VS verzetten zich tegen terugbetaling onwettige importheffingen
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering verzet zich tegen de terugbetaling van de onwettig verklaarde importheffingen van president Donald Trump. Het ministerie van Justitie zegt in beroep te gaan tegen een rechterlijk bevel dat de douane verplicht alle geïnde importheffingen die onder de uitspraak van het Hooggerechtshof vallen, opnieuw te berekenen. De stap leidt mogelijk tot juridische chaos bij het claimproces.
Het Amerikaanse Hooggerechtshof oordeelde in februari dat Trump een bepaalde wet onrechtmatig had gebruikt om een groot deel van zijn importheffingen op te leggen. De douane lanceerde vorige maand een onlineportaal om de terugbetalingsclaims te verwerken. In totaal gaat het om zo'n 166 miljard dollar.
Het ministerie van Justitie stelt in de zaak dat de douane niet bevoegd is geld terug te betalen zonder rechterlijk bevel. De Verenigde Staten hebben gesuggereerd dat de regering alleen importeurs terug hoeft te betalen die een zaak aanspannen.
Wederkerige heffingen
De uitspraak uit februari ging onder meer over de zogeheten "wederkerige" heffingen die Trump vorig jaar aankondigde. De tarieven op bijvoorbeeld staal, aluminium en auto's van buiten de VS vallen er niet onder, omdat Trump daarvoor andere wetten gebruikte. Het Hooggerechtshof zei echter niets over terugbetalingen. Daarvoor werd de zaak terugverwezen naar het Amerikaanse Hof voor Internationale Handel om de volgende stappen te bepalen.
Een douaneambtenaar meldde in gerechtelijke stukken dat het in de eerste fase van de invoering van het terugbetalingsportaal niet zou lukken een groot deel van de claims te verwerken. Trump heeft gesuggereerd dat bedrijven die geen terugbetaling aanvragen politieke voordelen kunnen behalen en zei dat hij ze zou "onthouden".
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald. De winst nam met meer dan een derde toe vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Boeing is dinsdag met een flink verlies geëindigd op de aandelenbeurs in New York. De Amerikaanse vliegtuigbouwer, die dinsdag met kwartaalresultaten kwam, verlaagde zijn leveringsdoelstelling voor dit jaar. Boeing zei meer tijd nodig te hebben om hogere productiesnelheden te kunnen realiseren.
2 uur geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) heeft in het afgelopen kwartaal een recordomzet behaald als gevolg van een aanhoudende groei bij zijn AI-activiteiten. Volgens het bedrijf neemt de druk op de toeleveringsketens wel toe, waardoor het lastiger wordt om aan de groeiende vraag te voldoen.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Besi was dinsdag verreweg de grootste winnaar bij de hoofdfondsen op het Damrak. Het Amerikaanse Applied Materials meldde zijn belang in de Nederlandse chiptoeleverancier uit te breiden. Applied Materials, de grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten, kocht vorig jaar een belang van 9 procent in Besi en dat wordt uitgebreid tot ongeveer 20 procent.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aantal vliegtuigpassagiers neemt volgend jaar naar verwachting wereldwijd toe, ondanks dat vliegtickets waarschijnlijk duur blijven. Dat staat in een rapport van ING. Zelfs als de brandstofprijzen dalen, zullen de aanhoudend sterke vraag, de beperkte beschikbaarheid van vliegtuigen en de inflatie de ticketprijzen hoog houden, voorziet de bank.
6 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen gaat ongeveer 225 banen van de 4000 arbeidsplaatsen in Nederland schrappen, maakten de vakbonden De Unie en CNV bekend. Damen heeft de reorganisatie bevestigd. Volgens het bedrijf wordt de organisatie hiermee "eenvoudiger en efficiënter".
7 uur geledenSTUTTGART (ANP/AFP) - Het Duitse sportwagenmerk Porsche is niet van plan auto's te produceren in de Verenigde Staten, ondanks de importheffingen van 15 procent die het land rekent voor auto's uit de Europese Unie. Eventuele voordelen wegen niet op tegen de extra investeringen die daarvoor nodig zijn, zei financieel topman Jochen Breckner in een toelichting op kwartaalcijfers.
8 uur geleden