Koeman begint ook tweede periode bij Oranje op prettig moment
LUSAIL (ANP) - Ronald Koeman begint over drie weken opnieuw op een voor hem prettig moment als bondscoach van Oranje. Net als vijf jaar terug, bij zijn eerste aanstelling, heerst er na de uitschakeling in de kwartfinale van het WK tegen Argentinië aardig wat chagrijn rondom het Nederlands elftal, dit keer vooral vanwege de defensieve en saaie manier van voetballen. Koeman heeft daarom in het nieuwe jaar vooral veel te winnen.
Te vergelijken zijn de twee periodes op veel punten ook niet. Toen Koeman in februari 2018 in Zeist achter de tafel plaatsnam voor zijn presentatie, verkeerde het Nederlandse voetbal in een diepe crisis. Oranje faalde achtereenvolgens met Guus Hiddink, Danny Blind en Dick Advocaat en miste het EK van 2016 en het WK van 2018. Sterspelers Arjen Robben, Robin van Persie en Wesley Sneijder stopten en Koeman had de taak om Oranje weer van onder aan op te bouwen en door te selecteren. Niet alleen rond het Nederlands elftal was het onrustig, ook op bestuurlijk vlak rommelde het lange tijd in Zeist.
Koeman had, met onder anderen de doorbraak van spelers als Frenkie de Jong, al vrij snel succes. Oranje boekte in oktober, in de Nations League tegen Duitsland, de eerste zege op een 'grote' tegenstander: 3-0. Nederland versloeg een maand later in datzelfde toernooi ook wereldkampioen Frankrijk in De Kuip (2-0) en strandde pas in de finale tegen Portugal. Koeman plaatste zich met Oranje ook voor het EK. Het vanwege corona met een jaar uitgestelde toernooi miste de trainer zelf omdat hij een kans kreeg bij zijn droomclub FC Barcelona.
Aanvallend voetbal
Dit keer begint Koeman in een rustigere omgeving. De KNVB moet nog wel altijd een nieuwe technisch directeur, als opvolger van Nico-Jan Hoogma, benoemen. Directeur betaald voetbal Marianne van Leeuwen verwacht dat in het voorjaar te doen.
Frankrijk is op 24 maart, in de kwalificatie voor het EK van 2024 in Duitsland, de eerste opponent van Oranje in het tweede tijdperk van Koeman. Qua resultaten zal het lastig zijn de prestaties van Van Gaal te evenaren. In twintig wedstrijden onder leiding van de 71-jarige Amsterdammer, verloor het Nederlands elftal, op de strafschoppenserie tegen de Argentijnen na, niet.
Van Gaal schakelde terug naar een systeem met vijf verdedigers omdat Oranje in zijn ogen dan de grootste kans op de wereldtitel zou hebben. Maar de kritiek op het WK nam, na de tegenvallende optredens in de groepsfase, flink toe. Was dit het allemaal wel waard, vroeg menigeen zich af. Oranje stond toch altijd voor aanvallend voetbal en een eigen gezicht? Dat gevoel versterkte na de uitschakeling tegen Argentinië, na weer een matige wedstrijd. Koeman, die zelf ook vaak als 'resultaattrainer' wordt gezien, zal de Nederlandse voetbalfans net als in 2018 weer voor Oranje moeten zien te winnen.
Meer uit Voetbal
MÜNCHEN (ANP) - Bayern München heeft zich met een 2-0-thuiszege op Union Sint-Gillis verzekerd van een plek bij de laatste zestien in de Champions League. Bayern staat nu tweede met 18 punten en kan in de laatste speelronde, als het op bezoek gaat bij PSV in Eindhoven, niet meer buiten de top acht belanden. Dat betekent dat de ploeg van Vincent Kompany de tussenronde in februari mag overslaan en pas in maart weer in actie komt in de achtste finale.
9 uur geledenNEWCASTLE (ANP) - PSV heeft in de Champions League nagelaten zich zo goed als zeker te plaatsen voor de tussenronde. De Eindhovenaren gingen kansloos onderuit bij Newcastle United (3-0) en zakten daardoor naar de 22e plaats met 8 punten. De nummers 9 tot en met 24 gaan naar de tussenronde.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ajax verhuurt Branco van den Boomen tot het einde van het seizoen aan de Franse club Angers SCO, de huidige nummer 11 van de Ligue 1. De 30-jarige middenvelder staat nog tot de zomer van 2027 onder contract in Amsterdam.
11 uur geledenISTANBUL (ANP) - Atlético Madrid heeft in de voorlaatste speelronde in het hoofdtoernooi van de Champions League gelijkgespeeld bij Galatasaray (1-1). De ploeg van Diego Simeone kwam na vier minuten op voorsprong via een kopbal van Giuliano Simeone, de zoon van de trainer. Maar de nummer 1 van Turkije kwam een kwartier later op gelijke hoogte door een eigen doelpunt van Marcos Llorente. Atlético staat voorlopig op plek 8, maar later op woensdag komt een aantal ploegen nog in actie. Galatasaray heeft nu 10 punten en staat voorlopig 16e.
11 uur geledenALKMAAR (ANP) - AZ is er niet in geslaagd de eerste wedstrijd sinds het ontslag van trainer Maarten Martens te winnen. De Alkmaarders speelden voor eigen publiek in de Eredivisie gelijk tegen Excelsior: 1-1. Het duel zou eigenlijk 14 december gespeeld worden, maar werd uitgesteld om AZ zo langer de tijd te geven zich voor te bereiden op de ontmoeting met Jagiellonia Bialystok uit Polen in de Conference League.
11 uur geledenNEWCASTLE (ANP) - Anass Salah-Eddine heeft woensdag in de uitwedstrijd van PSV tegen Newcastle United in de Champions League direct een basisplaats. De linkervleugelverdediger viel zondag nog in tijdens de door zijn land Marokko met 1-0 verloren finale tegen Senegal.
12 uur geledenNICE (ANP) - Go Ahead Eagles en Stoke City FC hebben op hoofdlijnen een akkoord bereikt over de transfer van spits Milan Smit. Dat zegt Marc van Hintum, technisch manager van Go Ahead, tegen ESPN. Go Ahead Eagles ontving volgens Van Hintum nog niet eerder zoveel geld voor een vertrekkende speler. Het gaat naar verluidt om 5,5 miljoen euro, maar dat wil Van Hintum niet bevestigen.
12 uur geleden