'Kans op koophuis voor deze generatie steeds kleiner'
DEN HAAG (ANP) - De vertrokken voorzitter van de koepelorganisatie voor woningcorporaties Aedes waarschuwt in Trouw dat een generatie jongeren opgroeit die niet of nauwelijks kansen krijgt een eigen woning te kopen.
Gewezen Aedes-topman Marnix Norder vindt dat de crisis op de woningmarkt onderschat wordt door de politiek. "Ik kan me er druk om maken dat politici zich er niet druk om maken. Er wordt niet gehandeld alsof er crisis is. Het is nog eens een onderzoekje hier, nog even uitzoeken daar. Als er een grote brand is, wil je ook niet dat de brandweer zegt: 'We gaan even een onderzoekje doen’. Die urgentie mis ik heel erg."
Er groeit volgens Norder een afhankelijke generatie jongeren op die minder te kiezen heeft. Jongeren blijven noodgedwongen thuis wonen, voor het kopen van een eerste woning moet financiële hulp worden gezocht bij ouders of grootouders. Jongeren die daar geen beroep op kunnen doen, vissen door de hoge huizenprijzen achter het net.
Elitair
"Er ontstaat een generatie voor wie de kans op een eigen huis steeds kleiner wordt", zegt Norder in de krant. "Kopen wordt haast iets elitairs. Het splijt de samenleving in tweeën."
De voormalig wethouder in Den Haag voorspelt dat op allerlei plekken "een opstropend en vertragend effect" zal ontstaan. Hij verwijst onder meer naar de langer wordende wachtlijsten, statushouders die in asielzoekerscentra moeten blijven zitten en gescheiden ouders die op campings terechtkomen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, na de koerswinsten een dag eerder. De chipfondsen op Wall Street stonden bij de dalers. De olieprijzen gingen juist flink omhoog.
6 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - Door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten zijn er meer boorplatforms in de Verenigde Staten actief aan het boren naar olie. Volgens de grote Amerikaanse oliedienstverlener Baker Hughes zijn er deze week 415 boorplatforms daarmee bezig. Dat is het hoogste aantal sinds november vorig jaar.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Rusland is in het eerste kwartaal met 0,2 procent gekrompen vergeleken met een jaar eerder. Dat meldt het Russische statistiekbureau. Daarmee is de economie van Rusland voor het eerst sinds 2023 gekrompen. Eerder deze week verlaagde het ministerie van Economische Zaken al zijn groeiverwachting voor de economie voor heel dit jaar.
10 uur geledenBEIJING (ANP/RTR/AFP) - China en de Verenigde Staten gaan een handelsraad en een investeringsraad oprichten. Dat zijn de landen volgens de Chinese minister van Buitenlandse Zaken Wang Yi overeengekomen na een topontmoeting.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - The Magnum Ice Cream Company was vrijdag de grote winnaar bij de hoofdfondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. Het ijsjesbedrijf profiteerde op het Damrak van geruchten over een mogelijke overname en steeg bijna 9 procent. De koerswinst van Magnum kon echter niet voorkomen dat de AEX-index de handelsdag flink lager eindigde.
11 uur geledenMUMBAI (ANP) - De wereldwijde marktomstandigheden voor de staalindustrie zijn door de oorlog in het Midden-Oosten "zeer uitdagend" geworden vanwege de sterk gestegen energieprijzen. Dat zei het Indiase staalconcern Tata Steel, het moederbedrijf van de staalfabriek in IJmuiden, bij de bekendmaking van kwartaalcijfers.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vissers kunnen compensatie krijgen voor de hoge brandstofprijzen door de oorlog in Iran. Staatssecretaris Silvio Erkens (Landbouw, VVD) stelt 13,5 miljoen euro beschikbaar uit een Europees fonds dat eigenlijk bedoeld is voor verduurzaming.
11 uur geleden