Klimaatactivisten lijmen zich vast bij kantoren CDA, D66 en VVD
DEN HAAG (ANP) - Klimaatactivisten hebben zich donderdagmiddag met hun handen vastgelijmd aan de stoeptegels voor de partijkantoren van het CDA, D66 en de VVD in Den Haag. Betogers van actiegroep Extinction Rebellion hielden daarvoor een stille tocht langs die kantoren, ter nagedachtenis aan alle slachtoffers van klimaatverandering. Daarna verzamelden enkele actievoerders zich bij de drie partijkantoren. De kantoren staan respectievelijk aan het Buitenom, de Lange Houtstraat en aan de Mauritskade.
De ongeveer 150 betogers vertrokken rond 14.30 uur voor de stille tocht vanaf het Malieveld, zoveel mogelijk in het zwart gekleed. Bij de partijkantoren verzamelden ze vervolgens in groepjes van zo'n vijf tot zeven mensen in het wit gekleed. Nadat zij zichzelf hadden vastgelijmd aan de grond, werd door een mede-actievoerder een rode kleurstof, 'nepbloed', over hen heen gegoten. Op meegebrachte spandoeken staan teksten als 'De tijd dringt', 'Stop klimaatchaos' en 'De crisis is nu'.
De politie vroeg in ieder geval bij het kantoor van D66 of de actievoerders weg wilden gaan. Dat willen de betogers niet, ze blokkeren de ingang. Op alle locaties probeert de politie met behulp van cola de handen van de actievoerders los te weken.
Extinction Rebellion voert de hele week actie in de hofstad. Eerder deze week blokkeerden ze onder meer een kruispunt en woensdag dansten ze op de Koekamp en liepen ze naar de Hofvijver. De groep wil aandacht voor klimaatverandering en eist dat Nederland per 2025 klimaatneutraal is.
De politie staat op scherp voor de klimaatacties. In de Haagse binnenstad zijn veel agenten en busjes van de mobiele eenheid zichtbaar aanwezig.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Investeerders hebben in het vierde kwartaal van vorig jaar de meeste woningen verkocht sinds 2021, meldt het Kadaster. Daarmee zet de verkoopgolf van woningen door investeerders duidelijk door.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten weet nog niet wat het nieuwe plan voor de verhoging van de AOW-leeftijd wordt. "Daar heb ik een goede minister en staatssecretaris van Sociale Zaken voor", zei de D66-premier na de eerste termijn van het debat over zijn regeringsverklaring.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - DENK en Partij voor de Dieren zijn teleurgesteld, omdat in het coalitieakkoord wat hen betreft onvoldoende steun wordt uitgesproken voor de Palestijnen. Dat hadden de oppositiepartijen wel gehoopt van premier Rob Jetten. Want, zo brengen zij in herinnering, de D66'er liep vorig jaar mee met de demonstratie waarin het toenmalige kabinet werd opgeroepen om een rode lijn te trekken richting Israƫl.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet doet te weinig om discriminatie te bestrijden, zei DENK-leider Stephan van Baarle. Volgens hem staan in het coalitieakkoord alleen al bestaande plannen en wordt er geen extra geld vrijgemaakt. "Wat gaat het kabinet doen?"
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - CDA-fractievoorzitter Henri Bontenbal denkt dat de vakbonden met het kabinet in gesprek zullen gaan over de voorgestelde verhoging van de AOW-leeftijd. SP-leider Jimmy Dijk vroeg Bontenbal hoe hij denkt de relatie met de vakbonden weer te verbeteren, maar volgens Bontenbal is dat niet nodig.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, VVD en CDA reageren tijdens het debat over de regeringsverklaring afwachtend op plannen uit de oppositie. Ze vinden het eerst aan het kabinet om de maatregelen uit het coalitieakkoord uit te werken. Daarna pas willen zij praten over eventuele aanpassingen. Oppositiepartijen willen het liefst nu al zaken doen. Omdat de coalitiepartijen een minderheid hebben van 66 zetels, is de steun van andere partijen nodig.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook CNV zegt fel tegenstander te zijn van de Kamermotie die de door het kabinet beoogde ingrepen in de AOW moet verzachten. Volgens CNV-voorzitter Piet Fortuin moet ieder plan om de pensioenleeftijd sneller te laten stijgen van tafel, omdat het om een schending van eerdere afspraken tussen vakbonden, werkgevers en de politiek gaat. Eerder beklaagde FNV zich over die motie.
12 uur geleden