Koeman begint ook tweede periode bij Oranje op prettig moment
LUSAIL (ANP) - Ronald Koeman begint over drie weken opnieuw op een voor hem prettig moment als bondscoach van Oranje. Net als vijf jaar terug, bij zijn eerste aanstelling, heerst er na de uitschakeling in de kwartfinale van het WK tegen Argentinië aardig wat chagrijn rondom het Nederlands elftal, dit keer vooral vanwege de defensieve en saaie manier van voetballen. Koeman heeft daarom in het nieuwe jaar vooral veel te winnen.
Te vergelijken zijn de twee periodes op veel punten ook niet. Toen Koeman in februari 2018 in Zeist achter de tafel plaatsnam voor zijn presentatie, verkeerde het Nederlandse voetbal in een diepe crisis. Oranje faalde achtereenvolgens met Guus Hiddink, Danny Blind en Dick Advocaat en miste het EK van 2016 en het WK van 2018. Sterspelers Arjen Robben, Robin van Persie en Wesley Sneijder stopten en Koeman had de taak om Oranje weer van onder aan op te bouwen en door te selecteren. Niet alleen rond het Nederlands elftal was het onrustig, ook op bestuurlijk vlak rommelde het lange tijd in Zeist.
Koeman had, met onder anderen de doorbraak van spelers als Frenkie de Jong, al vrij snel succes. Oranje boekte in oktober, in de Nations League tegen Duitsland, de eerste zege op een 'grote' tegenstander: 3-0. Nederland versloeg een maand later in datzelfde toernooi ook wereldkampioen Frankrijk in De Kuip (2-0) en strandde pas in de finale tegen Portugal. Koeman plaatste zich met Oranje ook voor het EK. Het vanwege corona met een jaar uitgestelde toernooi miste de trainer zelf omdat hij een kans kreeg bij zijn droomclub FC Barcelona.
Aanvallend voetbal
Dit keer begint Koeman in een rustigere omgeving. De KNVB moet nog wel altijd een nieuwe technisch directeur, als opvolger van Nico-Jan Hoogma, benoemen. Directeur betaald voetbal Marianne van Leeuwen verwacht dat in het voorjaar te doen.
Frankrijk is op 24 maart, in de kwalificatie voor het EK van 2024 in Duitsland, de eerste opponent van Oranje in het tweede tijdperk van Koeman. Qua resultaten zal het lastig zijn de prestaties van Van Gaal te evenaren. In twintig wedstrijden onder leiding van de 71-jarige Amsterdammer, verloor het Nederlands elftal, op de strafschoppenserie tegen de Argentijnen na, niet.
Van Gaal schakelde terug naar een systeem met vijf verdedigers omdat Oranje in zijn ogen dan de grootste kans op de wereldtitel zou hebben. Maar de kritiek op het WK nam, na de tegenvallende optredens in de groepsfase, flink toe. Was dit het allemaal wel waard, vroeg menigeen zich af. Oranje stond toch altijd voor aanvallend voetbal en een eigen gezicht? Dat gevoel versterkte na de uitschakeling tegen Argentinië, na weer een matige wedstrijd. Koeman, die zelf ook vaak als 'resultaattrainer' wordt gezien, zal de Nederlandse voetbalfans net als in 2018 weer voor Oranje moeten zien te winnen.
Meer uit Voetbal
HEERENVEEN (ANP) - Amourricho van Axel Dongen kon zijn emoties nauwelijks meer de baas na zijn gelijkmaker voor sc Heerenveen in de slotfase van het duel met Feyenoord (2-2). "Er ging zoveel door me heen", glunderde de aanvaller. "Al die blessures en al die mooie momenten die ik daardoor waarschijnlijk heb moeten missen. Er kwam echt veel bij mij los."
52 minuten geledenHEERENVEEN (ANP) - Trainer Robin van Persie zag Feyenoord een voorsprong verspelen in de slotfase van het uitduel met sc Heerenveen (2-2). "Dat is zuur en overkomt ons te vaak. Die jongen kan de bal na een hoekschop zomaar inschieten", doelde hij op invaller Amourricho van Axel Dongen. "Dat mag natuurlijk niet. Als je in de 87e minuut nog voorstaat, dan moet je de wedstrijd winnen."
1 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Trainer Robin van Persie van Feyenoord hoopt dat de blessure van Givairo Read meevalt. De rechtsback viel in de uitwedstrijd tegen sc Heerenveen (2-2) uit met klachten aan een hamstring. "Laten we hopen dat het kramp was", zei de coach.
1 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Middenvelder Hwang In-beom baalde van het gelijkspel van Feyenoord bij sc Heerenveen (2-2). "We hebben weer niet het resultaat gekregen dat we wilden", zei hij in de perskamer van het Abe Lenstra-stadion. "We moeten accepteren dat we in een zware periode zitten. Het enige dat we kunnen doen is hard blijven werken, zoals we dat ook tijdens ons trainingskamp in Marbella hebben gedaan. Dan komen we hier uit."
1 uur geledenHEERENVEEN (ANP) - Feyenoord is er na de winterstop niet in geslaagd een serie slechte resultaten te doorbreken. De ploeg van trainer Robin van Persie verspeelde in de slotfase van het uitduel met sc Heerenveen een voorsprong. De ingevallen Amourricho van Axel Dongen, gehuurd van Ajax, maakte in de 87e minuut gelijk voor de thuisploeg (2-2).
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Sem Steijn en Givairo Read beginnen met Feyenoord aan het uitduel met sc Heerenveen. Beide spelers zijn tijdens de winterstop weer fit geworden.
4 uur geledenHILVERSUM (ANP) - PSV verwacht deze maand duidelijkheid over de toekomst van trainer Peter Bosz, wiens contract deze zomer afloopt. Algemeen directeur Marcel Brands heeft de 62-jarige coach afgelopen week "een laatste voorstel" gedaan. "De bal ligt bij Peter en zijn zaakwaarnemer", zei Brands bij ESPN-programma Goedemorgen Eredivisie.
4 uur geleden