Koeman begint ook tweede periode bij Oranje op prettig moment
LUSAIL (ANP) - Ronald Koeman begint over drie weken opnieuw op een voor hem prettig moment als bondscoach van Oranje. Net als vijf jaar terug, bij zijn eerste aanstelling, heerst er na de uitschakeling in de kwartfinale van het WK tegen Argentinië aardig wat chagrijn rondom het Nederlands elftal, dit keer vooral vanwege de defensieve en saaie manier van voetballen. Koeman heeft daarom in het nieuwe jaar vooral veel te winnen.
Te vergelijken zijn de twee periodes op veel punten ook niet. Toen Koeman in februari 2018 in Zeist achter de tafel plaatsnam voor zijn presentatie, verkeerde het Nederlandse voetbal in een diepe crisis. Oranje faalde achtereenvolgens met Guus Hiddink, Danny Blind en Dick Advocaat en miste het EK van 2016 en het WK van 2018. Sterspelers Arjen Robben, Robin van Persie en Wesley Sneijder stopten en Koeman had de taak om Oranje weer van onder aan op te bouwen en door te selecteren. Niet alleen rond het Nederlands elftal was het onrustig, ook op bestuurlijk vlak rommelde het lange tijd in Zeist.
Koeman had, met onder anderen de doorbraak van spelers als Frenkie de Jong, al vrij snel succes. Oranje boekte in oktober, in de Nations League tegen Duitsland, de eerste zege op een 'grote' tegenstander: 3-0. Nederland versloeg een maand later in datzelfde toernooi ook wereldkampioen Frankrijk in De Kuip (2-0) en strandde pas in de finale tegen Portugal. Koeman plaatste zich met Oranje ook voor het EK. Het vanwege corona met een jaar uitgestelde toernooi miste de trainer zelf omdat hij een kans kreeg bij zijn droomclub FC Barcelona.
Aanvallend voetbal
Dit keer begint Koeman in een rustigere omgeving. De KNVB moet nog wel altijd een nieuwe technisch directeur, als opvolger van Nico-Jan Hoogma, benoemen. Directeur betaald voetbal Marianne van Leeuwen verwacht dat in het voorjaar te doen.
Frankrijk is op 24 maart, in de kwalificatie voor het EK van 2024 in Duitsland, de eerste opponent van Oranje in het tweede tijdperk van Koeman. Qua resultaten zal het lastig zijn de prestaties van Van Gaal te evenaren. In twintig wedstrijden onder leiding van de 71-jarige Amsterdammer, verloor het Nederlands elftal, op de strafschoppenserie tegen de Argentijnen na, niet.
Van Gaal schakelde terug naar een systeem met vijf verdedigers omdat Oranje in zijn ogen dan de grootste kans op de wereldtitel zou hebben. Maar de kritiek op het WK nam, na de tegenvallende optredens in de groepsfase, flink toe. Was dit het allemaal wel waard, vroeg menigeen zich af. Oranje stond toch altijd voor aanvallend voetbal en een eigen gezicht? Dat gevoel versterkte na de uitschakeling tegen Argentinië, na weer een matige wedstrijd. Koeman, die zelf ook vaak als 'resultaattrainer' wordt gezien, zal de Nederlandse voetbalfans net als in 2018 weer voor Oranje moeten zien te winnen.
Meer uit Voetbal
ALKMAAR (ANP) - AZ-trainer Leeroy Echteld kan zaterdag tegen Fortuna Sittard weer beschikken over aanvoerder Jordy Clasie. De 34-jarige middenvelder zit voor het eerst weer bij de selectie, nadat hij eind september een enkelblessure opliep.
53 minuten geledenARNHEM (ANP) - Vitesse ziet voorlopig af van het aanstellen van een externe technisch manager. De reden is de bestaande onzekerheid over de positie van de club, melden de Arnhemmers.
54 minuten geledenZEIST (ANP) - Vivianne Miedema kan niet meedoen in de komende twee WK-kwalificatiewedstrijden van het Nederlands elftal tegen Frankrijk. De spits van Manchester City, die zaterdag nog twee keer scoorde tegen Manchester United, is geblesseerd. Bondscoach Arjan Veurink heeft Kayleigh van Dooren als vervangster opgeroepen, meldt de KNVB.
55 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Leo Sauer komt dit seizoen niet meer in actie voor Feyenoord. Dat vertelde trainer Robin van Persie vrijdag op een persconferentie in De Kuip.
1 uur geledenROME (ANP) - Gennaro Gattuso stopt als bondscoach van het Italiaanse voetbalelftal na het mislopen van het WK voetbal. Dat laat de Italiaanse voetbalbond FIGC weten op de eigen site. Gattuso verloor dinsdag met Italië na strafschoppen van Bosnië en Herzegovina in de finale van de play-offs voor het WK. Het is de derde keer op rij dat viervoudig wereldkampioen Italië het WK misloopt.
2 uur geledenBARCELONA (ANP) - Frenkie de Jong hervat volgende week de groepstraining bij FC Barcelona. Dat vertelde trainer Hansi Flick in een vooruitblik op de topper van zaterdag in de Spaanse voetbalcompetitie bij Atlético Madrid.
2 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - NEC-trainer Dick Schreuder weet nog niet of zijn aanvoerder Tjaronn Chery zaterdag tegen Excelsior speelt. Dat zei de 54-jarige coach in een interview met het clubkanaal. Vanwege de zogenoemde paspoortkwestie was de international van Suriname niet meer speelgerechtigd en mocht daardoor enige tijd niet meetrainen.
2 uur geleden