Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Knot waarschuwt voor impact geopolitieke spanningen op vrijhandel

Knot waarschuwt voor impact geopolitieke spanningen op vrijhandel

GENT (ANP) - De toenemende geopolitieke spanningen en handelsbeperkingen tussen economische blokken en landen in de wereld hebben negatieve gevolgen voor de vrijhandel en investeringen. Daarvoor waarschuwde president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) vrijdag in een toespraak bij denktank Eurofi in Gent. De Europese politiek moet zich volgens Knot dan ook inzetten voor de bescherming van de vrijhandel en een verdere versterking van de interne markt van de Europese Unie.

De afgelopen vijf jaar zijn de bedreigingen voor de vrijhandel en investeringen volgens Knot toegenomen en is het verzet tegen de globalisering gegroeid. "De internationale samenwerking is op zijn retour. De brexit, de aanhoudende spanningen tussen de VS en China, de Russische invasie van Oekraïne en het conflict in het Midden-Oosten hebben de mondialisering verder onder druk gezet", aldus Knot.

Als reactie op deze ontwikkelingen voeren landen en economische blokken steeds vaker een beleid om minder afhankelijk te zijn van elkaar en zich te beschermen tegen ongunstige ontwikkelingen elders in de wereld. Hoewel het versterken van de nationale veiligheid en het beteugelen van economische risico's volgens Knot "logisch beleid" is in een wereld die een gevaarlijkere plek is geworden, kunnen de economische kosten van dit beleid zeer hoog oplopen als het niet goed wordt uitgevoerd. De economieën zijn vandaag namelijk veel meer met elkaar verbonden dan enkele decennia geleden, waardoor de kosten van ontkoppeling veel hoger zijn.

De ontkoppeling van de economieën in de vorm van toenemende handelsbeperkingen leidt volgens Knot tot hogere importprijzen en verminderde toegang tot technologie en kennis. Ook maken internationale politieke spanningen de inflatie minder voorspelbaar. Daarnaast heeft een meer verdeelde wereld gevolgen voor de financiële stabiliteit. Tijdens de financiële crisis van 2008 konden beleidsmakers over de hele wereld snel reageren, dankzij de goede relaties die zich in de loop der jaren hadden ontwikkeld. In een gefragmenteerde wereld wordt zo'n snelle reactie volgens Knot steeds ingewikkelder.

Meer uit Financieel

AEX-index veert op na verliesbeurten, focus op banenrapport VS

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak toonde vrijdag wat herstel na de zware verliesbeurten in de afgelopen twee handelsdagen. De aandacht van beleggers gaat vooral uit naar het officiële banenrapport van de Amerikaanse overheid, dat later op de dag verschijnt. Dat rapport speelt een belangrijke rol bij het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank. Een lage banengroei zal waarschijnlijk positief zijn voor aandelen, aangezien de kans op een renteverlaging door de Federal Reserve daardoor toeneemt.

37 minuten geleden
Opnieuw meer leegstaande winkels, nu ook op meubelboulevards

UTRECHT (ANP) - Het aantal leegstaande winkelpanden is afgelopen jaar opnieuw gestegen. De toename was het grootst in grootschalige winkelcentra, zoals meubelboulevards. Dat meldt marktonderzoeker Locatus.

39 minuten geleden
Chinese inflatie bereikt hoogste niveau in bijna 3 jaar

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De inflatie in China is in december gestegen in het snelste tempo in bijna drie jaar. De stijging van de consumentenprijzen in de op een na grootste economie ter wereld werd vooral veroorzaakt door hogere voedselprijzen.

1 uur geleden
CNV: veel werknemers voelen zich onveilig op de weg door sneeuw

UTRECHT (ANP) - Door de sneeuwval voelt vier op de tien werkende Nederlanders zich deze week onveilig tijdens hun reis van en naar het werk. Dat blijkt uit een peiling van vakbond CNV onder bijna 2200 respondenten. Een vijfde van hen geeft aan dat de werkgever daar geen begrip voor heeft.

1 uur geleden
Productie Nederlandse industrie stijgt licht in november

DEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in november licht gegroeid, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In die maand werd 0,7 procent meer geproduceerd vergeleken met een jaar eerder. In oktober was nog sprake van een productiestijging van 2,1 procent. In de helft van de industriële branches groeide de productie.

2 uur geleden
ABN AMRO: hogere koopkracht zorgt voor meer bestedingen in horeca

AMSTERDAM (ANP) - De stijgende koopkracht zorgt voor meer bestedingen in restaurants en cafés, meldt ABN AMRO in een rapport over de horecasector. Eet- en drinkgelegenheden zijn volgens de bank daardoor in iets rustiger vaarwater terechtgekomen. Ook zijn de vooruitzichten voor horecaondernemers iets positiever dan in de afgelopen jaren. Tegelijkertijd blijft de sector kwetsbaar door problematische schulden, sterk schommelende voedselprijzen en het aanhoudende personeelstekort.

8 uur geleden
KLM-topvrouw erkent dat communicatie naar reizigers beter moest

HILVERSUM (ANP) - KLM had beter moeten communiceren met passagiers die deze week strandden op Schiphol omdat er massaal vluchten werden geannuleerd vanwege de sneeuwval. Dat heeft KLM-topvrouw Marjan Rintel donderdagavond toegegeven in tv-programma Pauw & De Wit.

8 uur geleden