Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Klimaattop start met oproepen voor extra geld voor klimaatcrisis

Klimaattop start met oproepen voor extra geld voor klimaatcrisis

BAKOE (ANP) - In de openingstoespraken op de klimaattop in Bakoe lijkt het duidelijk: er moeten nieuwe afspraken komen over een jaarlijks bedrag dat arme en kwetsbare landen moet helpen om klimaatverandering en de gevolgen ervan tegen te gaan. De voorzitter van de COP29 Mukhtar Babayev benadrukte dat meer geld nodig is "want niets doen is veel duurder".

De voorzitter van de vorige COP in Dubai, Sultan al-Jaber, heeft de klimaattop geopend en zijn taken aan Babayev overgedragen. Hij is minister van Natuurlijke Grondstoffen in Azerbeidzjan. Olie en gas zijn de grondstoffen waar de Azerbeidzjaanse economie grotendeels op draait. Babayev bedankte Al-Jaber als "goede vriend" voor zijn inzet bij de klimaattop. Veel landen waren blij met de uitkomst van de vorige COP, maar Al-Jaber lag vorig jaar meermaals onder vuur omdat hij ook topman is van staatsoliebedrijf ADNOC.

Ook Simon Stiell van VN-klimaatorganisatie UNFCCC benadrukte maandag de noodzaak van een goede uitkomst van deze klimaattop in Bakoe. "Als twee derde van alle landen het niet kan betalen om snel de uitstoot terug te dringen, dan betaalt elk land daarvoor een harde prijs", aldus Stiell. Tot overeenstemming komen over een nieuw bedrag voor klimaatfinanciering is daarom "essentieel".

Wereldeconomie

De klimaatcrisis kan leiden tot een ineenstorting van de gehele wereldeconomie, stelt Stiell. Hij wil dat landen afstappen van het idee dat klimaatfinanciering aan arme landen een soort liefdadigheid is. "Een ambitieuze nieuwe klimaatfinancieringsdoelstelling is volledig in het eigen belang van elk land, inclusief de grootste en rijkste."

Momenteel is de afspraak dat rijke landen samen 100 miljard euro vrijmaken voor arme landen voor klimaatfinanciering. Vanaf 2025 moet een nieuw bedrag worden afgesproken. Ontwikkelingslanden en milieuclubs willen dat dat bedrag fors omhooggaat, naar zeker 1 biljoen euro. Ook willen ze graag dat dit geld een gift is. Het huidige bedrag bestaat voor een groot deel uit leningen.

Volgens Stiell moeten landen "substantiële" afspraken maken in Bakoe. Niet alleen over klimaatfinanciering, maar ook over de internationale emissiemarkt voor koolstof en over transparantie van nationale klimaatplannen. Daarvoor moeten de partijen op de klimaattop "vastberadenheid en vindingrijkheid" laten zien, aldus Stiell.

Meer uit Buitenland

Kremlin weerspreekt verhaal dat Poetin zakenlui om geld vroeg

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin heeft berichten weersproken dat president Vladimir Poetin puissant rijke zakenlieden om financiële steun heeft gevraagd. Poetin sprak donderdag met een reeks zakenlieden en volgens de Kremlinwoordvoerder was er een die uit eigen beweging de Russische staat een grote som aanbood. Hij vermeldde niet de naam van de donateur. Poetin heeft de bijdrage verwelkomd.

25 minuten geleden
Israël kondigt intensivering aan van aanvallen op Iran

JERUZALEM (ANP) - Israël dreigt de bombardementen in Iran verder op te voeren. Minister van Defensie Israel Katz zegt volgens nieuwssite Times of Israel dat het Iraanse regime geen gehoor geeft aan oproepen om raketaanvallen richting Israëlische burgers te staken.

1 uur geleden
Iran zegt schepen terug te sturen na 'leugens' van Trump

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde zegt drie schepen te hebben weggestuurd die door de Straat van Hormuz wilden varen. Het gaat volgens een verklaring om containerschepen die wilden doorvaren na "de leugens van de corrupte Amerikaanse president die beweerde dat de Straat van Hormuz open was".

1 uur geleden
UNICEF: ruim 120 kinderen gedood en 360.000 ontheemd in Libanon

BEIROET/GENÈVE (ANP) - Als gevolg van de Israëlische aanvallen op Libanon zijn 121 kinderen gedood en bijna 400 kinderen gewond geraakt, meldt UNICEF. Onder de meer dan een miljoen ontheemden in Libanon zijn volgens de kinderrechtenorganisatie van de Verenigde Naties 363.374 kinderen.

2 uur geleden
Ook Oostenrijk komt met verbod op sociale media voor jongeren

WENEN (ANP/AFP/RTR) - De regering van Oostenrijk wil het gebruik van sociale media door jongeren aan banden gaan leggen. "Oostenrijk voert een verplichte minimumleeftijd van 14 jaar in voor het gebruik van sociale mediaplatforms", maakte onderminister van Digitalisering Alexander Pröll bekend op een gezamenlijke persconferentie met leden van coalitiepartijen.

2 uur geleden
Moskou spreekt beschuldigingen tegen over hulp aan Iran

MOSKOU (ANP/DPA) - Rusland heeft tegengesproken dat het Iran met militaire informatie helpt bij aanvallen op Amerikaanse doelen in het Midden-Oosten. "Wij hebben Iran van bepaalde soorten militair materieel voorzien, maar wij accepteren de beschuldiging niet dat we Iran helpen met inlichtingen", verklaarde minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov in een interview met de Franse televisie.

3 uur geleden
VN eisen gerechtigheid na dodelijke aanval op school in Iran

GENÈVE (ANP/AFP) - De mensenrechtenchef van de Verenigde Naties heeft aangedrongen op gerechtigheid na de dodelijke aanval op een school in Iran. "Welke geschillen landen ook mogen hebben, we kunnen het er allemaal over eens zijn dat ze niet opgelost worden door schoolkinderen te doden", verklaarde Hoge Commissaris voor de Mensenrechten Volker Türk.

3 uur geleden