Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kardinalen: zoeken bij conclaaf paus die werk Franciscus voortzet

Kardinalen: zoeken bij conclaaf paus die werk Franciscus voortzet

VATICAANSTAD (ANP) - De kardinalen vinden dat de nieuwe paus de hervormingen van Franciscus moet voortzetten en veel oog moet hebben voor de behoeften van de mensen. De hoge geestelijken kwamen deze dinsdag voor de twaalfde en laatste keer bijeen als voorbereiding op het conclaaf, de pausverkiezing die woensdag begint.

Bij het overleg, de Congregatie van Kardinalen, waren volgens het Vaticaan 173 kardinalen aanwezig. Onder hen waren 130 van de 133 kardinalen die stemrecht hebben bij de pausverkiezing. Kardinalen die ten tijde van het overlijden van de paus 80 jaar of ouder waren, mogen niet stemmen.

"Er is een profiel geschetst van een paus als herder, een docent in menselijkheid, die in staat is om het gezicht te zijn van een Samaritaanse Kerk, dicht bij de behoeften en wonden van menselijkheid", aldus het Vaticaan. "In tijden die worden gekenmerkt door oorlogen, geweld en sterke polarisatie, wordt sterke behoefte gevoeld aan een spirituele gids die genadigheid, synodaliteit en hoop biedt." Synodaliteit heeft te maken met de rol die gelovigen spelen in de kerk en de verspreiding van het geloof.

Strijd tegen misbruik

De kardinalen vinden dat er onder meer verdergaande hervormingen nodig zijn rond de strijd tegen misbruik, het nastreven van vrede en "zorg voor de schepping".

Bij de laatste congregatie werden ook de Vissersring en het loodzegel van Franciscus onklaar gemaakt. Voor de ogen van de aanwezige kardinalen en camera's werden de twee voorwerpen met een vijl onklaar gemaakt. Dat wordt van oudsher gedaan om misbruik te voorkomen.

Het conclaaf begint woensdagmiddag in de Sixtijnse Kapel. Het duurt net zo lang tot er een nieuwe paus gekozen is. De stemming is besloten en geheim.

Meer uit Buitenland

Glijbaan Air Force One uitgeklapt voor vertrek naar partijcongres

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump liep woensdag vertraging op toen hij vanaf Joint Base Andrews bij Washington wilde vertrekken naar het Republikeinse partijcongres in Dallas. De opblaasbare noodglijbaan van de Air Force One, een cadeau van Qatar, was per ongeluk uitgeklapt.

22 minuten geleden
Spaanse veiligheidsdienst waarschuwde voor massale instroom Ceuta

MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse veiligheidsdienst heeft voorafgaand aan de massale instroom van migranten in de exclave Ceuta al gewaarschuwd voor een dergelijk incident. De Spaanse premier Pedro Sánchez zei eerder in het parlement juist dat er geen signalen waren voor zo'n instroom, maar uit nu vrijgegeven documenten blijkt het tegendeel.

3 uur geleden
Nieuwe Houthi-aanvallen op meerdere steden in Saudi-Arabië

ABHA (ANP/RTR) - De Houthi's hebben voor de tweede dag op rij meerdere Saudische steden aangevallen. Volgens de door Saudi-Arabië geleide coalitie die het in Jemen tegen de Houthi's opneemt, zijn onder meer Abha, Khamis Mushait en Jazan bestookt met ballistische raketten en drones.

4 uur geleden
Trump: Iran probeert midterms te beïnvloeden, oorlog stopt daarna

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat Iran met zijn aanvallen de uitkomst van de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen probeert te beïnvloeden. Hij voorspelt dat de oorlog na die zogenoemde midterms in november direct zal eindigen, omdat Iran het dan niet meer vol kan houden. Ook zouden dan de olieprijzen meteen dalen.

4 uur geleden
Doden bij Russische aanval op Oekraïens winkelcentrum

SOEMY (ANP/RTR/DPA) - In de Noord-Oekraïense stad Soemy is een winkelcentrum geraakt door een drone. Daarbij zijn drie doden gevallen, meldt de regionale gouverneur Oleh Hryhorov. Twee mensen raakten gewond.

5 uur geleden
Vliegtuig Zelensky na vertrek Moldavië bijna geraakt door drone

OSLO (ANP/AFP) - Het vliegtuig van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is dinsdag vlak na het opstijgen in Moldavië bijna geraakt door een drone. Dat meldt de Noorse premier Jonas Gahr Støre, die Zelensky na de reis ontving in Oslo.

5 uur geleden
Britse man opgepakt om voorbereiding sabotageactie voor Russen

SWINDON (ANP) - De Britse politie heeft een man gearresteerd die ervan verdacht wordt met de Russische inlichtingendiensten te hebben samengewerkt. Hij is aangeklaagd voor onder meer de voorbereiding van een sabotageactie.

6 uur geleden