KLM mijdt Wit-Rusland na oproep premier Rutte
AMSTELVEEN (ANP) - KLM stopt voorlopig met vliegen over Wit-Rusland. Ook wordt gestopt met de zogeheten code share-vluchten naar Minsk, de hoofdstad van het Oost-Europese land. Dat heeft de luchtvaartmaatschappij besloten nadat premier Mark Rutte KLM opriep om het Wit-Russische luchtruim te mijden. Volgens de minister-president zijn de Wit-Russische autoriteiten momenteel namelijk "zeer onbetrouwbaar" bij het beheer van hun luchtruim.
KLM koos er eerder op de dag nog voor om geen wijzigingen aan te brengen in zijn vliegroutes. Toen zei de maatschappij na overleg met betrokken autoriteiten geen veiligheidsrisico te zien en haar vluchtschema "normaal" voort te zetten. Maar KLM zegt "gehoor" te zullen geven aan de oproep van Rutte.
KLM doorkruist het Wit-Russische luchtruim normaal gesproken op routes naar Azië. Komende tijd zal KLM dus om moeten vliegen. Waarschijnlijk zorgt dit voor langere vluchttijden. Maar wat dit precies voor gevolgen heeft kan een woordvoerder nog niet aangeven.
Belavia
KLM vliegt normaal ook zes keer per week op Minsk. Dat gebeurt in code share met de Wit-Russische maatschappij Belavia, die de vluchten uitvoert. Deze samenwerking is tot nader order stopgezet. Mensen met een KLM-ticket voor Minsk, kunnen dit omboeken of geld terugvragen in lijn met de voorwaarden van de maatschappij.
Andere maatschappijen gingen KLM al voor in het besluit voorlopig niet meer over Wit-Rusland te vliegen, nadat hun overheden daarop hadden aangedrongen. Ook de Duitse KLM-rivaal Lufthansa besloot al om Wit-Rusland te mijden. De autoriteiten en maatschappijen reageren op de door Wit-Rusland gedwongen tussenlanding van een toestel van Ryanair in Minsk op zondag en de arrestatie van een dissident en zijn vriendin die aan boord van het vliegtuig zaten.
Westerse leiders noemden de Wit-Russische actie een "daad van staatsterrorisme" en de Europese Unie heeft laten weten vrijlating van het gearresteerde tweetal te eisen en met sancties te komen. De EU vraagt maatschappijen in het landenblok eveneens om Wit-Rusland te mijden en sluit haar luchtruim voor Wit-Russische maatschappijen.
Meer uit Financieel
NIJMEGEN (ANP) - Nexperia heeft donderdag een open brief gepubliceerd waarin de chipmaker de Chinese tak oproept de toeleveringsketen te herstellen. Het Nijmeegse bedrijf zegt contact te hebben geprobeerd te leggen via telefoon, e-mails en voorstellen voor vergaderingen om de problemen op te lossen, maar dat "betekenisvolle" reacties uitbleven.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk heeft sancties tegen de buitenlandse onderdelen van de Russische olieproducent Lukoil uitgesteld. De sancties werden vorige maand aangekondigd en moesten kort voor middernacht ingaan, maar zijn nu uitgesteld tot 26 februari volgend jaar.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland maken zich zorgen over mkb'ers die een aansluiting op het elektriciteitsnet willen om bijvoorbeeld te verduurzamen. VNO-NCW en MKB-Nederland vrezen dat duizenden bedrijven vanaf volgend jaar op veel langere wachtlijsten voor het volle stroomnet komen.
2 uur geledenHEERLEN (ANP) - ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland, verhoogt de pensioenen vanaf 1 januari met 2,8 procent. De verhoging geldt voor alle gepensioneerden en iedereen die bij het fonds pensioen opbouwt of heeft opgebouwd.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De meeste aandelenbeurzen in Europa lieten donderdag weinig beweging zien. Beleggers leken het rustiger aan te doen, na de flinke koerswinsten woensdag. Op de Europese beurzen moesten beleggers het donderdag zonder richting van Wall Street doen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Huishoudens gaan volgend jaar iets hogere tarieven betalen voor elektriciteit en gas. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft donderdag de tarieven voor netbeheerkosten voor 2026 vastgesteld. Volgens brancheorganisatie Netbeheer Nederland blijkt daaruit dat huishoudens en bedrijven met een aansluiting op het regionale elektriciteits- en gasnet een gemiddeld ruim 3 procent hogere rekening krijgen.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) schort aangekondigde boetes voor het gebruik van het woord 'gehakt' bij vegetarische producten op. De autoriteit wil afwachten wat er in de Europese Unie wordt afgesproken over de benaming van vegetarische producten, laat een woordvoerder weten.
9 uur geleden