Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Knot waarschuwt: versoepeling van bankenregels is slecht idee

Knot waarschuwt: versoepeling van bankenregels is slecht idee

WASHINGTON (ANP) - Een versoepeling van de regels voor de bankensector is een slecht idee. Daarop hamert president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB) deze week tijdens de jaarvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) in Washington. Wanneer enkele grote Europese landen hun zin krijgen en Brussel de kapitaaleisen zou verlagen, brengt dat volgens hem onverantwoorde risico's met zich mee.

Duitsland, Frankrijk en Italië riepen de Europese Unie onlangs op terughoudend te zijn met financiële regelgeving en zich in plaats daarvan te richten op het versterken van de concurrentiekracht van de bankensector. Volgens persbureau Bloomberg ging het om het nieuwste teken van een wereldwijde politieke verschuiving waarbij economische groei voorrang krijgt boven regelgeving.

Maar Knot, die tevens voorzitter is van de internationale toezichthouder Financial Stability Board (FSB), geeft daarbij een waarschuwing af. De regels voor banken zijn er volgens hem om stabiliteit te creëren. Oftewel, een situatie waarin banken op hun eigen benen kunnen staan, en waarin de buffers hoog genoeg zijn waardoor ze tegen een stootje kunnen.

Instabiliteit

"Ik zit straks ook bij de G20, bij de G7 en het verhaal dat ik continu tegen mijn politieke bazen houd, is dat zij hun sociaal-economische doelstellingen niet kunnen realiseren in de afwezigheid van financiële stabiliteit", vertelt hij in gesprek met het ANP. "Financiële stabiliteit levert het fundament voor de groei van inkomen en welvaart."

"Zodra zich weer financiële instabiliteit zou voordoen, zoals een bankencrisis, vergeet het maar. Dan kunnen ze deze doelstellingen meteen het raam uitgooien, want dan zullen ze weer alleen maar bezig zijn met het redden van banken en het besteden van belastinggeld om te voorkomen dat de economie in een vrije val raakt."

'Niet voor niks'

Knot wijst er verder op dat nog steeds niet alle na de crisis afgesproken internationale normen voor kapitaaleisen zijn ingevoerd. Het ziet ernaar uit dat het nog jaren duurt voor al die zogeheten Basel III-normen in Europa en de Verenigde Staten in regelgeving zijn verwerkt. Als hoofd van DNB zal Knot dat niet meer meemaken, want zijn tweede en laatste termijn zit er per 1 juli volgend jaar op.

"Kom op, laten we gewoon implementeren wat we met zijn allen hebben afgesproken", bepleit Knot daarom nogmaals. "Dat hebben we niet voor niks gedaan, namelijk omdat we een herhaling van 2008 koste wat het kost willen voorkomen."

Meer uit Financieel

Amerikaanse rechter blokkeert dagvaardingen tegen Fed en Powell

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.

30 minuten geleden
Wall Street sluit lager in afwachting van voortgang Iranoorlog

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met verliezen geëindigd. Beleggers wachtten verdere ontwikkelingen rond de Iranoorlog af, die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen namen verder toe.

1 uur geleden
Slechts 77 schepen passeren Straat van Hormuz, meldt databedrijf

LONDEN (ANP/AFP) - Deze maand zijn tot nu toe slechts 77 schepen door de Straat van Hormuz gevaren, blijkt uit cijfers van het maritieme databedrijf Lloyd's List. Dat is een forse daling vergeleken met een jaar geleden. Volgens het bedrijf ging het tussen 1 en 11 maart vorig jaar nog om 1229 doortochten.

1 uur geleden
Installateur Feenstra waarschuwt voor oplichting door nepmonteurs

LELYSTAD (ANP) - Installatiebedrijf Feenstra, een van de grootste installateurs in Nederland, waarschuwt consumenten voor nepmonteurs die mensen voor duizenden euro's oplichten. Feenstra meldt op zijn website een "zeer sterke toename" te zien van mensen die denken dat iemand van het bedrijf aan de deur staat. Maar in werkelijkheid betalen zij nepmonteurs honderden tot zelfs duizenden euro's voor werkzaamheden die niet of slecht worden uitgevoerd, aldus het bedrijf.

3 uur geleden
AEX sluit licht hoger rond aanhoudende zorgen over Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag iets hoger gesloten. Beleggers bleven zich zorgen maken over de Iranoorlog die nu bijna twee weken duurt. De olieprijzen stegen verder, uit angst over de aanvoer uit het Midden-Oosten.

4 uur geleden
China ziet 'positieve signalen' Nederland na gesprek met minister

BEIJING (ANP/RTR) - China waardeert de "positieve signalen" die het nieuwe Nederlandse kabinet heeft afgegeven over de betrekkingen met China en is bereid de communicatie en wederzijds vertrouwen te verdiepen. Dit heeft de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi gezegd, die vrijdag met zijn Nederlandse evenknie Tom Berendsen heeft gebeld.

5 uur geleden
India reserveert miljarden om impact Iranoorlog op te vangen

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - India reserveert miljarden om nadelige gevolgen voor de economie van de oorlog in het Midden-Oosten op te vangen. Dat maakte de Indiase minister van Financiën Nirmala Sitharaman vrijdag bekend. India heeft veel last van de fors gestegen olieprijzen, het land importeert bijna 90 procent van zijn jaarlijkse ruwe oliebehoeften.

5 uur geleden