Koning vraagt 4,2 miljoen subsidie tot 2028 voor Kroondomein
ERMELO (ANP) - Het Kroondomein heeft vrijdag een subsidieaanvraag van ongeveer 700.000 euro per jaar ingediend voor het beheer van een deel van het landgoed tot 2028. Tot nu toe kreeg koning Willem-Alexander, eigenaar van het bos, natuursubsidie voor het hele gebied op de Veluwe, maar dat mag niet meer omdat een deel van de bossen niet altijd open is voor publiek. Er is 4,2 miljoen euro subsidie voor zes jaar aangevraagd voor het deel van het Kroondomein dat altijd geopend is.
Ongeveer 1300 hectare bos is het hele jaar geopend. Zo’n 3400 hectare gaat in het najaar voor drie maanden dicht om de natuur rust te gunnen en te grote aantallen wild te reguleren door afschot, zegt rentmeester Arno Willems. De koning jaagt zelf hooguit één dagdeel in die periode, volgens Willems. Soms neemt hij gasten mee.
De koning kreeg tot nu toe 4,8 miljoen euro subsidie voor het hele landgoed. Dat de nu aangevraagde subsidie niet heel veel lager is komt volgens de rentmeester omdat de subsidiebedragen sinds de vorige aanvraag in 2015 zijn gestegen. De subsidie wordt gebruikt om de natuur in het gebied dat altijd open is te onderhouden. "Denk aan plaggen, zagen en bomen omhakken, maar ook aan beheer van de schaapskuddes en agrarisch natuurbeheer", aldus Willems.
Kwetsbare natuur
Ongeveer 1600 hectare bos en hei op het Kroondomein is altijd gesloten. Daar is sprake van kwetsbare natuur die niet verstoord mag worden. Het deel van het landgoed dat altijd toegankelijk is voor recreatie ligt aan de randen van het domein. In die gebieden komen edel- en damherten, reeën en wilde zwijnen voor, zegt de rentmeester. Willems benadrukt dat het Kroondomein natuurwaarden altijd voor recreatie zal laten gaan.
De subsidieaanvraag wordt vrijdag ingediend bij de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO). Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) geeft de beschikking af. Minister Carola Schouten (LNV) heeft beloofd dat ze de Tweede Kamer informeert over de beoordeling van de aanvraag.
Meer uit Binnenland
PARIJS (ANP) - Een van de Fransen die aan boord was van het Nederlandse cruiseschip Hondius vertoont symptomen van het hantavirus. Dat schrijft de Franse premier Sébastien Lecornu op X. Alle vijf de Fransen die zijn gerepatrieerd vanaf Tenerife zijn in "strikte isolatie geplaatst tot nader order".
28 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft Spanje bedankt voor de hulp bij de repatriëring van de opvarenden van cruiseschip Hondius van rederij Oceanwide Expeditions uit Vlissingen. Een vliegtuig met onder anderen acht Nederlandse passagiers is zondag onderweg van het Spaanse eiland Tenerife naar Eindhoven.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland stuurt maandag opnieuw een vliegtuig naar Tenerife om daar een deel van de bemanning van het cruiseschip Hondius op te halen. Dat laat het ministerie van Buitenlandse Zaken weten.
1 uur geledenGRANDILLA DE ABONA (ANP) - De Nederlandse chartervlucht voor opvarenden van het cruiseschip m/v Hondius is opgestegen vanaf het vliegveld Tenerife Zuid, ziet een ANP-verslaggever ter plaatse. Nadat het van boord halen van de opvarenden iets langer duurde dan voorzien, is tegen 16.52 uur Nederlandse tijd het toestel vertrokken richting Eindhoven. Naar verwachting zal het toestel daar na een kleine vijf uur arriveren.
1 uur geledenMADRID (ANP/AFP) - De veertien Spanjaarden die zich bevonden op het Nederlandse cruiseschip Hondius, dat werd getroffen door het hantavirus, zijn aangekomen in Madrid. De groep werd zondag als eerste geëvacueerd van het cruiseschip dat bij Tenerife voor anker ligt.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Activisten van de actiegroep Geef Tegengas zijn zondag opnieuw aan het protesteren in de haven van Rotterdam. Ook zaterdag was er een actie van de groep in het havengebied waarbij de havenspoorlijn werd geblokkeerd.
2 uur geledenGRANADILLA DE ABONA (ANP) - De eerste Nederlandse opvarenden van de Hondius worden van het schip naar de kant gebracht, ziet ANP ter plaatse. Eerder werden alle Spaanse opvarenden al aan wal gebracht en per bus naar het vliegveld Tenerife Zuid gebracht, meldde het Spaanse ministerie van Volksgezondheid.
3 uur geleden