Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Klimaattop start met oproepen voor extra geld voor klimaatcrisis

Klimaattop start met oproepen voor extra geld voor klimaatcrisis

BAKOE (ANP) - In de openingstoespraken op de klimaattop in Bakoe lijkt het duidelijk: er moeten nieuwe afspraken komen over een jaarlijks bedrag dat arme en kwetsbare landen moet helpen om klimaatverandering en de gevolgen ervan tegen te gaan. De voorzitter van de COP29 Mukhtar Babayev benadrukte dat meer geld nodig is "want niets doen is veel duurder".

De voorzitter van de vorige COP in Dubai, Sultan al-Jaber, heeft de klimaattop geopend en zijn taken aan Babayev overgedragen. Hij is minister van Natuurlijke Grondstoffen in Azerbeidzjan. Olie en gas zijn de grondstoffen waar de Azerbeidzjaanse economie grotendeels op draait. Babayev bedankte Al-Jaber als "goede vriend" voor zijn inzet bij de klimaattop. Veel landen waren blij met de uitkomst van de vorige COP, maar Al-Jaber lag vorig jaar meermaals onder vuur omdat hij ook topman is van staatsoliebedrijf ADNOC.

Ook Simon Stiell van VN-klimaatorganisatie UNFCCC benadrukte maandag de noodzaak van een goede uitkomst van deze klimaattop in Bakoe. "Als twee derde van alle landen het niet kan betalen om snel de uitstoot terug te dringen, dan betaalt elk land daarvoor een harde prijs", aldus Stiell. Tot overeenstemming komen over een nieuw bedrag voor klimaatfinanciering is daarom "essentieel".

Wereldeconomie

De klimaatcrisis kan leiden tot een ineenstorting van de gehele wereldeconomie, stelt Stiell. Hij wil dat landen afstappen van het idee dat klimaatfinanciering aan arme landen een soort liefdadigheid is. "Een ambitieuze nieuwe klimaatfinancieringsdoelstelling is volledig in het eigen belang van elk land, inclusief de grootste en rijkste."

Momenteel is de afspraak dat rijke landen samen 100 miljard euro vrijmaken voor arme landen voor klimaatfinanciering. Vanaf 2025 moet een nieuw bedrag worden afgesproken. Ontwikkelingslanden en milieuclubs willen dat dat bedrag fors omhooggaat, naar zeker 1 biljoen euro. Ook willen ze graag dat dit geld een gift is. Het huidige bedrag bestaat voor een groot deel uit leningen.

Volgens Stiell moeten landen "substantiële" afspraken maken in Bakoe. Niet alleen over klimaatfinanciering, maar ook over de internationale emissiemarkt voor koolstof en over transparantie van nationale klimaatplannen. Daarvoor moeten de partijen op de klimaattop "vastberadenheid en vindingrijkheid" laten zien, aldus Stiell.

Meer uit Buitenland

VS sturen 5000 militairen naar Polen

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten sturen 5000 Amerikaanse militairen naar Polen, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Eerder meldden meerdere media dat het aantal Amerikaanse militairen flink zou dalen in Polen en Duitsland.

2 uur geleden
Demonstratie bij opening Amerikaans consulaat in Groenland

NUUK (ANP/BLOOMBERG) - De opening van een nieuw Amerikaans consulaat in de Groenlandse hoofdstad Nuuk heeft geleid tot protesten. Inwoners zijn bezorgd over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor het eiland. Honderden mensen verzamelden zich met anti-Amerikaanse spandoeken en posters.

2 uur geleden
Rechtbank zet belangrijkste Turkse oppositieleider af

ISTANBUL (ANP/RTR) - Een Turkse rechtbank heeft de belangrijkste oppositieleider Özgür Özel afgezet door het partijcongres waarbij hij in 2023 werd verkozen ongeldig te verklaren. Oppositiepartij CHP noemt de uitspraak een "gerechtelijke staatsgreep" en roept op tot protesten en juridische stappen.

5 uur geleden
Poetin: grote nucleaire oefening met Belarus afgerond

MOSKOU (ANP/RTR) - De driedaagse militaire oefening van Rusland met Belarus is afgelopen. Dat zei president Vladimir Poetin, die samen met zijn Belarussische ambtgenoot Aleksandr Loekasjenko donderdag toezag op de oefening per videoverbinding. Belangrijk onderdeel van de exercitie was het trainen met het nucleaire arsenaal.

8 uur geleden
Italië wil praten over EU-sancties tegen Israëlische minister

ROME (ANP) - Italië wil sancties tegen een Israëlische minister voor zijn behandeling van de activisten van de Global Sumud Flotilla. Minister van Buitenlandse Zaken Antonio Tajani heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas gevraagd om dat op de agenda te zetten voor de volgende bijeenkomst van buitenlandministers, schrijft hij op X.

9 uur geleden
Rutte 'niet ongerust' over vermindering Amerikaanse hulptroepen

HELSINGBORG (ANP) - De aanpassing van het aantal beschikbare Amerikaanse hulptroepen voor Europa is geen reden voor ongerustheid, verzekert NAVO-topman Mark Rutte. "Wat de Verenigde Staten zullen aankondigen is absoluut te doen", zei hij een dag voor de VS de NAVO-landen willen inlichten over de volgens bronnen aanzienlijke vermindering.

10 uur geleden
Ebolabesmetting gemeld op honderden kilometers van uitbraakgebied

KINSHASA (ANP/RTR/AFP) - In het oosten van de Democratische Republiek Congo is een geval van ebola vastgesteld. Dat meldt de rebellengroep die dat deel van het land onder controle heeft, M23.

11 uur geleden