Knot waarschuwt voor impact geopolitieke spanningen op vrijhandel
GENT (ANP) - De toenemende geopolitieke spanningen en handelsbeperkingen tussen economische blokken en landen in de wereld hebben negatieve gevolgen voor de vrijhandel en investeringen. Daarvoor waarschuwde president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) vrijdag in een toespraak bij denktank Eurofi in Gent. De Europese politiek moet zich volgens Knot dan ook inzetten voor de bescherming van de vrijhandel en een verdere versterking van de interne markt van de Europese Unie.
De afgelopen vijf jaar zijn de bedreigingen voor de vrijhandel en investeringen volgens Knot toegenomen en is het verzet tegen de globalisering gegroeid. "De internationale samenwerking is op zijn retour. De brexit, de aanhoudende spanningen tussen de VS en China, de Russische invasie van Oekraïne en het conflict in het Midden-Oosten hebben de mondialisering verder onder druk gezet", aldus Knot.
Als reactie op deze ontwikkelingen voeren landen en economische blokken steeds vaker een beleid om minder afhankelijk te zijn van elkaar en zich te beschermen tegen ongunstige ontwikkelingen elders in de wereld. Hoewel het versterken van de nationale veiligheid en het beteugelen van economische risico's volgens Knot "logisch beleid" is in een wereld die een gevaarlijkere plek is geworden, kunnen de economische kosten van dit beleid zeer hoog oplopen als het niet goed wordt uitgevoerd. De economieën zijn vandaag namelijk veel meer met elkaar verbonden dan enkele decennia geleden, waardoor de kosten van ontkoppeling veel hoger zijn.
De ontkoppeling van de economieën in de vorm van toenemende handelsbeperkingen leidt volgens Knot tot hogere importprijzen en verminderde toegang tot technologie en kennis. Ook maken internationale politieke spanningen de inflatie minder voorspelbaar. Daarnaast heeft een meer verdeelde wereld gevolgen voor de financiële stabiliteit. Tijdens de financiële crisis van 2008 konden beleidsmakers over de hele wereld snel reageren, dankzij de goede relaties die zich in de loop der jaren hadden ontwikkeld. In een gefragmenteerde wereld wordt zo'n snelle reactie volgens Knot steeds ingewikkelder.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Koerswinsten voor grote techbedrijven hebben voor een record gezorgd op Wall Street. De brede graadmeter S&P 500 eindigde hoger dan ooit in de aanloop naar een topontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. In Trumps kielzog reisden ook topbestuurders van techbedrijven als Nvidia en Tesla mee naar China.
27 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het vullen van de gasopslagen in Nederland loopt moeizaam, waarschuwt Gasunie. In de komende weken is ingrijpen nodig om het vuldoel voor de winter te halen, zei algemeen directeur Jeroen Zanting tijdens een technische briefing van Kamerleden over leveringszekerheid. Door de Iranoorlog zijn de gasprijzen hard gestegen, wat het onaantrekkelijk maakt om nu aardgas in te kopen om op te slaan voor de winter.
43 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse Senaat is akkoord met de benoeming van Kevin Warsh als voorzitter van de Federal Reserve. Hij is daarmee de opvolger van Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. Zijn termijn als voorzitter loopt vrijdag af.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Netflix is van plan om vanaf 2027 een abonnement met reclame aan te bieden in Nederland. De streamingdienst biedt deze goedkopere abonnementen al sinds 2022 in verschillende grote landen aan, waaronder de Verenigde Staten, Frankrijk en Duitsland.
1 uur geledenZIRNDORF (ANP) - De fabrikant van speelgoedmerk Playmobil, de Horst Brandstätter Group, blijft fors minder verkopen. Dat blijkt uit de jaarcijfers van het bedrijf. Het bedrijf kampt al enkele jaren met dalende cijfers en schrapte eerder al banen.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie (AI) Mistral is met Europese banken in gesprek over de inzet van zijn alternatief voor Mythos, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dat AI-model van het Amerikaanse Anthropic kan razendsnel zwakke punten in de cyberbeveiliging opsporen, wat tot zorgen leidt over de inzet van Mythos door cybercriminelen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX is woensdag met een duidelijke winst de handel uitgegaan. Na een tegenvallende dinsdag was de stemming op het Damrak weer goed. ABN AMRO was daarin de uitblinker. De bank boekte een plus van bijna 9 procent.
4 uur geleden