Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kiesmannen stemmen voor Amerikaanse president

Kiesmannen stemmen voor Amerikaanse president

WASHINGTON (ANP) - De 538 kiesmannen in de Verenigde Staten brengen maandag hun stem uit op een van de twee presidentskandidaten. Dat doen ze in hun eigen staat, de stem gaat daarna naar hoofdstad Washington. De uitslag van de verkiezingen wordt dan op 6 januari officieel verklaard.

In de VS gaan stemmen van burgers niet direct naar een presidentskandidaat, maar naar de kiesmannen. De kiesmannen worden per staat toegekend met een winner-takes-all-principe. De kandidaat die een staat wint, krijgt dus alle kiesmannen voor die staat, ook als het verschil in stemmen minimaal was.

De Democratische uitdager en aanstaand president Joe Biden heeft 306 kiesmannen gekregen, president Donald Trump staat op 232. Trump en zijn Republikeinse Partij betwisten de uitslag nog steeds en zeggen dat er gefraudeerd is. Daar is nooit bewijs voor gevonden. Recent werd een zaak door het Hooggerechtshof nog in een uitspraak van één zin verworpen, omdat er geen bewijs was voor de aantijgingen.

Op het moment dat het kiescollege de stemmen van de kiesmannen heeft goedgekeurd, is er geen enkele wettelijke mogelijkheid meer dat Trump president blijft.

Meer uit Buitenland

VN-Veiligheidsraad houdt spoedzitting over gijzelaars in Gaza

NEW YORK (ANP/AFP) - De VN-Veiligheidsraad houdt dinsdag een spoedzitting over de situatie van de gijzelaars in de Gazastrook. Dat maakte de Israëlische VN-ambassadeur Danny Danon zondag bekend, nu de verontwaardiging over hun situatie in de belegerde enclave groeit.

2 uur geleden
Meer dan 100 doden in Gaza door aanvallen Israël en hongersnood

GAZA-STAD (ANP) - In Gaza zijn in de afgelopen 24 uur zeker 119 mensen om het leven gekomen, voornamelijk door Israëlische aanvallen, meldt het Palestijnse gezondheidsministerie. Onder hen zijn 27 mensen die omkwamen terwijl ze op voedselhulp wachtten. Volgens de autoriteiten in Gaza stierven nog eens zes mensen door honger of ondervoeding.

8 uur geleden
Zes doden na mijnramp in Chili

SANTIAGO (ANP/AFP/BLOOMBERG) - In Chili zijn alle lichamen geborgen van de mijnwerkers die sinds donderdag vermist waren na een instorting in een kopermijn. Zondag werd het laatste slachtoffer gevonden, heeft het openbaar ministerie bekendgemaakt. Daarmee komt het dodental op zes.

9 uur geleden
Oud-leiders Mossad en Shin Bet willen dat Trump Gaza-oorlog stopt

TEL AVIV (ANP) - Voormalige leiders van het Israëlische leger (IDF) en van de inlichtingendiensten Mossad en Shin Bet hebben een brief gestuurd aan de Amerikaanse president Donald Trump waarin ze hem vragen premier Benjamin Netanyahu te dwingen de huidige oorlog te beëindigen. Dat melden Israëlische media waaronder The Jerusalem Post.

10 uur geleden
Macron hekelt 'verschrikkelijke wreedheid' Hamas-gijzelaarsvideo

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron vindt dat Hamas "grenzeloze onmenselijkheid" heeft getoond door beelden te publiceren van twee uitgemergelde Israëlische gijzelaars die door de Palestijnse militante groepering in Gaza worden vastgehouden. "Verschrikkelijke wreedheid, grenzeloze onmenselijkheid: dat is waar Hamas voor staat", zei het Franse staatshoofd op X over de "ondraaglijke beelden".

16 uur geleden
Doden door oplaaiend sektarisch geweld in Syrië

SUWAYDA (ANP/AFP) - Door oplaaiend geweld in de Syrische provincie Suwayda zijn zondag zeker vier doden gevallen, meldt het Syrische Observatorium voor Mensenrechten. Eerder had de in het Verenigd Koninkrijk gevestigde organisatie twee doden gemeld. Het is het eerste dodelijke incident sinds het staakt-het-vuren van vorige maand.

18 uur geleden
België begint met droppen hulpgoederen boven Gazastrook

BRUSSEL (ANP/BELGA) - Een militair vrachtvliegtuig van het Belgische leger heeft zondag een luchtdropping uitgevoerd boven de Gazastrook. Er is in totaal 15 ton aan humanitaire goederen gedropt in het Palestijnse gebied, heeft het Belgische ministerie van Defensie meegedeeld.

18 uur geleden