Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Karremans wil eerst in gesprek over onderzoek dicht borstweefsel

Karremans wil eerst in gesprek over onderzoek dicht borstweefsel

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Vincent Karremans (Preventie) zegt dat hij gaat strijden voor de verbetering van kankeronderzoek bij dicht borstweefsel, maar hij wil de Tweede Kamer nog niet toezeggen of het gaat lukken. Bij vrouwen met dicht borstweefsel is op een mammografie tijdens het bevolkingsonderzoek moeilijker te zien of zij kwaadaardige tumoren hebben. Op dit moment worden vrouwen niet ingelicht dat zij dit weefsel hebben en dus ook grotere risico's lopen. Het gaat om ongeveer 80.000 vrouwen per jaar.

Het is volgens radiologen beter dat bij deze vrouwen het borstweefsel op een andere manier wordt onderzocht, bijvoorbeeld met een MRI-scan. De vraag is of daarvoor voldoende capaciteit is in de ziekenhuizen, zei Karremans. Het grote probleem is volgens hem het tekort aan personeel, maar het beeld daarover is divers, gaf hij toe in een debat. Het zorgveld geeft aan dat het wel mogelijk is. De staatssecretaris wil dit uitzoeken en gaat in gesprek met radiologen, de borstkankervereniging en de Gezondheidsraad. Karremans zei geen aansporing van de Kamer te hoeven om stappen te zetten. Hij memoreerde dat zijn moeder overleed aan kanker toen hij zestien jaar was, nadat er iets was gemist in eerder onderzoek.

In ieder geval VVD, GroenLinks-PvdA, D66 en BBB willen dat vrouwen sowieso altijd te horen krijgen dat zij dicht borstweefsel hebben, ook als een vervolgtraject niet meteen mogelijk zou zijn. "Het is een recht van vrouwen om informatie over hun eigen lichaam te krijgen", vindt Wieke Paulusma van D66, die erop wees dat er al genoeg onderzoek ligt. "De bal ligt voor open doel, de staatssecretaris hoeft die alleen maar binnen te schoppen." Het raakt de D66'er persoonlijk dat dit nog steeds niet gebeurt en dringt aan op tempo. "Vrouwen worden ziek, overlijden, en we kunnen er wat aan doen." Paulusma snapt de persoonlijke motivatie van Karremans, maar proeft toch politieke terughoudendheid. De kosten voor MRI-screenings bij deze vrouwen bedragen 25 miljoen euro per jaar.

Een ander verzoek is om het bevolkingsonderzoek naar darmkanker al vanaf 50 jaar te houden. Nu is de doelgroep 55 tot en met 75 jaar. Elk jaar krijgen 700 mensen tussen de 50 en 54 jaar darmkanker, van wie twee derde dan al uitzaaiingen heeft. Vroege opsporing voorkomt veel menselijk leed en ook hogere medische kosten, stelt GroenLinks-PvdA. Karremans gaat de opties onderzoeken. De uitbreiding zou 7 miljoen euro per jaar kosten.

Meer uit Politiek

Ministerie wil dat Israël voor veiligheid Gaza-vaarders zorgt

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Israël opgeroepen om de veiligheid te waarborgen van Nederlandse opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Van die vloot met humanitaire hulp voor Gaza heeft Israël meer dan twintig schepen onderschept. Nederland heeft daarover contact met Israëlische autoriteiten, meldt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na vragen van het ANP.

1 dag geleden
Karremans: bij elk gezin blijft water uit de kraan komen

DEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.

1 dag geleden
Burgemeester Gorinchem: Turkse gemeenschap kreeg veel te verduren

GORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.

2 dagen geleden
Bij drie stembureaus in Gorinchem geen opmerkelijkheden

GORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.

2 dagen geleden
Stembureaus Gorinchem dicht, tellen begint

GORINCHEM (ANP) - De stembureaus in Gorinchem, waar een herstemming voor de gemeenteraadsverkiezingen plaatsvond, zijn om 21.00 uur gesloten. Het tellen van de stemmen begint nu.

2 dagen geleden
Europarlementariërs willen hogere straffen voor antisemitisme

STRAATSBURG (ANP) - Een aantal fracties in het Europees Parlement vindt dat antisemitisme steviger moet worden bestraft. Zo riep de Nederlandse Europarlementariër Bert-Jan Ruissen (SGP) woensdag op tot "strenge regels en stevige handhaving" in een debat over het toenemende antisemitisme in Europa in het Europees Parlement.

2 dagen geleden
FME pleit voor meer energiesteun nu Brussel meer hulp toestaat

ZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME wil dat Nederland met meer steun komt voor bedrijven die in de knel zitten door de energiecrisis door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat stelt de lobbyclub voor het bedrijfsleven nadat de Europese Commissie dit mogelijk heeft gemaakt.

2 dagen geleden