Koeman ziet nieuwkomers Oranje nieuw elan geven na EK
AMSTERDAM (ANP) - Ronald Koeman zag de eerste interlandperiode na het EK grotendeels uitpakken zoals hij wilde. In de Nations League-wedstrijden tegen Bosnië en Herzegovina (5-2) en Duitsland (2-2) ging nog genoeg mis, maar er waren veel meer dingen om tevreden over te zijn. Oranje maakte een frisse en gretige indruk en zorgde in beide duels voor vermaak. De 'nieuwelingen' in de groep speelden in dat opzicht een belangrijke rol.
Koeman moest een beetje cynisch lachen toen hij dinsdagavond laat in de Johan Cruijff ArenA de vraag kreeg of hij begrijpt dat veel mensen na de duels met Bosnië en Duitsland enthousiaster zijn over Oranje dan na het voorbije EK. "Aan de ene kant begrijp ik dat wel", doelde hij op het vertoonde spel in de Nations League. "Maar aan de andere kant begrijp ik het niet. Je praat over de halve finale van een EK. Het zit een beetje in onze landsaard dat we dan nog steeds lopen te zeiken."
Op het EK voetbalde Oranje bij momenten goed in bijvoorbeeld de duels met Polen (groepsfase) en Roemenië (achtste finale), maar wat ook bleef hangen waren de nederlaag tegen Oostenrijk, de moeizame kwartfinale tegen Turkije en de verloren halve eindstrijd met Engeland. Oranje speelde in elk geval niet het type voetbal waarvan mensen onder de indruk raken en nog lang over napraten.
Nieuwkomers
Het voorzichtige optimisme van nu kan niet los worden gezien van de nieuwkomers, die het Nederlands elftal nieuw elan hebben gegeven. "We hebben na het EK gekozen om dingen te veranderen. Ik heb heel veel goede dingen gezien, deze week was zeer positief", aldus Koeman, die de broers Jurriën en Quinten Timber na blessures weer bij de selectie haalde. De andere drie belangrijke 'nieuwkomers' waren er bij het EK wel bij, maar speelden daar geen rol van betekenis. Ryan Gravenberch voetbalde in Duitsland helemaal niet en spitsen Joshua Zirkzee en Brian Brobbey slechts enkele minuten.
Gravenberch toonde zich de voorbije dagen de grootste revelatie. Trainer Arne Slot sprak bij Liverpool het vertrouwen in hem uit en de oud-Ajacied nam zijn goede vorm mee naar Oranje. "Ryan komt nu anders binnen en is fysiek beter. Daar profiteer je als bondscoach van, dat is ook wel duidelijk", aldus Koeman, die Zirkzee het tegen Bosnië goed zag doen en Brobbey vervolgens tegen Duitsland ook. Beide spitsen vechten voor de plek die is vrijgekomen nu Memphis Depay (voorlopig) geen deel meer uitmaakt van de selectie.
De broers Timber, Gravenberch, Zirkzee en Brobbey zijn voor Koeman in principe "blijvertjes", zei hij. "Ik denk wel dat ze dat hebben afgedwongen. Ze geven energie aan het elftal. Richting een eindtoernooi moet een jongeling soms wel eens wachten, hun tijd is nu aangebroken."
Meer uit Voetbal
VANCOUVER (ANP/DPA) - Thomas Müller voetbalt ook komend seizoen bij Vancouver Whitecaps. De Canadese club, die zaterdag de finale om de titel in de Major League Soccer (MLS) verloor van Inter Miami, meldt dat het de optie in het contract van de Duitse aanvaller heeft gelicht.
53 minuten geledenMILAAN (ANP) - Trainer Arne Slot van Liverpool kan de komende weken geen beroep doen op Cody Gakpo. De Oranje-international kampt met een blessure. Dat meldde Slot een dag voor de uitwedstrijd in de Champions League bij Internazionale. Gakpo reisde niet mee met de ploeg naar Milaan.
13 uur geledenZÜRICH (ANP) - Alle wedstrijden tijdens het WK voetbal van volgend jaar worden twee keer onderbroken voor drinkpauzes. Dat maakte wereldvoetbalbond FIFA maandag bekend. De pauzes duren drie minuten en vinden in elke helft na 22 minuten plaats.
15 uur geledenLIVERPOOL (ANP) - Vedette Mohamed Salah ontbreekt in de selectie van Liverpool voor het duel met Internazionale in de Champions League. De 33-jarige Egyptenaar had kritiek geuit op trainer Arne Slot en de club nadat hij bij de afgelopen wedstrijden op de reservebank moest zitten. Ook Cody Gakpo ontbreekt in de selectie van Liverpool.
18 uur geledenZEIST (ANP) - De Eredivisie CV en Coöperatie Eerste Divisie hebben een oproep gedaan aan de overheid, politie en het Openbaar Ministerie om daders bij ernstige ongeregeldheden strafrechtelijk te vervolgen. De clubs uit het betaald voetbal zijn het er "unaniem" over eens dat er strenger gestraft moet worden. "De huidige sancties zijn niet afschrikwekkend genoeg."
18 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ajax-trainer Fred Grim kan woensdag in de uitwedstrijd tegen Qarabag FK in de Champions League niet beschikken over Josip Sutalo, Kenneth Taylor en Wout Weghorst. Het drietal is niet fit genoeg om mee te reizen naar Azerbeidzjan, meldt de Amsterdamse club. Ook James McConnell, Gerald Alders en Steven Berghuis blijven achter in Nederland.
18 uur geledenZEIST (ANP) - Scheidsrechter Serdar Gözübüyük leidt de Klassieker Ajax - Feyenoord. De Eredivisiewedstrijd in de Johan Cruijff ArenA staat voor zondag om 14.30 uur op het programma.
19 uur geleden