuis stijgen; inkomen koning boven 1 miljoen

DEN HAAG (ANP) - De geraamde uitgaven voor het koninklijk huis stijgen in 2022 van 45,7 miljoen naar 48,2 miljoen euro, staat in de begroting van het koninklijk huis. Dat komt vooral door hogere lonen van de hofhouding en de indexering van de kosten. De uitkering die de leden van het koninklijk huis ontvangen, bedraagt in totaal 10,5 miljoen euro. Dat is 1,6 miljoen euro meer dan de bijna 8,9 miljoen euro die ervoor was gereserveerd in 2021. Het geld dat prinses Amalia in de staatskas terugstort, wordt verwerkt in de volgende begrotingen.

Koning Willem-Alexander ontvangt in totaal ruim 6,1 miljoen euro. Voor het eerst komt zijn persoonlijk inkomen iets boven de 1 miljoen euro uit: dat stijgt met 9000 euro van 998.000 dit jaar naar 1.007.000 euro in 2022. De andere 5,1 miljoen is om zijn directe personeel te betalen en bestemd voor materiële privé-uitgaven die wel te maken hebben met zijn functie.

Koningin Máxima ontvangt 400.000 euro als inkomen en 667.000 voor personele en materiële kosten.

Amalia

Voor prinses Amalia is 1,65 miljoen euro gereserveerd, waarvan 299.000 euro als inkomen. De beoogde troonopvolgster wordt 18 jaar op 7 december 2021. Ze meldde eerder dit jaar dat ze haar inkomen tot aan het eind van haar studie gaat terugstorten. Ook het andere deel - ruim 1,3 miljoen euro - voor personele en materiële uitgaven zal Amalia terugstorten "zolang zij geen hoge kosten zal maken in haar functie als beoogd troonopvolger", schrijft demissionair minister-president Mark Rutte in een toelichting.

Volgens Rutte worden de terug te storten bedragen in de begroting van het daaropvolgende jaar verwerkt. In de nieuwste begroting is te zien dat Amalia dit jaar 111.000 euro terugbetaalt, het bedrag waar zij die ene maand in 2021 als 18-jarige recht op heeft.

Beatrix

Prinses Beatrix ontvangt als afgetreden vorstin net iets meer dan haar oudste kleinkind: bijna 1,7 miljoen euro, waarvan 560.000 aan inkomen en 1,1 miljoen aan uitgaven voor personeel en materiële zaken.

Het grootste deel van de begroting voor het koninklijk huis - ruim 31,1 miljoen euro - is bestemd voor de functionele uitgaven voor koning Willem-Alexander. Vorig jaar was dat met bijna 30,5 miljoen iets lager. Het gaat om kosten die te maken hebben met de uitoefening van het koningschap, zoals auto's, paarden en rijtuigen. Ook de gebruikskosten voor verschillende paleizen vallen hieronder, zoals verwarming en verlichting, en goederen die behoren tot de inventaris zoals tafellinnen en galakledij.

Meer uit Binnenland

Voetganger overleden bij aanrijding met tram in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Bij een aanrijding met een tram in Rotterdam is vrijdagavond een voetganger overleden. Dat meldt de politie Rotterdam op X. Het ongeval vond om 23.30 uur plaats op de 1e Middellandstraat.

58 minuten geleden
IND gaat openstaande asielaanvragen systematischer oppakken

DEN HAAG (ANP) - Asielaanvragen die voor het ingaan van het EU-migratiepact zijn ingediend, worden op een nieuwe systematische manier beoordeeld. Asielminister Bart van den Brink laat weten dat dit nodig is.

7 uur geleden
Oud-NCTV: lobby had steeds meer invloed op maatregelen

DEN HAAG (ANP) - Hoe langer de coronacrisis duurde, hoe meer belangen er speelden en die hadden invloed op de politieke besluitvorming rond de coronamaatregelen. Dat zei Pieter-Jaap Aalbersberg vrijdag tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Hij was tijdens de coronacrisis de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV).

9 uur geleden
Jetten: voor zomer Benelux-plan landen sneller EU in te trekken

TIVAT (ANP) - Nog voor de zomer komen de Benelux-landen met een plan om kandidaat-landen op een snellere en correcte manier de EU in te trekken. Dat zei premier Rob Jetten na afloop van een top tussen de EU en Westelijke Balkanlanden in het Montenegrijnse Tivat.

9 uur geleden
Meer nodig om miljardentekort woningcorporaties op te lossen

DEN HAAG (ANP) - Meer maatregelen zijn nodig om het miljardentekort van woningcorporaties op te lossen, meldt minister Elanor Boekholt-O'Sullivan van Volkshuisvesting. Ze heeft enkele coalitieplannen doorgerekend om de bijna 20 miljard euro op te brengen die corporaties nog nodig hebben voor woningbouw en verduurzaming. Daaruit blijkt dat de maatregelen het tekort alleen "in theorie" oplossen.

10 uur geleden
Aalbersberg: Nederland niet voorbereid op brede crises als corona

DEN HAAG (ANP) - Nederland was niet voorbereid op een "brede crisis" zoals de coronacrisis, zegt toenmalig Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid Pieter-Jaap Aalbersberg. Volgens hem lagen er allerlei handboeken voor kleinere crises in afgebakende sectoren, maar was de voorbereiding op een crisis die het hele land raakt niet op orde.

11 uur geleden
Celstraffen van 47 maanden opgelegd voor kunstroof Drents Museum

ASSEN (ANP) - De rechtbank in Assen heeft vrijdag celstraffen van 47 maanden opgelegd aan de drie mannen uit Heerhugowaard die in januari vorig jaar de gouden helm van Coțofenești en drie gouden armbanden roofden uit het Drents Museum in Assen.

12 uur geleden