Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Klimaattop start met oproepen voor extra geld voor klimaatcrisis

Klimaattop start met oproepen voor extra geld voor klimaatcrisis

BAKOE (ANP) - In de openingstoespraken op de klimaattop in Bakoe lijkt het duidelijk: er moeten nieuwe afspraken komen over een jaarlijks bedrag dat arme en kwetsbare landen moet helpen om klimaatverandering en de gevolgen ervan tegen te gaan. De voorzitter van de COP29 Mukhtar Babayev benadrukte dat meer geld nodig is "want niets doen is veel duurder".

De voorzitter van de vorige COP in Dubai, Sultan al-Jaber, heeft de klimaattop geopend en zijn taken aan Babayev overgedragen. Hij is minister van Natuurlijke Grondstoffen in Azerbeidzjan. Olie en gas zijn de grondstoffen waar de Azerbeidzjaanse economie grotendeels op draait. Babayev bedankte Al-Jaber als "goede vriend" voor zijn inzet bij de klimaattop. Veel landen waren blij met de uitkomst van de vorige COP, maar Al-Jaber lag vorig jaar meermaals onder vuur omdat hij ook topman is van staatsoliebedrijf ADNOC.

Ook Simon Stiell van VN-klimaatorganisatie UNFCCC benadrukte maandag de noodzaak van een goede uitkomst van deze klimaattop in Bakoe. "Als twee derde van alle landen het niet kan betalen om snel de uitstoot terug te dringen, dan betaalt elk land daarvoor een harde prijs", aldus Stiell. Tot overeenstemming komen over een nieuw bedrag voor klimaatfinanciering is daarom "essentieel".

Wereldeconomie

De klimaatcrisis kan leiden tot een ineenstorting van de gehele wereldeconomie, stelt Stiell. Hij wil dat landen afstappen van het idee dat klimaatfinanciering aan arme landen een soort liefdadigheid is. "Een ambitieuze nieuwe klimaatfinancieringsdoelstelling is volledig in het eigen belang van elk land, inclusief de grootste en rijkste."

Momenteel is de afspraak dat rijke landen samen 100 miljard euro vrijmaken voor arme landen voor klimaatfinanciering. Vanaf 2025 moet een nieuw bedrag worden afgesproken. Ontwikkelingslanden en milieuclubs willen dat dat bedrag fors omhooggaat, naar zeker 1 biljoen euro. Ook willen ze graag dat dit geld een gift is. Het huidige bedrag bestaat voor een groot deel uit leningen.

Volgens Stiell moeten landen "substantiële" afspraken maken in Bakoe. Niet alleen over klimaatfinanciering, maar ook over de internationale emissiemarkt voor koolstof en over transparantie van nationale klimaatplannen. Daarvoor moeten de partijen op de klimaattop "vastberadenheid en vindingrijkheid" laten zien, aldus Stiell.

Meer uit Buitenland

VS, Egypte, Turkije en Qatar praten vrijdag over vrede in Gaza

MIAMI (ANP/RTR) - De Amerikaanse speciaal gezant Steve Witkoff praat vrijdag verder over het vredesplan voor Gaza met vertegenwoordigers van Egypte, Turkije en Qatar, meldt het Witte Huis. Volgens nieuwssite Axios zijn de landen ontevreden over de manier waarop zowel Israël als Hamas zich aan het bestaande akkoord houdt.

1 uur geleden
Zelensky wil NAVO-toetreding niet uit grondwet halen

BRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil het streven om lid te worden van de NAVO niet uit de Oekraïense grondwet halen. Dat heeft hij gezegd op een persconferentie in Brussel. Als de grondwet moet worden aangepast, is dat aan het Oekraïense volk om daarover te beslissen "en niemand anders".

3 uur geleden
Protestmars met boeren in Brussel vroegtijdig beëindigd

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De protestmars met duizenden boeren naar de Europese wijk in Brussel is eerder beëindigd dan gepland. De manifestatie werd rond 13.45 uur ontbonden. Het is nog onduidelijk waarom de mars niet verderging.

4 uur geleden
Zelensky begrijpt risico's België, maar die van Oekraïne groter

BRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky begrijpt de risico's van België als de Russische bevroren tegoeden worden gebruikt voor een lening aan zijn land. "Maar we zijn in oorlog en ik denk dat we grotere risico's lopen", zei Zelensky tijdens een persconferentie in Brussel. Voor het begin van de EU-top heeft hij met de Belgische premier Bart De Wever gesproken.

4 uur geleden
Boeren beginnen met mars naar Europese wijk in Brussel

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Duizenden boeren zijn begonnen met een mars naar de Europese wijk van Brussel, waar op dit moment een EU-top bezig is. Het is daar al de hele ochtend onrustig, maar de officiële protestmars is nu pas van start gegaan.

4 uur geleden
Levenslang voor man die op menigte Mannheim inreed

MANNHEIM (ANP/DPA) - De man die in maart op een menigte inreed in Mannheim, heeft een levenslange gevangenisstraf gekregen. Hij doodde tijdens Rosenmontag, een Duitse carnavalstraditie, twee mensen. Veertien personen raakten gewond.

5 uur geleden
Frankrijk wil Mercosur-deal nog altijd niet ondertekenen

BRUSSEL (ANP) - Frankrijk is nog niet klaar voor de handelsdeal met Zuid-Amerikaanse landen, laat president Emmanuel Macron voorafgaand aan de EU-top weten. "Ik wil onze protesterende boeren zeggen dat het standpunt van Frankrijk vanaf het begin duidelijk is geweest: wij vinden de voorwaarden onvoldoende en vinden dat deze overeenkomst niet kan worden ondertekend", zei hij.

5 uur geleden