Kamerlid voorziet grotere geldkloof bij 'pechgeneratie'
DEN HAAG (ANP) - Bij de zogenoemde 'pechgeneratie', de groep studenten die geen basisbeurs kreeg en alleen kon lenen, neemt de geldkloof tussen mannen en vrouwen toe. Dat voorspelde Tweede Kamerlid Lisa Westerveld (GroenLinks-PvdA) tijdens een verkiezingsdebat met vrouwelijke politici in Dudok in Den Haag. Dit komt volgens haar doordat mannen vaak beter betaalde banen hebben en zo sneller van hun studieschuld af zijn. De schulden van 'pechstudenten' zijn veel hoger dan die van degenen die een basisbeurs kregen of weer krijgen.
Vrouwen werken vaker in sectoren waar de salarissen relatief laag liggen, zoals in de zorg en het onderwijs. "En omdat mannen gezien worden als kostwinner gaan zij minder snel in die sectoren werken." Westerveld vindt dat "gênant", en wil dat mensen aan de 'onderkant' van de arbeidsmarkt meer geld overhouden door bijvoorbeeld lagere inkomens minder te belasten.
VVD-fractievoorzitter Sophie Hermans ziet ook dat de loonkloof er is, maar richtte zich vooral op het verschil in beloning bij mannen en vrouwen in dezelfde functies. De oplossing begint volgens haar bij bewustwording. "Het moet normaal zijn dat mannen en vrouwen hetzelfde verdienen", zei ze. "Maar dat is het dus niet, want er is anno 2023 nog steeds een gigantische loonkloof", reageerde Westerveld.
Deeltijd
Dat vrouwen minder verdienen, komt ook omdat zij vaker in deeltijd werken. De Nederlandse vrouw is zelfs "kampioen deeltijd", zo hield journalist Diana Matroos de Kamerleden voor tijdens het debat dat was georganiseerd door vrouwenbladen Libelle, Margriet, Flair en Nouveau. Hermans vindt dat vrouwen "echt beloond" moeten worden als ze meer gaan werken, "dat is nu vaak een drempel". Ook denkt ze dat het besef er moet zijn dat als iedereen een "paar uur extra" werkt, dat zou helpen om de tekorten tegen te gaan in onder meer de zorg en het onderwijs.
Volgens Westerveld werken vrouwen meer in deeltijd, omdat ze meer onbetaald werk doen, zoals mantelzorg en het huishouden. "En daar moeten we iets aan doen." Ze noemt een plan voor beter betaald mantelzorgverlof en een eerlijkere verdeling van de huishoudelijke taken door bijvoorbeeld gratis kinderopvang en een uitbreiding van het geboorteverlof. Ook wil ze de werkdruk in sectoren waar veel vrouwen werken verlagen. "Als ik een debat afzeg als ik ziek ben, is daar begrip voor, maar als je in de thuiszorg werkt en iemand in bed moet blijven, omdat jij er niet bent is dat een heel ander verhaal", aldus het Kamerlid.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) zal binnenkort een strengere brief sturen om gemeenten te vragen opvangplekken te realiseren voor asielzoekers, zodat de spreidingswet goed kan worden uitgevoerd. "Gemeenten die niets hebben gedaan, gaan we vragen: wanneer kom je nou met locaties?"
1 uur geledenDEN HAAG/HELSINKI (ANP) - Door de sterk gestegen olieprijs voelen landen volgens premier Rob Jetten nog meer "de noodzaak" om op te treden tegen de schaduwvloot waarmee Rusland oliesancties omzeilt. Hij zei dat donderdag na een bijeenkomst met leiders van noordelijke landen in Helsinki waar werd gesproken over de aanpak van de schaduwvloot.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) onderschrijft de oproep aan gemeenten van de minister van Asiel en Migratie, Bart van den Brink, om met spoed voldoende opvanglocaties te realiseren. "Er is acuut noodopvang nodig om te voorkomen dat mensen op straat komen te staan", stelt het COA. "Door het nijpende tekort staat de menswaardigheid van de opvang zwaar onder druk. Dat is slecht voor het welzijn van onze bewoners."
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) snapt de oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) om snel meer opvangplekken voor asielzoekers te regelen. De vereniging hoopt "dat gemeenten kijken waar ze kunnen helpen", aldus een woordvoerder.
2 uur geledenHALFWEG (ANP) - GroenLinks en PvdA gaan vanaf juni samen verder onder de naam Progressief Nederland. "Roepnaam: PRO." Dat hebben de partijen, die samen de grootste oppositiefractie vormen in de Tweede Kamer, donderdag bekendgemaakt.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) doet in een brief een "klemmend beroep" op gemeenten om met spoed noodopvangplekken voor asielzoekers te regelen. Dit is een van de maatregelen die moeten voorkomen "dat de opvang de komende weken onbeheersbaar wordt". Ook worden zoveel mogelijk asielzoekers geplaatst in bestaande locaties, als dat veilig kan. Dat kunnen ook meer mensen zijn dan afgesproken met de gemeenten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland gaat met Duitsland in gesprek met landen die een mogelijke gastheer kunnen zijn voor een terugkeerhub. Tijdens een werkbezoek in Berlijn meldde asielminister Bart van den Brink samen met de Duitse minister Alexander Dobrindt (Binnenlandse Zaken) dat de landen dit aan willen kaarten tijdens gezamenlijke diplomatieke missies. Zij vermelden daarmee niet met welke landen zij de banden willen aanhalen.
8 uur geleden