Knot waarschuwt: versoepeling van bankenregels is slecht idee
WASHINGTON (ANP) - Een versoepeling van de regels voor de bankensector is een slecht idee. Daarop hamert president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) deze week tijdens de jaarvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington. Wanneer enkele grote Europese landen hun zin krijgen en Brussel de kapitaaleisen zou verlagen, brengt dat volgens hem onverantwoorde risico's met zich mee.
Duitsland, Frankrijk en Italië riepen de Europese Unie onlangs op terughoudend te zijn met financiële regelgeving en zich in plaats daarvan te richten op het versterken van de concurrentiekracht van de bankensector. Volgens persbureau Bloomberg ging het om het nieuwste teken van een wereldwijde politieke verschuiving waarbij economische groei voorrang krijgt boven regelgeving.
Maar Knot, die tevens voorzitter is van de internationale toezichthouder Financial Stability Board (FSB), geeft daarbij een waarschuwing af. De regels voor banken zijn er volgens hem om stabiliteit te creëren. Oftewel, een situatie waarin banken op hun eigen benen kunnen staan, en waarin de buffers hoog genoeg zijn waardoor ze tegen een stootje kunnen.
Instabiliteit
"Ik zit straks ook bij de G20, bij de G7 en het verhaal dat ik continu tegen mijn politieke bazen houd, is dat zij hun sociaal-economische doelstellingen niet kunnen realiseren in de afwezigheid van financiële stabiliteit", vertelt hij in gesprek met het ANP. "Financiële stabiliteit levert het fundament voor de groei van inkomen en welvaart."
"Zodra zich weer financiële instabiliteit zou voordoen, zoals een bankencrisis, vergeet het maar. Dan kunnen ze deze doelstellingen meteen het raam uitgooien, want dan zullen ze weer alleen maar bezig zijn met het redden van banken en het besteden van belastinggeld om te voorkomen dat de economie in een vrije val raakt."
'Niet voor niks'
Knot wijst er verder op dat nog steeds niet alle na de crisis afgesproken internationale normen voor kapitaaleisen zijn ingevoerd. Het ziet ernaar uit dat het nog jaren duurt voor al die zogeheten Basel III-normen in Europa en de Verenigde Staten in regelgeving zijn verwerkt. Als hoofd van DNB zal Knot dat niet meer meemaken, want zijn tweede en laatste termijn zit er per 1 juli volgend jaar op.
"Kom op, laten we gewoon implementeren wat we met zijn allen hebben afgesproken", bepleit Knot daarom nogmaals. "Dat hebben we niet voor niks gedaan, namelijk omdat we een herhaling van 2008 koste wat het kost willen voorkomen."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag lager begonnen. Net als in Europa en Azië maken ook Amerikaanse beleggers zich zorgen over de sterk stijgende olieprijs door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten, die de tweede week is ingegaan. De hogere energiekosten dreigen de inflatie weer aan te jagen, de economische groei af te remmen en de winsten van veel bedrijven onder druk te zetten.
31 minuten geledenARNHEM (ANP) - Hoogspanningsnetbeheerder TenneT wil dat het nieuwe kabinet helpt de problemen op het volle stroomnet op te lossen door bij maatregelen ook plannen tegen de stikstofproblematiek mee te nemen. Topvrouw Manon van Beek van TenneT hoopt op een geïntegreerde aanpak van beide problemen. "Zonder stikstofruimte kun je het elektriciteitsnet niet uitbreiden", zei ze maandag tijdens een persbijeenkomst over de resultaten over 2025.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bakkerijen zullen de stijgende graanprijzen als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten niet direct merken, verwachten brancheorganisaties. Bakkers en leveranciers werken vaak met contracten, zegt directeur Marie-Hélène Zengerink van branchevereniging van ambachtelijke bakkers NBOV. "Daardoor werken veranderingen op de graanmarkt meestal niet direct door in de dagelijkse praktijk van de bakkerij en worden effecten vaak pas zichtbaar wanneer nieuwe contracten ingaan."
2 uur geledenVOORBURG (ANP) - Pompstationhouders merken dat automobilisten sterk inspelen op de snel stijgende prijzen van benzine en diesel. Begin vorige week, vlak na het begin van de oorlog in het Midden-Oosten, was er al een extra toestroom van mensen die hun auto nog even tegen een lagere prijs wilden voltanken. Branchevereniging Drive verwacht de komende dagen weer extra drukte, omdat deze tanks inmiddels waarschijnlijk zijn leeggereden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vakbond FNV heeft met de benoeming van Hans Spekman "een ervaren bestuurder in huis gehaald". Dat zeggen werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB Nederland in een reactie op de aanstelling van de voormalige PvdA-politicus tot nieuwe voorzitter.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rijlessen worden mogelijk duurder als gevolg van de stijgende brandstofprijs. Het is aan rijschoolhouders om te bepalen of die kosten worden doorberekend, stellen brancheverenigingen. Hoe langer de hoge prijzen aanhouden, hoe eerder dat gebeurt, vertelt voorzitter van de Landelijke Beroepsvereniging Kwaliteitsbevordering Rijschoolbranche Irene van Drongelen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/FP) - De lidstaten van de Europese Unie hebben voldoende olie en er zijn geen zorgen over acute tekorten door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat heeft een woordvoerder van de Europese Commissie maandag gezegd. Door de oorlog zijn de energieprijzen hard aan het stijgen. De olieprijs steeg maandag tot boven de 100 dollar per vat, het hoogste niveau sinds medio 2022.
2 uur geleden