Kleine plus voor AEX-index na recordstand dag eerder
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index in Amsterdam is vrijdag met een kleine plus geopend, nadat de hoofdgraadmeter op donderdag op de hoogste slotkoers ooit eindigde. De chipfondsen deden een stapje terug na de sterke koerswinsten een dag eerder. ABN AMRO profiteerde daarentegen van een koopadvies van de Amerikaanse zakenbank Goldman Sachs.
Beleggers moeten het overigens doen zonder het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid dat eigenlijk op vrijdag gepubliceerd zou worden. Door de shutdown van de overheid is die publicatie uitgesteld. De ontwikkelingen op de arbeidsmarkt spelen een belangrijke rol bij het rentebeleid van de Amerikaanse centrale bank. De verwachting dat de Federal Reserve eind deze maand de rente opnieuw gaat verlagen werd eerder deze week nog verder versterkt door tegenvallende cijfers over de werkgelegenheid in het Amerikaanse bedrijfsleven van loonstrookverwerker ADP.
De AEX noteerde in de vroege handel 0,1 procent hoger op 959,65 punten, na de plus van 1,1 procent een dag eerder. De MidKap won 0,7 procent tot 915,90 punten. Op de aandelenmarkten in Parijs, Frankfurt en Londen werden winsten van 0,3 procent op de borden gezet.
Chipbedrijven stijgen
ABN AMRO ging aan kop in de AEX met een stijging van 2,8 procent. Goldman Sachs verhoogde het advies voor de bank van verkopen naar kopen. Chiptoeleverancier Besi sloot de rij in de hoofdindex met een min van 1,1 procent. Branchegenoten ASMI en ASML daalden tot 0,5 procent. Op donderdag stegen de chipbedrijven nog tot bijna 7 procent, aangejaagd door aanhoudend optimisme over de opmars van kunstmatige intelligentie.
In de MidKap werd Fugro ruim 1 procent lager gezet door handelaren. ING verlaagde het beleggingsadvies voor de bodemonderzoeker van kopen naar houden. De biotechnologen Pharming en Galapagos namen de leiding bij de middelgrote fondsen op het Damrak met plussen van bijna 4 procent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - SpaceX koopt in een aandelendeal van 60 miljard dollar het bedrijf Cursor, dat actief is met de ontwikkeling van AI-hulpmiddelen voor programmeren. In april werd al bekend dat SpaceX die start-up wilde overnemen. Het ruimtevaart- en AI-bedrijf van Elon Musk ging afgelopen vrijdag naar de beurs in New York.
20 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM heeft de vluchten naar de Saudische steden Riyad en Dammam en naar Dubai langer opgeschort vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten. De luchtvaartmaatschappij meldt dinsdag tot en met 9 augustus niet daarnaartoe te vliegen.
25 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - Een meerderheid van het Europees Parlement heeft ingestemd met het verlagen van invoerrechten op veel Amerikaanse goederen. Daardoor kan de Europese Unie zich aan haar verplichtingen uit een vorig jaar gesloten handelsakkoord houden. De Amerikaanse president Donald Trump dreigde met een tariefverhoging als dit niet op tijd was gebeurd.
31 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Vakbonden hebben een juridische overwinning geboekt in de langslepende discussie over schijnzelfstandigheid. Het gerechtshof in Amsterdam heeft in een zaak tussen FNV, CNV en Temper bepaald dat er sprake is van een uitzendovereenkomst tussen Temper en mensen die werkzaamheden verrichten via het onlineplatform.
56 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Russische olieconcern Tatneft beperkt de verkoop van benzine en diesel bij zijn tankstations, bericht Interfax. Volgens het Russische persbureau meldde het bedrijf via zijn hotline ook dat alleen contant kan worden afgerekend.
1 uur geledenISTANBUL (ANP/RTR) - De Turkse mededingingsautoriteit heeft voor omgerekend bijna 70 miljoen euro aan boetes uitgedeeld aan grote bandenfabrikanten. De boetes worden opgelegd voor onder meer prijsafspraken, concurrentiebeperkende maatregelen voor dealers en het uitwisselen van gevoelige informatie over de arbeidsmarkt.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Zeevarenden zijn sceptisch over de aangekondigde heropening van de Straat van Hormuz. Dat zegt voorzitter van vakbond Nautilus Richard Moti. Wel is de situatie voor bemanningen aan boord van schepen in de Perzische Golf beter geworden, stelt hij.
2 uur geleden