Kemi Badenoch nieuwe partijleider van Britse Conservatieven
LONDEN (ANP) - De Britse Conservatieven hebben Kemi Badenoch gekozen als nieuwe partijleider. De voormalige minister van Handel volgt oud-premier Rishi Sunak op, die terugtrad na de dramatische verkiezingsuitslag van afgelopen juli.
Badenoch kreeg in de laatste ronde 56,6 procent van de stemmen, meer dan haar tegenstander Robert Jenrick. Zij waren de laatste twee overgebleven kandidaten, nadat aanvankelijk zes Conservatieven zich verkiesbaar hadden gesteld voor het partijleiderschap.
De Conservatieven waren veertien jaar onafgebroken aan de macht in het Verenigd Koninkrijk, maar moeten sinds deze zomer genoegen nemen met de oppositie. De partij viel terug van 344 naar 121 zetels. Badenoch moet de partij weer zien op te bouwen en mag nu vanuit de oppositiebanken wekelijks premier Keir Starmer het vuur aan de schenen leggen.
Favoriet
De 44-jarige politica was al bij het begin van de race de favoriet om Sunak op te volgen. Ze staat bekend als een hardliner van de rechtervleugel van de partij met een uitgesproken no-nonsensestijl. Badenoch profileert zichzelf als 'anti-woke' en wil de immigratie sterk terugdringen.
In haar eerste toespraak als partijleider zei Badenoch dat het een "enorme eer" is om de Conservatieven te mogen leiden. Ze bedankte Rishi Sunak voor alles wat hij heeft gedaan voor de partij, maar had ook kritiek op de vorige regeringen. "We moeten eerlijk zijn over de fouten die we hebben gemaakt. Het is tijd om de waarheid te zeggen, tijd om aan de slag te gaan en tijd om te vernieuwen."
Starmer: trots moment
Labourleider Starmer heeft Badenoch op X gefeliciteerd met haar benoeming. "De eerste zwarte leider van een partij in Westminster is een trots moment voor ons land. Ik kijk ernaar uit om met u en uw partij samen te werken in het belang van het Britse volk."
Meer uit Buitenland
LIVERPOOL (ANP/RTR/AFP) - Een Britse man die in mei met een auto inreed op feestvierders in Liverpool, is veroordeeld tot 21,5 jaar gevangenisstraf. Er vielen 134 gewonden, onder wie acht kinderen.
37 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Techmiljardair Elon Musk is begonnen met het financieren van Republikeinse campagnes voor de belangrijke tussentijdse verkiezingen van volgend jaar. Bronnen zeggen tegen nieuwssite Axios dat Musk flinke cheques uitschrijft en duidelijk heeft gemaakt dat Republikeinen nog meer geld tegemoet kunnen zien.
1 uur geledenKABUL (ANP) - Meer dan 17 miljoen mensen in Afghanistan worden deze winter geconfronteerd met acute voedselonzekerheid, waarschuwt het Wereldvoedselprogramma (WFP) van de VN. Dat zijn 3 miljoen mensen meer dan vorig jaar.
1 uur geledenROME (ANP) - Toeristen moeten vanaf begin volgend jaar gaan betalen voor een bezoek aan de beroemde Trevifontein in Rome. De entree bedraagt dan 2 euro, berichten Italiaanse media als Sky TG24 en Corriere della Sera.
1 uur geledenHAIDERABAD (ANP/RTR) - De omgekomen schutter van de aanslag op het Australische Bondi Beach, Sajid Akram, was afkomstig uit de Zuid-Indiase stad Haiderabad. Dat heeft de Indiase politie bekendgemaakt.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Binnen het Pentagon wordt gewerkt aan een grote hervorming van de Amerikaanse krijgsmacht. Die zou onder meer tot gevolg hebben dat het Europese hoofdkwartier European Command minder belangrijk wordt, schrijft de krant The Washington Post. Die baseert zich op informatie van anonieme bronnen.
4 uur geledenLUBLIN (ANP/RTR) - De Poolse veiligheidsdienst heeft een student opgepakt die van plan zou zijn geweest om een aanslag te plegen op een kerstmarkt. Volgens de autoriteiten wilde Mateusz W. zich aansluiten bij Islamitische Staat.
4 uur geleden