Kinderopvang en ouders: werkenden in de knel met langere vakantie
ZOETERMEER (ANP) - Als de kerstvakantie voor basisscholen wordt verlengd, zoals ingewijden zeggen tegen het ANP, kan dat veel werkende ouders in de problemen brengen. Daarvoor waarschuwen de Belangenvereniging van Ouders in de Kinderopvang (BOinK) en de Brancheorganisatie Kinderopvang (BK). Zij wijzen erop dat de meeste ouders gewoon moeten werken. "Het onderwijs zou dus noodopvang moeten aanbieden aan alle werkende ouders."
Volgens bronnen gaan de scholen vanaf volgende week dinsdag dicht. Voor kwetsbare kinderen of kinderen van wie de ouders een cruciaal beroep uitoefenen werd tijdens eerdere schoolsluitingen noodopvang geregeld. Dat gebeurt volgens betrokkenen ook deze keer.
Wat de twee organisaties betreft moet noodopvang dus niet worden beperkt tot mensen met beroepen die als cruciaal zijn aangemerkt. "Op dit moment is er geen algehele lockdown", schetsen ze het verschil met de eerdere schoolsluitingen. "Dat betekent dat het merendeel van de ouders gewoon moet werken in de week voor de kerstvakantie."
Geen personeel
De kinderopvang kan de opvang in elk geval niet regelen, aldus BK. De reguliere naschoolse opvang kan wel gewoon doorgaan. De sector heeft geen personeel om allerlei extra opvang te regelen.
BK en BOinK wijzen erop dat thuiswerken voor veel mensen onmogelijk is. "Een pedagogisch medewerker uit de kinderopvang moet op de groep staan, een verpleegkundige moet naar de IC, een kapper kan niet digitaal knippen en de ANWB moet de weg op. Deze ouders kunnen op zo’n korte termijn vaak geen vrij meer krijgen of zijn al door hun dagen heen."
Een deel van de mensen die in de knel komen, zullen volgens de organisaties wel degelijk opa's en oma's vragen om op te passen. Dat was nu juist niet de bedoeling. Het Outbreak Management Team (OMT) ziet een vervroegde sluiting van scholen juist als een manier om ouderen te beschermen. Kinderen zouden in de dagen voor kerst zoveel mogelijk in hun eigen 'gezinsbubbel' moeten blijven, zodat de kans op coronabesmettingen kleiner wordt.
Meer uit Binnenland
GROU (ANP) - De A32 ter hoogte van het Friese Grou is vrijdagavond even voor middernacht in beide richtingen heropend. De weg ging donderdagavond dicht door een gevaarlijke situatie bij het Aquaduct Mid-Fryslân. De glasplaten van de lampen boven het wegdek konden naar beneden vallen. De werkzaamheden zijn sneller dan verwacht afgerond. Eerder vrijdagavond ging de weg in één rijrichting alweer open.
41 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat kinderen niet meer automatisch alleen de achternaam van hun vader krijgen, als de ouders het niet eens worden over de naam. Een aangenomen motie van die strekking van PRO en D66 is vertaald in een wetsvoorstel dat in januari in consultatie gaat. Belanghebbenden krijgen dan de gelegenheid hun mening te geven voor het wetsvoorstel wordt ingediend.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft vrijdag naar schatting tussen de 150 en 200 demonstranten aangehouden bij de bouwplaats van een datacentrum van Microsoft aan de Plimsollweg in Amsterdam-West. Ze worden verdacht van huisvredebreuk, meldt de politie.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hackers gebruiken AI om hun cyberaanvallen sneller, groter en efficiënter te maken. Daarvoor waarschuwt antiterrorismecoördinator NCTV. Marc Kuipers, hoofd van de organisatie, zegt dat bestuurders snel de bescherming op orde moeten brengen. "Door AI komt cyberdreiging in een stroomversnelling en we moeten nu actie ondernemen."
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens premier Rob Jetten "niet passend" als hij bij de Rode Lijn-demonstratie zondag tegen het voortdurende geweld in Gaza aanwezig zou zijn. Dat zei hij vrijdag op zijn wekelijkse persconferentie. Toen hij vorig jaar nog in de oppositie zat, was hij wel bij een Rode Lijn-protest aanwezig.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft de rechtbank in Den Haag vrijdag gevraagd om de 44-jarige bestuurder die eind maart 2024 in Den Haag in zijn tram over een man heen reed schuldig te verklaren, maar geen straf op te leggen. Het 37-jarige slachtoffer zonder vaste woon- of verblijfplaats was op het spoor gaan liggen en is honderden meters meegesleept door de tram, die daardoor ontspoorde. De man overleefde de aanrijding niet.
12 uur geledenHAARLEMMERMEER (ANP) - Het vliegtuig waarover een bommelding binnenkwam tijdens een vlucht van Praag naar Amsterdam is veilig op Schiphol geland. Het gaat opnieuw om een vlucht van KLM. Het vliegtuig is doorzocht, maar er zijn geen explosieven gevonden, laat de marechaussee weten.
12 uur geleden