Kazachse McDonald's kiest vanwege vleesgebrek voor andere naam
ASTANA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - McDonald's trekt zich na zes jaar terug uit Kazachstan. De lokale franchisenemer van de Amerikaanse fastfoodketen heeft "vanwege leveringsproblemen" besloten om zijn licentiecontract op te zeggen en verder te gaan onder een andere naam. De Kazachse McDonald's zat naar verluidt al een paar maanden zonder vlees om hamburgers te bakken en de meer dan twintig restaurants hielden al sinds november hun deuren gesloten.
Hoewel Kazachse bedrijven niet onder de internationale sancties tegen Moskou vallen, verbood McDonald's volgens bronnen van persbureau Bloomberg eerder zijn lokale franchisenemer om vlees van Russische leveranciers te kopen. Dit in verband met de oorlog in Oekraïne. De ondernemer zou er vervolgens niet in zijn geslaagd om bij een niet-Russische leverancier aan vlees te komen zonder opeens met veel hogere kosten te maken te krijgen. Onder welke naam de vestigingen nu verder gaan, is nog niet bekend. Ook is nog niet duidelijk wanneer de restaurants dan weer gasten kunnen verwelkomen.
McDonald's keerde de Russische markt vorig jaar al de rug toe. De restaurants daar gingen verder onder de naam Vkusno & Tochka, in het Nederlands 'Lekker en dat is het'. Door het vertrek van McDonald's moesten Russen het wel een tijdlang zonder de Big Mac doen. Maar de nieuwe uitbater van de Russische filialen is inmiddels met een vervanger gekomen van de iconische dubbele hamburger. Die heet de 'Big Hit'. Ook de Happy Meal maakte een doorstart. Het kindermenu werd omgedoopt tot 'Kids' Combo'.
Meer uit Financieel
EDE (ANP) - Nederlanders gaven vorig jaar in totaal 23 miljard euro uit aan eten en drinken buiten de deur. Dat is 3,9 procent meer dan een jaar eerder, blijkt uit jaarcijfers van kennisplatform FoodService Instituut Nederland (FSIN). Voor 2026 verwacht FSIN een verdere groei van 3,2 procent.
4 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol verwacht dat ook de komende nacht geen door het winterse weer gestrande passagiers op de luchthaven zullen overnachten. De veldbedden die voor hen waren neergezet, zijn opgeruimd. Voor maandag zijn geen vluchten uit voorzorg geannuleerd. Dit meldt een woordvoerder van Schiphol.
12 uur geledenKUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Ook Maleisië heeft maatregelen genomen tegen Grok vanwege het genereren van seksuele beelden. De Maleisische internettoezichthouder meldde zondag dat de toegang tot de chatbot van Elon Musks bedrijf xAI in het land wordt beperkt totdat effectieve veiligheidsmaatregelen zijn ingevoerd.
12 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil wil meer internationale samenwerking op het gebied van zeldzame grondstoffen. Hiervoor pleitte hij in aanloop naar het overleg over dit onderwerp maandag met de ministers van Financiën van de G7-landen in Washington.
13 uur geledenCAIRO (ANP/RTR) - Egypte heeft deals voor duurzame energie ondertekend ter waarde van 1,8 miljard dollar, omgerekend ongeveer 1,5 miljard euro. Dit meldt de staatstelevisie.
13 uur geledenNAMEN (ANP/BELGA) - Boeren blokkeren ook zondag snelwegen in België uit protest tegen de handelsdeal van de EU met Zuid-Amerikaanse landen. De federale politie meldt dat dit op snelwegen in de provincies Henegouwen en Namen gebeurt.
15 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil zich op het gebied van handel dit jaar onder meer richten op het verbeteren van exportcontroles. Dit meldt het Chinese ministerie van Handel zondag in een verklaring over de belangrijkste prioriteiten voor 2026. Het ministerie wil daarnaast de risicopreventie vergroten om de veerkracht van de toeleveringsketen en de nationale veiligheid te garanderen.
16 uur geleden