Karremans wil eerst in gesprek over onderzoek dicht borstweefsel
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Vincent Karremans (Preventie) zegt dat hij gaat strijden voor de verbetering van kankeronderzoek bij dicht borstweefsel, maar hij wil de Tweede Kamer nog niet toezeggen of het gaat lukken. Bij vrouwen met dicht borstweefsel is op een mammografie tijdens het bevolkingsonderzoek moeilijker te zien of zij kwaadaardige tumoren hebben. Op dit moment worden vrouwen niet ingelicht dat zij dit weefsel hebben en dus ook grotere risico's lopen. Het gaat om ongeveer 80.000 vrouwen per jaar.
Het is volgens radiologen beter dat bij deze vrouwen het borstweefsel op een andere manier wordt onderzocht, bijvoorbeeld met een MRI-scan. De vraag is of daarvoor voldoende capaciteit is in de ziekenhuizen, zei Karremans. Het grote probleem is volgens hem het tekort aan personeel, maar het beeld daarover is divers, gaf hij toe in een debat. Het zorgveld geeft aan dat het wel mogelijk is. De staatssecretaris wil dit uitzoeken en gaat in gesprek met radiologen, de borstkankervereniging en de Gezondheidsraad. Karremans zei geen aansporing van de Kamer te hoeven om stappen te zetten. Hij memoreerde dat zijn moeder overleed aan kanker toen hij zestien jaar was, nadat er iets was gemist in eerder onderzoek.
In ieder geval VVD, GroenLinks-PvdA, D66 en BBB willen dat vrouwen sowieso altijd te horen krijgen dat zij dicht borstweefsel hebben, ook als een vervolgtraject niet meteen mogelijk zou zijn. "Het is een recht van vrouwen om informatie over hun eigen lichaam te krijgen", vindt Wieke Paulusma van D66, die erop wees dat er al genoeg onderzoek ligt. "De bal ligt voor open doel, de staatssecretaris hoeft die alleen maar binnen te schoppen." Het raakt de D66'er persoonlijk dat dit nog steeds niet gebeurt en dringt aan op tempo. "Vrouwen worden ziek, overlijden, en we kunnen er wat aan doen." Paulusma snapt de persoonlijke motivatie van Karremans, maar proeft toch politieke terughoudendheid. De kosten voor MRI-screenings bij deze vrouwen bedragen 25 miljoen euro per jaar.
Een ander verzoek is om het bevolkingsonderzoek naar darmkanker al vanaf 50 jaar te houden. Nu is de doelgroep 55 tot en met 75 jaar. Elk jaar krijgen 700 mensen tussen de 50 en 54 jaar darmkanker, van wie twee derde dan al uitzaaiingen heeft. Vroege opsporing voorkomt veel menselijk leed en ook hogere medische kosten, stelt GroenLinks-PvdA. Karremans gaat de opties onderzoeken. De uitbreiding zou 7 miljoen euro per jaar kosten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) heeft geen uitnodiging ontvangen om deel te nemen aan de gesprekken die minister-president Jetten maandag voert met vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap. Dat laat CIDI-directeur Naomi Mestrum weten. Het is niet duidelijk wie er wel met Jetten om tafel gaan.
2 uur geledenLEIDEN (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht niet dat progressieve kiezers bij de gemeenteraadsverkiezingen weglopen bij zijn partij D66 omdat ze het coalitieakkoord te rechts vinden. "Ik denk dat de meeste mensen het gewoon kunnen waarderen dat we verantwoordelijkheid nemen nu op landelijk niveau, dat we ook moeilijke keuzes daar niet uit de weg gaan", zei hij zondagmiddag terwijl hij campagne voerde in Leiden.
6 uur geledenLEIDEN (ANP) - Minister-president Rob Jetten spreekt maandag met "vertegenwoordigers van de Joodse gemeenschap" nadat de afgelopen dagen een school in Amsterdam en een synagoge in Rotterdam doelwit waren van explosies. Dit laat hij weten aan een verslaggever van het ANP tijdens het flyeren in Leiden voor de gemeenteraadsverkiezingen. Het gesprek vindt plaats op het ministerie van Algemene Zaken.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als lokale politici worden bedreigd, kunnen zij een telefoontje van minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) verwachten. Bij WNL op Zondag vertelde de CDA-bewindsman dat hij hier sinds zijn beëdiging drie weken geleden een vaste gewoonte van heeft gemaakt. "En dat moet ik veel te vaak doen." De afgelopen anderhalve week heeft hij al "een stuk of vijf" mensen gebeld.
9 uur geledenALMERE (ANP) - De gemeenteraadsverkiezingen maken "ontiegelijk veel uit voor je gewone leven", zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz zaterdag in het centrum van Almere. Daar liep ze over de markt in de hoop stemmers over te halen om op haar partij te stemmen bij de verkiezingen komende woensdag. De lokale lijsttrekker Lesley van Hilten hoopt dat mensen de moeite nemen om te gaan stemmen, aangezien de opkomst in Almere bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen slechts 40 procent was.
1 dag geledenALMERE (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz houdt er rekening mee dat de recente explosies bij Joodse panden gelinkt zijn aan Iran. Dat zei ze tijdens een campagnebijeenkomst van de VVD in Almere.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - "Wat een laffe intimidatie", reageert D66-fractievoorzitter Jan Paternotte via X op de aanslag op een Joodse school in Amsterdam. Ook andere Kamerleden spreken hun afschuw uit over de explosie die heeft plaatsgevonden in de nacht van vrijdag op zaterdag. "Dit is niet een gerichte aanslag op een gebouw, maar op de veiligheid van de hele Joodse gemeenschap", schrijft Jesse Klaver van GroenLinks-PvdA.
1 dag geleden