Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kleur pieten bij sinterklaasintocht in De Lier nog niet bekend

Kleur pieten bij sinterklaasintocht in De Lier nog niet bekend

DE LIER (ANP) - Het is nog niet bekend hoe alle pieten eruitzien bij de aanstaande sinterklaasintocht in de Zuid-Hollandse plaatsen De Lier en 's-Gravenzande. "Dat zal pas bij de intocht duidelijk zijn", zegt een woordvoerder van de gezamenlijke sinterklaascomités in de gemeente Westland. Hiermee willen de organisatoren voorkomen dat er vooraf gedoe ontstaat over de kleur van de pieten.

Kick Out Zwarte Piet (KOZP) maakte maandag bekend dat de actiegroep ruim dertig brieven heeft gestuurd naar gemeenten waar nog zwart geschminkte pieten te zien zijn, waaronder vier plaatsen in Westland. Volgens de woordvoerder van de sinterklaascomités in deze gemeente zijn er in twee plaatsen die een brief hebben gekregen, Wateringen en Naaldwijk, al jarenlang roetveegpieten. In De Lier en 's-Gravenzande was de intocht nog niet volledig zonder zwarte pieten, zegt hij.

Vorig jaar moest de politie ingrijpen bij de intocht in De Lier, toen voorstanders van Zwarte Piet actievoerders van KOZP belaagden met eieren, vuurwerk en blikjes. Volgens de woordvoerder is de boodschap van KOZP "echt wel binnengekomen". Tegelijkertijd hebben de organiserende ondernemers ook te maken met voorstanders van Zwarte Piet. "Ze zijn onder meer bang dat ze klanten kwijtraken als ze meewerken aan roetveegpieten."

Tegendemonstranten

Volgens de woordvoerder wordt er ondanks die vrees hard gewerkt aan verandering van de kleur van de pieten. "Dat gaat linksom of rechtsom ook echt wel gebeuren. De Lier had vorig jaar al voor de helft roetveegpieten en voor de helft zwarte pieten. Dat wordt langzaamaan afgebouwd."

De comités hebben inmiddels een vergunning voor de intochten, zegt de woordvoerder. Dat het vooraf niet bekendmaken van de kleur van de pieten mogelijk leidt tot een nieuw protest van KOZP en mogelijk weer een confrontatie met tegendemonstranten, nemen de organisatoren voor lief. "Je kunt het nooit 100 procent goed doen."

16 en 23 november

De intocht in De Lier is op 16 november en in 's-Gravenzande een week later op 23 november. De gemeente Westland laat weten dat er overleg is met de organiserende comités. "Alle inspanningen zijn erop gericht de intochten feestelijk en veilig te laten verlopen", zegt een woordvoerster. "We hebben geen aankondiging van demonstraties ontvangen."

Meer uit Binnenland

Betogers blokkeren korte tijd ingangen Concertgebouw

AMSTERDAM (ANP) - Actievoerders hebben zondagmiddag kort twee ingangen van het Concertgebouw in Amsterdam geblokkeerd. Dat bevestigt een woordvoerder na een bericht op sociale media. De politie heeft volgens hem ingegrepen. Het is niet bekend of er mensen zijn aangehouden. Een politiewoordvoerder wil daar niets over zeggen.

28 minuten geleden
CJO is 'ontzet en geschokt' door schietpartij Bondi Beach

AMSTERDAM (ANP) - Het Centraal Joods Overleg (CJO) is "ontzet en geschokt" door de schietpartij op het Australische Bondi Beach. Op het bekende strand in Sydney was een chanoekaviering gaande toen de schutters het vuur openden.

1 uur geleden
Groepje demonstranten en veel politie bij het Concertgebouw

AMSTERDAM (ANP) - Bij het Concertgebouw in Amsterdam is aan het begin van de middag een kleine demonstratie van mensen die tegen de komst zijn van de Israëlische voorzanger Shai Abramson. Het gaat om nog geen twintig mensen, met bordjes met teksten als: "geen podium voor genocide" en "het Concertgebouw is occupied". Er is verder veel politie op de been.

1 uur geleden
Politici na Sydney: Joden moeten vrij hun geloof kunnen vieren

DEN HAAG (ANP) - "Joden moeten overal vrij en zonder angst hun geloof kunnen vieren", zegt D66-leider Rob Jetten in reactie op de aanslag in Sydney in Australië. Daar openden schutters zondag het vuur op een chanoekaviering op een strand in de stad.

2 uur geleden
Pro-Palestijnse groep na dagen weg uit pand Universiteit Utrecht

UTRECHT (ANP) - Pro-Palestijnse activisten die al dagen een universiteitspand aan de Drift in Utrecht bezetten, zijn daar zondagochtend weggegaan. Dat melden ze op Instagram en bevestigt de universiteit. Die laat weten dat met de politie de situatie binnen wordt bekeken en dat het pand maandag in ieder geval nog dicht is vanwege opruimwerkzaamheden.

2 uur geleden
Al 200.000 exemplaren verkocht van nieuw boek Dan Brown

AMSTERDAM (ANP) - Van het nieuwe boek van Dan Brown, Het ultieme geheim, zijn drie maanden na verschijning al meer dan 200.000 exemplaren verkocht. Het boek heeft daarmee de gouden status bereikt, heeft CPNB zondag bekendgemaakt. De boekenkoepel spreekt van een "opmerkelijk snelle bekroning".

2 uur geleden
NCAB: eerste kaarsje Chanoeka krijgt extra betekenis na aanslag

DEN HAAG (ANP) - De Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding (NCAB) meldt dat zijn gedachten bij de slachtoffers van de aanslag in Sydney zijn. Daar zijn op Bondi Beach meerdere mensen doodgeschoten tijdens een chanoekaviering.

2 uur geleden