Koeman ziet nieuwkomers Oranje nieuw elan geven na EK
AMSTERDAM (ANP) - Ronald Koeman zag de eerste interlandperiode na het EK grotendeels uitpakken zoals hij wilde. In de Nations League-wedstrijden tegen Bosnië en Herzegovina (5-2) en Duitsland (2-2) ging nog genoeg mis, maar er waren veel meer dingen om tevreden over te zijn. Oranje maakte een frisse en gretige indruk en zorgde in beide duels voor vermaak. De 'nieuwelingen' in de groep speelden in dat opzicht een belangrijke rol.
Koeman moest een beetje cynisch lachen toen hij dinsdagavond laat in de Johan Cruijff ArenA de vraag kreeg of hij begrijpt dat veel mensen na de duels met Bosnië en Duitsland enthousiaster zijn over Oranje dan na het voorbije EK. "Aan de ene kant begrijp ik dat wel", doelde hij op het vertoonde spel in de Nations League. "Maar aan de andere kant begrijp ik het niet. Je praat over de halve finale van een EK. Het zit een beetje in onze landsaard dat we dan nog steeds lopen te zeiken."
Op het EK voetbalde Oranje bij momenten goed in bijvoorbeeld de duels met Polen (groepsfase) en Roemenië (achtste finale), maar wat ook bleef hangen waren de nederlaag tegen Oostenrijk, de moeizame kwartfinale tegen Turkije en de verloren halve eindstrijd met Engeland. Oranje speelde in elk geval niet het type voetbal waarvan mensen onder de indruk raken en nog lang over napraten.
Nieuwkomers
Het voorzichtige optimisme van nu kan niet los worden gezien van de nieuwkomers, die het Nederlands elftal nieuw elan hebben gegeven. "We hebben na het EK gekozen om dingen te veranderen. Ik heb heel veel goede dingen gezien, deze week was zeer positief", aldus Koeman, die de broers Jurriën en Quinten Timber na blessures weer bij de selectie haalde. De andere drie belangrijke 'nieuwkomers' waren er bij het EK wel bij, maar speelden daar geen rol van betekenis. Ryan Gravenberch voetbalde in Duitsland helemaal niet en spitsen Joshua Zirkzee en Brian Brobbey slechts enkele minuten.
Gravenberch toonde zich de voorbije dagen de grootste revelatie. Trainer Arne Slot sprak bij Liverpool het vertrouwen in hem uit en de oud-Ajacied nam zijn goede vorm mee naar Oranje. "Ryan komt nu anders binnen en is fysiek beter. Daar profiteer je als bondscoach van, dat is ook wel duidelijk", aldus Koeman, die Zirkzee het tegen Bosnië goed zag doen en Brobbey vervolgens tegen Duitsland ook. Beide spitsen vechten voor de plek die is vrijgekomen nu Memphis Depay (voorlopig) geen deel meer uitmaakt van de selectie.
De broers Timber, Gravenberch, Zirkzee en Brobbey zijn voor Koeman in principe "blijvertjes", zei hij. "Ik denk wel dat ze dat hebben afgedwongen. Ze geven energie aan het elftal. Richting een eindtoernooi moet een jongeling soms wel eens wachten, hun tijd is nu aangebroken."
Meer uit Voetbal
ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Oud-profvoetballer Glen De Boeck is in de nacht van zondag op maandag op 54-jarige leeftijd overleden. De Belg kreeg vrijdag een zware hersenbloeding en lag sindsdien in coma. Dat meldt zijn familie.
2 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Een vrouw is in Zuid-Korea veroordeeld tot vier jaar cel voor het afpersen van de bekende voetballer Son Heung-min. Ze beweerde zwanger te zijn van zijn kind en maakte hem zo 300 miljoen won, omgerekend zo'n 175.000 euro, afhandig. Een medeverdachte kreeg een celstraf van twee jaar voor poging tot afpersing.
2 uur geledenMADRID (ANP) - Real Madrid heeft in de strijd om de Spaanse landstitel een dure nederlaag geleden. De ploeg van coach Xabi Alonso verloor op eigen veld met 2-0 van Celta, de nummer 14 in La Liga. Real beëindigde het duel met negen man.
12 uur geledenNAPELS (ANP) - Napoli heeft de koppositie in de Italiaanse Serie A heroverd. De club versloeg met Noa Lang en Sam Beukema in de basis Juventus met 2-1. Het was de derde zege op rij voor de Napolitanen, die op 31 punten komen. Inter heeft er 30. AC Milan kan op gelijke hoogte komen als het maandag bij Torino wint.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De voetbalsters van Ajax hebben zich hersteld van de ruime nederlaag (7-1) die de ploeg twee weken geleden leed bij PEC Zwolle. Het team van coach Anouk Bruil won ditmaal zelf met grote cijfers van FC Utrecht: 8-0.
16 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Sparta Rotterdam is door een thuisoverwinning tegen NAC Breda naar de negende plaats van de Eredivisie geklommen. De Rotterdammers wonnen op Het Kasteel met 1-0 door een doelpunt van Shunsuke Mito. Sparta heeft na vijftien wedstrijden 20 punten. NAC staat zeventiende met 12 punten.
16 uur geledenVOLENDAM (ANP) - Trainer Rick Kruys (40) heeft zijn aflopende contract bij FC Volendam verlengd tot medio 2028. Dat heeft de club zondag bekendgemaakt. Eerder op de dag verloor het elftal van Kruys thuis met 3-2 van NEC. FC Volendam staat op de vijftiende plaats.
17 uur geleden