Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kosten voor koningshuis stijgen; inkomen koning boven 1 miljoen

Kosten voor koningshuis stijgen; inkomen koning boven 1 miljoen

DEN HAAG (ANP) - De geraamde uitgaven voor het koninklijk huis stijgen in 2022 van 45,7 miljoen naar 48,2 miljoen euro, staat in de begroting van het koninklijk huis. Dat komt vooral door hogere lonen van de hofhouding en de indexering van de kosten. De uitkering die de leden van het koninklijk huis ontvangen, bedraagt in totaal 10,5 miljoen euro. Dat is 1,6 miljoen euro meer dan de bijna 8,9 miljoen euro die ervoor was gereserveerd in 2021. Het geld dat prinses Amalia in de staatskas terugstort, wordt verwerkt in de volgende begrotingen.

Koning Willem-Alexander ontvangt in totaal ruim 6,1 miljoen euro. Voor het eerst komt zijn persoonlijk inkomen iets boven de 1 miljoen euro uit: dat stijgt met 9000 euro van 998.000 dit jaar naar 1.007.000 euro in 2022. De andere 5,1 miljoen is om zijn directe personeel te betalen en bestemd voor materiële privé-uitgaven die wel te maken hebben met zijn functie.

Koningin Máxima ontvangt 400.000 euro als inkomen en 667.000 voor personele en materiële kosten.

Amalia

Voor prinses Amalia is 1,65 miljoen euro gereserveerd, waarvan 299.000 euro als inkomen. De beoogde troonopvolgster wordt 18 jaar op 7 december 2021. Ze meldde eerder dit jaar dat ze haar inkomen tot aan het eind van haar studie gaat terugstorten. Ook het andere deel - ruim 1,3 miljoen euro - voor personele en materiële uitgaven zal Amalia terugstorten "zolang zij geen hoge kosten zal maken in haar functie als beoogd troonopvolger", schrijft demissionair minister-president Mark Rutte in een toelichting.

Volgens Rutte worden de terug te storten bedragen in de begroting van het daaropvolgende jaar verwerkt. In de nieuwste begroting is te zien dat Amalia dit jaar 111.000 euro terugbetaalt, het bedrag waar zij die ene maand in 2021 als 18-jarige recht op heeft.

Beatrix

Prinses Beatrix ontvangt als afgetreden vorstin net iets meer dan haar oudste kleinkind: bijna 1,7 miljoen euro, waarvan 560.000 aan inkomen en 1,1 miljoen aan uitgaven voor personeel en materiële zaken.

Het grootste deel van de begroting voor het koninklijk huis - ruim 31,1 miljoen euro - is bestemd voor de functionele uitgaven voor koning Willem-Alexander. Vorig jaar was dat met bijna 30,5 miljoen iets lager. Het gaat om kosten die te maken hebben met de uitoefening van het koningschap, zoals auto's, paarden en rijtuigen. Ook de gebruikskosten voor verschillende paleizen vallen hieronder, zoals verwarming en verlichting, en goederen die behoren tot de inventaris zoals tafellinnen en galakledij.

Meer uit Binnenland

Ruim 1 op 10 jongeren minstens een keer verdacht van misdrijf

DEN HAAG (ANP) - Ruim een op de tien jongeren wordt minstens een keer verdacht van een misdrijf. Dat staat in een donderdag gepubliceerd onderzoek in opdracht van het Wetenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum (WODC). De kosten van criminaliteit per groep adolescenten die in hetzelfde jaar van de basisschool kwamen, worden geschat op bijna 2,6 miljard euro.

53 minuten geleden
Schoof botst met Kamer over extra geld voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof is donderdagavond in aanvaring gekomen met de Tweede Kamer over extra geld voor Oekraïne. Een meerderheid wil volgend jaar 2 miljard euro extra steun aan de regering in Kyiv geven, maar Schoof wil daar pas bij de voorjaarsnota over praten.

2 uur geleden
Schoof vroeg Sierra Leoonse president om uitlevering Bolle Jos

DEN HAAG (ANP) - Dick Schoof heeft de Sierra Leoonse president Julius Maada Bio eerder deze week gevraagd om de uitlevering van Jos Leijdekkers, ook wel Bolle Jos. Dat bevestigt een woordvoerder van de demissionaire premier na berichtgeving door het AD.

2 uur geleden
Defensie: geen gevolgen voor betrokken medewerkers mortierongeval

DEN HAAG (ANP) - Defensie treft geen maatregelen tegen medewerkers die betrokken waren bij het mortierongeval in Mali, waarbij in 2006 twee militairen om het leven kwamen en een derde zwaargewond raakte. Defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) vindt het niet passend om "rechtspositionele maatregelen" te nemen. Want, zo redeneert hij in een Kamerbrief, veel van de onderliggende problemen zijn veroorzaakt door de manier waarop zijn ministerie is georganiseerd.

3 uur geleden
Keijzer wil dat Oekraïners huur en zorgpremie gaan betalen

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Mona Keijzer (BBB) wil dat Oekraïense vluchtelingen met een baan huur en premie voor de ziektekostenverzekering gaan betalen, bevestigen ingewijden na berichtgeving van RTL Nieuws. Ook krijgen zij een speciale vluchtelingenstatus die erop gericht is dat ze terugkeren naar hun moederland als daar vrede is. Dat moet de Europese regeling voor deze groep vervangen, die in maart 2027 verloopt. Dat staat in een voorstel dat de demissionaire bewindsvrouw vrijdag voorlegt in de ministerraad.

4 uur geleden
Drukste avondspits van het jaar, meer dan 1200 kilometer file

DEN HAAG (ANP) - De avondspits van donderdag is volgens de ANWB de drukste spits van het jaar. Op het hoogtepunt, rond 17.30 uur, stond 1218 kilometer file. Het is vooral druk op de A27 tussen Utrecht en Breda en op de wegen rond Rotterdam.

4 uur geleden
NAM moet honderden miljoenen betalen voor schade Groningen

DEN HAAG (ANP) - De NAM moet honderden miljoenen bijdragen aan de schadeafhandeling en versterkingsoperatie in Groningen. Dat heeft de rechter beslist in een tussenuitspraak, in de rechtszaak die het gaswinningsbedrijf begon om de heffingen aan te vechten. Energieminister Sophie Hermans (VVD) en staatssecretaris Eddie van Marum (Groningen, BBB) hebben de vonnissen in de rechtszaken hierover donderdag naar de Tweede Kamer verstuurd.

4 uur geleden