Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Knot waarschuwt: versoepeling van bankenregels is slecht idee

Knot waarschuwt: versoepeling van bankenregels is slecht idee

WASHINGTON (ANP) - Een versoepeling van de regels voor de bankensector is een slecht idee. Daarop hamert president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) deze week tijdens de jaarvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington. Wanneer enkele grote Europese landen hun zin krijgen en Brussel de kapitaaleisen zou verlagen, brengt dat volgens hem onverantwoorde risico's met zich mee.

Duitsland, Frankrijk en Italië riepen de Europese Unie onlangs op terughoudend te zijn met financiële regelgeving en zich in plaats daarvan te richten op het versterken van de concurrentiekracht van de bankensector. Volgens persbureau Bloomberg ging het om het nieuwste teken van een wereldwijde politieke verschuiving waarbij economische groei voorrang krijgt boven regelgeving.

Maar Knot, die tevens voorzitter is van de internationale toezichthouder Financial Stability Board (FSB), geeft daarbij een waarschuwing af. De regels voor banken zijn er volgens hem om stabiliteit te creëren. Oftewel, een situatie waarin banken op hun eigen benen kunnen staan, en waarin de buffers hoog genoeg zijn waardoor ze tegen een stootje kunnen.

Instabiliteit

"Ik zit straks ook bij de G20, bij de G7 en het verhaal dat ik continu tegen mijn politieke bazen houd, is dat zij hun sociaal-economische doelstellingen niet kunnen realiseren in de afwezigheid van financiële stabiliteit", vertelt hij in gesprek met het ANP. "Financiële stabiliteit levert het fundament voor de groei van inkomen en welvaart."

"Zodra zich weer financiële instabiliteit zou voordoen, zoals een bankencrisis, vergeet het maar. Dan kunnen ze deze doelstellingen meteen het raam uitgooien, want dan zullen ze weer alleen maar bezig zijn met het redden van banken en het besteden van belastinggeld om te voorkomen dat de economie in een vrije val raakt."

'Niet voor niks'

Knot wijst er verder op dat nog steeds niet alle na de crisis afgesproken internationale normen voor kapitaaleisen zijn ingevoerd. Het ziet ernaar uit dat het nog jaren duurt voor al die zogeheten Basel III-normen in Europa en de Verenigde Staten in regelgeving zijn verwerkt. Als hoofd van DNB zal Knot dat niet meer meemaken, want zijn tweede en laatste termijn zit er per 1 juli volgend jaar op.

"Kom op, laten we gewoon implementeren wat we met zijn allen hebben afgesproken", bepleit Knot daarom nogmaals. "Dat hebben we niet voor niks gedaan, namelijk omdat we een herhaling van 2008 koste wat het kost willen voorkomen."

Meer uit Financieel

Slachthuizen dicht door staking rijksambtenaren

UTRECHT (ANP) - Rijksambtenaren staken woensdag in het oosten van Nederland. Daardoor blijft onder andere een aantal slachthuizen woensdagmiddag dicht, meldt vakbond FNV.

17 minuten geleden
Apple en Google beloven appwinkels eerlijker te maken

LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Apple en Google hebben de Britse concurrentiewaakhond CMA toegezegd veranderingen door te voeren in hun appwinkels om die eerlijker te maken voor ontwikkelaars en consumenten. Daardoor moet het makkelijker worden voor gebruikers om apps van derden te downloaden op hun smartphone.

20 minuten geleden
Investeringsmaatschappij wil Kwantum en Leen Bakker overnemen

TILBURG (ANP) - Investeringsmaatschappij Orlando Capital V wil de woonwinkelketens Kwantum en Leen Bakker overnemen. Moederbedrijf Homefashion Group meldt dat hierover een overeenkomst is gesloten. De afronding van de overname vindt naar verwachting in maart plaats en is onder voorbehoud van goedkeuring door de Autoriteit Consument & Markt (ACM).

43 minuten geleden
Recordkwartaal voor Spotify met groei in gebruikers en abonnees

STOCKHOLM (ANP) - Muziekstreamingdienst Spotify heeft in het laatste kwartaal van vorig jaar het aantal gebruikers en betalende abonnees verder zien groeien. Het aantal maandelijks actieve gebruikers steeg op jaarbasis met 11 procent tot 751 miljoen, een nieuw record. Het aantal premiumabonnees, die betalen voor de muziek en podcasts op Spotify, groeide met 10 procent tot 290 miljoen.

53 minuten geleden
DNB legt miljoenenboete op aan cryptodienstaanbieder

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) heeft een boete van bijna 2,9 miljoen euro opgelegd aan een cryptodienstaanbieder. De aanbieder beschikt niet over de wettelijk vereiste registratie. De bank deed dit op 2 oktober 2023, maakte DNB dinsdag bekend.

1 uur geleden
Frankrijk exporteert minder wijn en drank voor derde jaar op rij

PARIJS (ANP/RTR) - Frankrijk heeft vorig jaar minder wijn en sterke drank geëxporteerd. Het is het derde jaar op rij dat de export daalt. Dat is vooral het gevolg van Amerikaanse importtarieven en Chinese antidumpheffingen, stelt branchevereniging FEVS.

2 uur geleden
Topman Rabobank wil bank efficiënter en simpeler maken

UTRECHT (ANP) - Rabobank kijkt naar mogelijkheden om efficiënter te werken door het op grotere schaal toepassen van technologie met kunstmatige intelligentie. Maar wat dat betekent voor de toekomstige werkgelegenheid bij het financiële concern, kan topman Stefaan Decraene niet zeggen. Hij benadrukte dinsdag bij de presentatie van de jaarcijfers dat de zoektocht naar efficiëntie bij Rabobank eigenlijk een voortdurend proces is. Er is wel nog "werk aan de winkel", erkende hij.

2 uur geleden