Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Klimaatgezant: wetenschap heeft gewonnen in Glasgow

Klimaatgezant: wetenschap heeft gewonnen in Glasgow

DEN HAAG (ANP) - Klimaatgezant Jaime de Bourbon de Parme vindt dat "de wetenschap heeft gewonnen" op de klimaattop in Glasgow. "Niemand trekt de klimaatwetenschap nog in twijfel", zei hij tijdens een bijeenkomst over het vergroenen van exportsteun. Hij wees er bijvoorbeeld op dat alle landen nu hebben erkend dat het belangrijk is om de opwarming te beperken tot 1,5 graad en niet te laten stijgen tot 2 graden. Volgens de diplomaat heerste op de COP26 "het gevoel van urgentie", al was het ambitieniveau wat hem betreft nog niet hoog genoeg.

De klimaatgezant van de Nederlandse overheid hoopt dat landen hun ambities zullen aanscherpen in aanloop naar de volgende klimaattop, volgend jaar in Egypte. In Glasgow spraken alle 197 landen af dat de ambities voor eind 2022 dusdanig aangescherpt moeten worden, dat een maximale opwarming van 1,5 graad in zicht blijft. Daarnaast zal het in Sharm-el-Sheik veel gaan over adaptatie, aanpassing aan een warmer klimaat, verwacht De Bourbon de Parme. Hij vindt dat Nederland "hierin veel te bieden heeft".

De klimaatgezant was woensdag een van de sprekers op een onlinetop van landen die zich hebben voorgenomen hun exportsteun snel te vergroenen. Over dat onderwerp was veel te doen tijdens de top in Glasgow. Nederland ontbrak in eerste instantie op een lijst van landen die afspraken eind volgend jaar te stoppen met het verlenen van exportsteun voor fossiele brandstofprojecten in andere landen, maar tekende onder grote druk alsnog. Inmiddels hebben 39 landen zich aangesloten, waaronder ook België, Duitsland, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en de VS.

E3F-coalitie

Dat Duitsland zich later ook aansloot, kwam volgens de klimaatgezant vooral door de "interne dynamiek" in het land. Nadat Nederland had getekend, had hij wel een verzoek aan de Duitsers gestuurd om ook mee te doen.

Op de onlinetop van woensdag komt de zogeheten E3F-coalitie samen. De afkorting staat voor Export Finance for Future. Naast gastland Nederland doen Denemarken, Duitsland, Spanje, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Zweden mee. Een van de gespreksonderwerpen is in hoeverre uitzonderingen de komende jaren mogelijk moeten blijven. De verklaring die in Glasgow werd getekend, laat daar namelijk ruimte voor. Zo vallen projecten waarbij CO2 wordt afgevangen en opgeslagen, zodat het broeikasgas niet de lucht in gaat, buiten de afspraak.

Nederland heeft fossiele brandstofprojecten, zoals olie- en gaswinning, de afgelopen jaren nog op grote schaal geholpen met zogeheten exportkredietverzekeringen. Opgeteld staat nog voor bijna 5 miljard euro aan lopende verplichtingen uit. Die blijven buiten schot.

Meer uit Binnenland

Demonstratie tegen Israëlische zanger bij Concertgebouw voorbij

AMSTERDAM (ANP) - De demonstratie tegen het optreden van de Israëlische zanger Shai Abramson in het Concertgebouw is afgelopen. De laatste pro-Palestijnse actievoerders verlieten het Museumplein rond 21.30 uur, zag een ANP-verslaggever. Het aantal demonstranten was kort daarvoor snel afgenomen van enkele honderden tot enkele tientallen demonstranten.

1 uur geleden
Rookbommen afgestoken bij protesten rond Concertgebouw

AMSTERDAM (ANP) - Pro-Palestijnse demonstranten hebben rode en groene rookbommen afgestoken tussen het Museumplein en het Concertgebouw, waar de omstreden Israëlische voorzanger Shai Abramson zondagavond optreedt bij besloten chanoekavieringen. ANP-verslaggevers zien dat de politie massaal aanwezig is.

3 uur geleden
Joran van der Sloot medisch behandeld na mogelijke suïcidepoging

LIMA (ANP) - De voor moord en drugssmokkel veroordeelde Nederlander Joran van der Sloot is medisch behandeld nadat hij vrijdag zwaargewond zou zijn aangetroffen in zijn cel in de Peruaanse gevangenis waar hij zijn straf uitzit. Dat meldt het Peruaanse ministerie van Justitie en Mensenrechten in een verklaring. Volgens de krant La República zou hij een zelfmoordpoging hebben gedaan.

4 uur geleden
Gewonde kinderen Moergestel buiten levensgevaar

MOERGESTEL (ANP) - De twee kinderen die zaterdagavond zwaargewond in een woning in Moergestel werden aangetroffen, zijn buiten levensgevaar. Dat meldt de politie.

5 uur geleden
Aanhoudingen bij anti-azc-protest Utrecht

UTRECHT (ANP) - Bij een protest van de extreemrechtse Nederlandse Volks-Unie in Utrecht heeft de politie twee mannen aangehouden. Een 48-jarige man uit Rotterdam is gearresteerd voor verstoring van de openbare orde en een 20-jarige man uit Zutphen voor het dragen van een verboden teken. Volgens de politie gaat het om een teken "dat in de Tweede Wereldoorlog door groepen werd gebruikt die nationaalsocialistisch gedachtegoed verheerlijkten". Een woordvoerder zegt dat het niet gaat om een hakenkruis, maar wil niet zeggen wat de man wel droeg.

7 uur geleden
NCTV: ook in Nederland alertheid geboden na aanslag in Sydney

AMSTERDAM (ANP) - De Nationaal Coördinator Terrorisme en Veiligheid (NCTV) heeft met afschuw gereageerd op de dodelijke schietpartij op Bondi Beach in Sydney. "Ook in Nederland is alertheid geboden", zegt NCTV-baas Wieke Vink in een reactie.

7 uur geleden
Betogers blokkeren korte tijd ingangen Concertgebouw

AMSTERDAM (ANP) - Actievoerders hebben zondagmiddag kort twee ingangen van het Concertgebouw in Amsterdam geblokkeerd. Dat bevestigt een woordvoerder na een bericht op sociale media. De politie heeft volgens hem ingegrepen. Een politiewoordvoerder bevestigt dat er aanhoudingen zijn verricht. Om hoeveel aanhoudingen het gaat en waarvoor, wil de politie niet zeggen.

8 uur geleden