Knot waarschuwt voor impact geopolitieke spanningen op vrijhandel
GENT (ANP) - De toenemende geopolitieke spanningen en handelsbeperkingen tussen economische blokken en landen in de wereld hebben negatieve gevolgen voor de vrijhandel en investeringen. Daarvoor waarschuwde president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) vrijdag in een toespraak bij denktank Eurofi in Gent. De Europese politiek moet zich volgens Knot dan ook inzetten voor de bescherming van de vrijhandel en een verdere versterking van de interne markt van de Europese Unie.
De afgelopen vijf jaar zijn de bedreigingen voor de vrijhandel en investeringen volgens Knot toegenomen en is het verzet tegen de globalisering gegroeid. "De internationale samenwerking is op zijn retour. De brexit, de aanhoudende spanningen tussen de VS en China, de Russische invasie van Oekraïne en het conflict in het Midden-Oosten hebben de mondialisering verder onder druk gezet", aldus Knot.
Als reactie op deze ontwikkelingen voeren landen en economische blokken steeds vaker een beleid om minder afhankelijk te zijn van elkaar en zich te beschermen tegen ongunstige ontwikkelingen elders in de wereld. Hoewel het versterken van de nationale veiligheid en het beteugelen van economische risico's volgens Knot "logisch beleid" is in een wereld die een gevaarlijkere plek is geworden, kunnen de economische kosten van dit beleid zeer hoog oplopen als het niet goed wordt uitgevoerd. De economieën zijn vandaag namelijk veel meer met elkaar verbonden dan enkele decennia geleden, waardoor de kosten van ontkoppeling veel hoger zijn.
De ontkoppeling van de economieën in de vorm van toenemende handelsbeperkingen leidt volgens Knot tot hogere importprijzen en verminderde toegang tot technologie en kennis. Ook maken internationale politieke spanningen de inflatie minder voorspelbaar. Daarnaast heeft een meer verdeelde wereld gevolgen voor de financiële stabiliteit. Tijdens de financiële crisis van 2008 konden beleidsmakers over de hele wereld snel reageren, dankzij de goede relaties die zich in de loop der jaren hadden ontwikkeld. In een gefragmenteerde wereld wordt zo'n snelle reactie volgens Knot steeds ingewikkelder.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse techconcern IBM heeft een schikking getroffen van 17 miljoen dollar met de Amerikaanse overheid, die een onderzoek had ingesteld naar het diversiteits-, gelijkheids- en inclusiebeleid van het bedrijf. Omgerekend gaat het om 14,5 miljoen euro.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Europa kan een serieuze defensieindustrie opzetten, maar dan moet er wel meer werk gemaakt worden van standaardisatie en snellere aanbestedingsprocedures. Daarop hamert de Nederlandse bestuurder bij het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij in gesprek met het ANP.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Tesla's geavanceerde rijhulpsysteem Full Self-Driving (Supervised) wordt toegelaten op de openbare weg in Nederland. Dat heeft de RDW, de vroegere Rijksdienst voor het Wegverkeer, bekendgemaakt. Met het systeem kunnen Tesla-rijders zonder handen aan het stuur door het verkeer gaan, zolang ze als bestuurder blijven opletten. Nederland is het eerste Europese land waar het zelfrijdende systeem wordt geïntroduceerd.
12 uur geledenNEW YORK (ANP) - Aan de winstreeks op Wall Street van de laatste dagen kwam vrijdag een einde. De graadmeters op de aandelenbeurzen in New York gingen overwegend met verliezen de handel uit. Beleggers leken wat voorzichtiger te worden in aanloop naar de vredesgesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran, die in het weekend beginnen.
13 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM heeft de hervatting van zijn vluchten van en naar Dubai uitgesteld tot in juni. Ondanks het staakt-het-vuren in het Midden-Oosten van deze week vindt de luchtvaartmaatschappij de situatie in de regio nog steeds te onzeker. Daarom is besloten de vluchten tot en met 14 juni te annuleren.
14 uur geledenASSEN (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) begint maandag met werkzaamheden om de gaswinning in het Groningse Warffum te hervatten. De gaswinning op de locatie was tijdelijk stilgelegd. Bij het opstarten bleek dat zich een hoeveelheid water en zand in de bodem van de put heeft opgehoopt. Daarom moet de put worden schoongemaakt.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Kerstmannen zijn de nieuwste begunstigden van Donald Trumps nieuwe regeling voor belastingaftrek van fooien. Het Amerikaanse ministerie van Financiën en belastingdienst IRS hebben vrijdag verduidelijkt dat imitatoren van beroemdheden of bepaalde karakters, waaronder ook mensen die als kerstman optreden, jaarlijks tot 25.000 dollar aan inkomen uit fooien kunnen aftrekken van hun belastingen.
15 uur geleden