Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kerk Ovezande krijgt Maria in de tuin

Kerk Ovezande krijgt Maria in de tuin

OVEZANDE - “Onvoorstelbaar, Peter! Prachtig!” Ad Schenk van de katholieke parochie in Ovezande is blij met het werk van de Goese kettingzaagkunstenaar Peter Verlaan. Hij vervaardigde uit een stuk stam van een honderdvijftig jaar oude beuk een 2,60 meter hoog Mariabeeld. De boom stond bij de Mariakerk in Ovezande en nu krijgt een deel van het hout daar een tweede leven. Dinsdagavond gaat ‘ze’ op transport van de werkplaats in Lewedorp naar de kerktuin in Ovezande.

De beuk is gekapt, omdat die zo ernstig was aangetast door schimmel dat de veiligheid in het geding kwam, vertelt voorzitter Ad Schenk van Parochiekern Onze Lieve Vrouw Hemelvaart in Ovezande. Om de pijn van het verlies van de boom te verzachten, bedachten de parochiekern, dorpsraad van Ovezande en werkgroep biodiversiteit een manier om een stuk beuk te behouden. “We zijn een Mariakerk, dus de keuze voor een Mariabeeld was gauw gemaakt”, verklaart Schenk. En commotie over de bomenkap bleef uit, aldus Schenk. Er hebben zelfs tientallen mensen geld gedoneerd om ‘Maria uit de Beuk’ te realiseren. “Al zo’n zeventig mensen droegen bij. Wie meer dan honderd euro doneert krijgt een aandenken uit de beuk en dat zijn ook al zo’n 25 personen.” In de fundering van het beeld is een blik gestort, met op perkament de namen van de donateurs, en een USB-stick met hun namen en het nog geheime logo.

Spannend

Peter Verlaan is gevraagd het Mariabeeld te maken, omdat hij onder meer met zijn ‘kettingzaagkunst’ voor Kwadendamme zijn visitekaartje heeft afgeleverd. Dat beeld van Bonifacius uit een kastanjeboom staat er inmiddels vijftien jaar. “We wilden Peter het breedste, rechtste stuk van de stam geven, maar daarin bleek door de schimmel een gat te zitten”, vertelt Schenk. Daarop ging Verlaan de uitdaging aan met een knoestig stuk stam. “Het was spannend of het ging lukken, maar ik wilde het graag proberen.” 

Powertools

Na bestudering van Maria was hij tussen de veertig en vijftig uur in de weer met verschillende kettingzagen, vertelt Verlaan. “Met een spuitbus zette ik de lijnen uit en daarna ging de zaag erin. Voor het grove werk gebruikte ik een groot blad, van zeventig centimeter. Rommelen in de hoekjes, zoals de binnenkant van de mantel, deed ik met een kleiner blad. En ik heb powertools, zoals verschillende freesjes, voor bijvoorbeeld het gezichtje en de handjes.” Met de afwerking van de goudkleurige binnenkant van haar mantel is Maria, compleet met rode wangetjes, voltooid. Op haar ‘rug’ heeft Verlaan een stuk bast onbewerkt gelaten, zodat de beuk zichtbaar blijft.

Maria uit de Beuk krijgt een plekje in de pastorietuin bij de Mariakerk. Hier zegent pastor Alida van Veldhoven het beeld mét zelfgemaakt prieel in op zondag 30 mei om 10.30 uur. Iedereen is hierbij welkom.

Meer uit Beveland

VV Kloetinge viert opening vernieuwde sportvelden Wesselopark

KLOETINGE - Met een feestelijke aftrap hebben VV Kloetinge en de gemeente Goes zaterdag 13 september de vernieuwde sportvelden op sportpark Wesselopark officieel in gebruik genomen. Daarmee werd een traject afgesloten dat al in 2021 begon met de voorbereidingen.

11 uur geleden
Dijkhuisje in Wissenkerke bestaat 100 jaar: drie betrokkenen vertellen.

WISSENKERKE - Het kleine dijkhuisje aan de Oosterschelde bij Wissenkerke bestaat dit jaar precies 100 jaar. Ooit was het een onmisbare werkplek voor de dijkbaas, die vanaf hier de veiligheid van de dijken bewaakte. "Het was vaak penibel, maar ook een mooie tijd," vertelt voormalig dijkbaas Bas van Liere.  In 1970 begon Van Liere bij het waterschap Noord-Beveland. Het werk als dijkbaas betekende lange nachten en barre omstandigheden. "We hadden niet die goede jassen van tegenwoordig. Je stond daar maar in de kou en nattigheid. Als het stormde, vloog het water soms over de kruin en werd het gras zwart van het zout."

14 uur geleden
Goes wil 1,3 miljoen euro uittrekken voor vergroenen binnenstad

GOES - De gemeente Goes wil de komende jaren drie plekken in de binnenstad flink vergroenen: de Zusterstraat, het Bastion en de omgeving van het stadskantoor. Het plan maakt deel uit van het Europese project Cool Neighbourhoods, waarbij Goes samenwerkt met andere steden.

16 uur geleden
John Eggebeen (21) wint goud op EK beroepen

's-GRAVENPOLDER - Elektromonteur John Eggebeen (21) uit 's Gravenpolder heeft goud veroverd op EuroSkills 2025, het Europees kampioenschap beroepen. In het Deense Herning streden ruim 580 jongeren uit 32 landen om de Europese titels in 38 vakrichtingen.

18 uur geleden
Vrachtwagen met kraan in sloot N62 Borssele

BORSSELE - Op het traject van de Westerscheldetunnel is vanmorgen een vrachtwagen met een kraan in een sloot beland. De chauffeur is naar een ziekenhuis vervoerd.

19 uur geleden
Boonman al 70 jaar lid van jubilerend mannenzangkoor PIUS X

OVEZANDE - Mannenzangkoor PIUS X vierde zaterdag 13 september zijn 70-jarig jubileum met een speciale viering in Ovezande. Tijdens de feestavond werd Kees Boonman, die al vanaf de oprichting lid is, geëerd met een uniek erediploma van de Gregoriusvereniging en benoemd tot Mister PIUS X. 

21 uur geleden
Van gevangenschap in Turkije naar een nieuw leven in Goes

GOES - Twee jaar geleden arriveerde de Turkse vluchteling Kamil Özdemir in Nederland. Sinds tien maanden woont hij met zijn vrouw en drie kinderen in het asielzoekerscentrum (AZC) in Goes. Samen bouwen ze stap voor stap aan een nieuw leven. Daarbij krijgen ze hulp van taalcoach Bert Braamse uit Nisse, die hen wegwijs maakt in de Nederlandse taal en cultuur.

23 uur geleden