Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamerlid voorziet grotere geldkloof bij 'pechgeneratie'

Kamerlid voorziet grotere geldkloof bij 'pechgeneratie'

DEN HAAG (ANP) - Bij de zogenoemde 'pechgeneratie', de groep studenten die geen basisbeurs kreeg en alleen kon lenen, neemt de geldkloof tussen mannen en vrouwen toe. Dat voorspelde Tweede Kamerlid Lisa Westerveld (GroenLinks-PvdA) tijdens een verkiezingsdebat met vrouwelijke politici in Dudok in Den Haag. Dit komt volgens haar doordat mannen vaak beter betaalde banen hebben en zo sneller van hun studieschuld af zijn. De schulden van 'pechstudenten' zijn veel hoger dan die van degenen die een basisbeurs kregen of weer krijgen.

Vrouwen werken vaker in sectoren waar de salarissen relatief laag liggen, zoals in de zorg en het onderwijs. "En omdat mannen gezien worden als kostwinner gaan zij minder snel in die sectoren werken." Westerveld vindt dat "gênant", en wil dat mensen aan de 'onderkant' van de arbeidsmarkt meer geld overhouden door bijvoorbeeld lagere inkomens minder te belasten.

VVD-fractievoorzitter Sophie Hermans ziet ook dat de loonkloof er is, maar richtte zich vooral op het verschil in beloning bij mannen en vrouwen in dezelfde functies. De oplossing begint volgens haar bij bewustwording. "Het moet normaal zijn dat mannen en vrouwen hetzelfde verdienen", zei ze. "Maar dat is het dus niet, want er is anno 2023 nog steeds een gigantische loonkloof", reageerde Westerveld.

Deeltijd

Dat vrouwen minder verdienen, komt ook omdat zij vaker in deeltijd werken. De Nederlandse vrouw is zelfs "kampioen deeltijd", zo hield journalist Diana Matroos de Kamerleden voor tijdens het debat dat was georganiseerd door vrouwenbladen Libelle, Margriet, Flair en Nouveau. Hermans vindt dat vrouwen "echt beloond" moeten worden als ze meer gaan werken, "dat is nu vaak een drempel". Ook denkt ze dat het besef er moet zijn dat als iedereen een "paar uur extra" werkt, dat zou helpen om de tekorten tegen te gaan in onder meer de zorg en het onderwijs.

Volgens Westerveld werken vrouwen meer in deeltijd, omdat ze meer onbetaald werk doen, zoals mantelzorg en het huishouden. "En daar moeten we iets aan doen." Ze noemt een plan voor beter betaald mantelzorgverlof en een eerlijkere verdeling van de huishoudelijke taken door bijvoorbeeld gratis kinderopvang en een uitbreiding van het geboorteverlof. Ook wil ze de werkdruk in sectoren waar veel vrouwen werken verlagen. "Als ik een debat afzeg als ik ziek ben, is daar begrip voor, maar als je in de thuiszorg werkt en iemand in bed moet blijven, omdat jij er niet bent is dat een heel ander verhaal", aldus het Kamerlid.

Meer uit Politiek

Jetten verwacht snel einde blokkade 90 miljard voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht dat medio volgende maand het verzet van Hongarije tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne zal stoppen. De regering van Viktor Orbán blokkeert het geld om een ruzie met Oekraïne over de oliepijpleiding Droezjba waardoor goedkope Russische olie naar Hongarije stroomt.

2 uur geleden
Nederland vraagt Brussel opheldering over lekken Hongarije

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft aan de Europese Commissie opheldering gevraagd over berichten dat de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken informatie heeft doorgespeeld aan Rusland. "Als het klopt, is het volstrekt onacceptabel", zei premier Rob Jetten in de Tweede Kamer. Dat zal dan ook een-op-een duidelijk worden gemaakt, voegde hij eraan toe.

3 uur geleden
Tweede Kamer wil energienoodfonds snel heropend zien

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel met onder meer energiebedrijven gaat praten over heropening van het Tijdelijk Noodfonds Energie. Een oproep daartoe van onder anderen Kamerlid Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) kreeg bij de stemmingen vrijwel unanieme steun.

7 uur geleden
Kamer wil extra geld voor agrarisch natuurbeheer

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er meer geld komt voor boeren die tegen een vergoeding natuur onderhouden. Voor dit zogenoemde agrarische natuurbeheer wil een Kamermeerderheid minimaal een half miljard euro per jaar uittrekken. Een oproep van BBB, ChristenUnie en GroenLinks-PvdA kon dinsdag op een meerderheid rekenen.

8 uur geleden
GroenLinks-PvdA stelt maximumprijzen aan de pomp voor

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil maximumprijzen voor benzine en diesel om de stijgende rekening aan de pomp te beperken. Partijleider Jesse Klaver heeft het plan dinsdag toegelicht in een gesprek met minister-president Rob Jetten. Die sprak na afloop van "een hele interessante suggestie", die woensdag zeker aan de orde komt in een debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran.

9 uur geleden
'Boycot Trump-WK', staat op petitie die Kamer ontvangt

DEN HAAG (ANP) - Enkele Tweede Kamerleden hebben dinsdag een petitie in ontvangst genomen om niet naar het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico te gaan. "Boycot het Trump-WK", stond op een plaat die televisiemaker Teun van de Keuken aan hen overhandigde. De petitie is meer dan 170.000 keer ondertekend.

9 uur geleden
Gorinchem onderzoekt mogelijke stemfraude bij raadsverkiezingen

GORINCHEM (ANP) - In Gorinchem zijn er vermoedens van stemfraude met volmachten tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van afgelopen woensdag. De gemeente doet daar onderzoek naar, zo is besloten na overleg met de politie en het Openbaar Ministerie.

10 uur geleden