Klimaatgezant: wetenschap heeft gewonnen in Glasgow
DEN HAAG (ANP) - Klimaatgezant Jaime de Bourbon de Parme vindt dat "de wetenschap heeft gewonnen" op de klimaattop in Glasgow. "Niemand trekt de klimaatwetenschap nog in twijfel", zei hij tijdens een bijeenkomst over het vergroenen van exportsteun. Hij wees er bijvoorbeeld op dat alle landen nu hebben erkend dat het belangrijk is om de opwarming te beperken tot 1,5 graad en niet te laten stijgen tot 2 graden. Volgens de diplomaat heerste op de COP26 "het gevoel van urgentie", al was het ambitieniveau wat hem betreft nog niet hoog genoeg.
De klimaatgezant van de Nederlandse overheid hoopt dat landen hun ambities zullen aanscherpen in aanloop naar de volgende klimaattop, volgend jaar in Egypte. In Glasgow spraken alle 197 landen af dat de ambities voor eind 2022 dusdanig aangescherpt moeten worden, dat een maximale opwarming van 1,5 graad in zicht blijft. Daarnaast zal het in Sharm-el-Sheik veel gaan over adaptatie, aanpassing aan een warmer klimaat, verwacht De Bourbon de Parme. Hij vindt dat Nederland "hierin veel te bieden heeft".
De klimaatgezant was woensdag een van de sprekers op een onlinetop van landen die zich hebben voorgenomen hun exportsteun snel te vergroenen. Over dat onderwerp was veel te doen tijdens de top in Glasgow. Nederland ontbrak in eerste instantie op een lijst van landen die afspraken eind volgend jaar te stoppen met het verlenen van exportsteun voor fossiele brandstofprojecten in andere landen, maar tekende onder grote druk alsnog. Inmiddels hebben 39 landen zich aangesloten, waaronder ook België, Duitsland, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en de VS.
E3F-coalitie
Dat Duitsland zich later ook aansloot, kwam volgens de klimaatgezant vooral door de "interne dynamiek" in het land. Nadat Nederland had getekend, had hij wel een verzoek aan de Duitsers gestuurd om ook mee te doen.
Op de onlinetop van woensdag komt de zogeheten E3F-coalitie samen. De afkorting staat voor Export Finance for Future. Naast gastland Nederland doen Denemarken, Duitsland, Spanje, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Zweden mee. Een van de gespreksonderwerpen is in hoeverre uitzonderingen de komende jaren mogelijk moeten blijven. De verklaring die in Glasgow werd getekend, laat daar namelijk ruimte voor. Zo vallen projecten waarbij CO2 wordt afgevangen en opgeslagen, zodat het broeikasgas niet de lucht in gaat, buiten de afspraak.
Nederland heeft fossiele brandstofprojecten, zoals olie- en gaswinning, de afgelopen jaren nog op grote schaal geholpen met zogeheten exportkredietverzekeringen. Opgeteld staat nog voor bijna 5 miljard euro aan lopende verplichtingen uit. Die blijven buiten schot.
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - Aan de gemeenteraad van Den Bosch is maandag een petitie overhandigd met het verzoek de vijftig jonge asielzoekers die de gemeente wil opvangen, gastvrij te ontvangen. De petitie is zo'n achthonderd keer ondertekend. Volgens de indieners vooral door inwoners van het dorp Engelen, waar de opvang is gepland.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De mobiele eenheid heeft maandagavond ingegrepen bij een pro-Palestijns protest bij de Vrije Universiteit (VU) in Amsterdam, laat een woordvoerder van de politie weten. Actievoerders bezetten daar verschillende delen van de universiteit. Volgens de politiewoordvoerder ging het om tientallen demonstranten, van wie er 22 zijn aangehouden. De VU zegt aangifte te hebben gedaan van lokaalvredebreuk.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie Nederlandse opvarenden van de burgervloot Global Sumud Flotilla zijn maandag door Israël van de afzonderlijke boten gehaald waarmee ze met hulpgoederen naar Gaza wilden varen. Daarmee zijn nu nog drie Nederlanders onderweg op een boot die nog niet is onderschept, laat een van de opvarenden weten.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De bemanning van het Nederlandse cruiseschip Hondius gaat de komende uren in kleine groepjes van boord. Volgens een woordvoerster van de GGD Rotterdam-Rijnmond zijn ze nu nog op het schip, dat maandagochtend aanmeerde in de haven van Rotterdam.
11 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een groep techkenners heeft in de rechtbank het belang van transparantie benadrukt bij de besluitvorming rond de beoogde overname van Solvinity, het bedrijf dat ervoor zorgt dat DigiD kan draaien. "De beoordeling van het grote publieke belang dat is gemoeid met deze zaak, past niet in een achterkamertje van het ministerie van Economische Zaken", zei een advocaat namens de groep journalisten, techexperts en wetenschappers die via de rechter proberen de overname van Solvinity door een Amerikaans bedrijf tegen te houden.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Global Sumud Flotilla meldt dat de Nederlandse opvarenden Pieter Rambags en Jesse van Schaik door het Israëlische leger van hun afzonderlijke boten zijn gehaald. "We maken ons grote zorgen om hun gezondheid", zegt delegatiehoofd Marieke Stam. Verspreid over vijf schepen varen er zes Nederlanders mee, van wie er nog vier onderweg naar Gaza zouden zijn.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De virtuele agent van de politie, chatbot Wout, is offline voor onderhoud na een melding over een "oneffenheid", meldt een woordvoerder van de politie. De onjuistheid bestond eruit dat de chatbot op vragen over aangifte van discriminatie tegen Palestijnen een antwoord gaf over antisemitisme. "Wout leert net als zijn collega's elke dag weer bij", aldus de woordvoerder. Hij noemt de chatbot een "geweldig instrument", waar "zeer regelmatig" nieuwe onderwerpen aan worden toegevoegd.
12 uur geleden