Kemi Badenoch nieuwe partijleider van Britse Conservatieven
LONDEN (ANP) - De Britse Conservatieven hebben Kemi Badenoch gekozen als nieuwe partijleider. De voormalige minister van Handel volgt oud-premier Rishi Sunak op, die terugtrad na de dramatische verkiezingsuitslag van afgelopen juli.
Badenoch kreeg in de laatste ronde 56,6 procent van de stemmen, meer dan haar tegenstander Robert Jenrick. Zij waren de laatste twee overgebleven kandidaten, nadat aanvankelijk zes Conservatieven zich verkiesbaar hadden gesteld voor het partijleiderschap.
De Conservatieven waren veertien jaar onafgebroken aan de macht in het Verenigd Koninkrijk, maar moeten sinds deze zomer genoegen nemen met de oppositie. De partij viel terug van 344 naar 121 zetels. Badenoch moet de partij weer zien op te bouwen en mag nu vanuit de oppositiebanken wekelijks premier Keir Starmer het vuur aan de schenen leggen.
Favoriet
De 44-jarige politica was al bij het begin van de race de favoriet om Sunak op te volgen. Ze staat bekend als een hardliner van de rechtervleugel van de partij met een uitgesproken no-nonsensestijl. Badenoch profileert zichzelf als 'anti-woke' en wil de immigratie sterk terugdringen.
In haar eerste toespraak als partijleider zei Badenoch dat het een "enorme eer" is om de Conservatieven te mogen leiden. Ze bedankte Rishi Sunak voor alles wat hij heeft gedaan voor de partij, maar had ook kritiek op de vorige regeringen. "We moeten eerlijk zijn over de fouten die we hebben gemaakt. Het is tijd om de waarheid te zeggen, tijd om aan de slag te gaan en tijd om te vernieuwen."
Starmer: trots moment
Labourleider Starmer heeft Badenoch op X gefeliciteerd met haar benoeming. "De eerste zwarte leider van een partij in Westminster is een trots moment voor ons land. Ik kijk ernaar uit om met u en uw partij samen te werken in het belang van het Britse volk."
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Iran en de Verenigde Staten hebben hun ambities om tot een volledig vredesakkoord te komen "afgeschaald" en proberen in plaats daarvan tot een tijdelijke overeenkomst te komen, zeggen Iraanse bronnen tegen persbureau Reuters. Volgens hen is er vooruitgang geboekt in onderhandelingen over de Straat van Hormuz, maar blijft het kernprogramma van Iran een gevoelig punt.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Israël en Libanon hebben ingestemd met een bestand van tien dagen. Dat maakte de Amerikaanse president Donald Trump bekend via zijn platform Truth Social.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth heeft gewaarschuwd dat zijn land klaar is om gevechtsoperaties te hervatten als Iran geen deal sluit. Als het land een "slechte keus" maakt, kunnen er naast de huidige blokkade van Iraanse havens ook weer bommen vallen, stelde de minister. Die benadrukte dat zijn land nog steeds essentiële infrastructuur, waaronder de energiesector, in het vizier heeft.
4 uur geledenBAMENDA (ANP/RTR) - Paus Leo heeft in een toespraak in het westen van Kameroen gezegd dat "de wereld wordt verwoest door een handvol tirannen" die miljarden aan wapens verspillen. Hij uitte ook kritiek op leiders "die religieuze taal bezigen om oorlogen te rechtvaardigen".
4 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - Medewerkers van het Hongaarse staatspersbureau MTI komen in verzet na de verkiezingsnederlaag van premier Viktor Orbán. Ze eisen in een brief aan hun management hun redactionele vrijheid terug.
5 uur geledenWISMAR (ANP/DPA/AFP) - Een nieuwe poging om de aan de Duitse kust gestrande bultrugwalvis Timmy te redden, is volgens Duitse media begonnen. Het dier zit sinds begin deze maand vast bij het eilandje Poel in de Baai van Wismar en was eerder door de Duitse autoriteiten opgegeven.
6 uur geledenMIDDELBURG (ANP) - Het Franse verkrachtingsslachtoffer Gisèle Pelicot heeft in Middelburg de Four Freedoms Award (Freedom from Fear) uitgereikt gekregen. Die ontving de Française, die internationaal bekendheid verwierf door het openbare proces tegen haar verkrachters, van modeontwerper en vrouwenrechtenambassadeur Olcay Gulsen.
6 uur geleden