Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamerleden manen Faber tot haast met doorstroomlocaties

Kamerleden manen Faber tot haast met doorstroomlocaties

DEN HAAG (ANP) - Kamerleden van de oppositie, maar ook coalitiepartij VVD, vinden dat asielminister Marjolein Faber vaart moet maken met doorstroomlocaties. Statushouders kunnen hier tijdelijk wonen zolang ze wachten op een woning. D66'er Anne-Marijke Podt benoemt dat ze al langer bij de PVV-bewindsvrouw heeft aangedrongen op een plan, maar dat er "nog steeds" niets ligt. De oproep van de VVD om te "bouwen, bouwen, bouwen" vindt de D66'er "geklets" omdat de coalitiepartij zelf heeft getekend voor een coalitieakkoord dat in haar ogen de problemen erger maakt.

De coalitie werkt volgens Podt "volstroomlocaties" in de hand door gemeenten de mogelijkheid te ontnemen om statushouders voorrang te geven bij sociale huurwoningen. VVD'er Queeny Rajkowski reageert dat zij niet beschikt over de bevoegdheden, instrumenten en het ondersteunende personeel van een minister. Het Kamerlid zegt te moeten werken binnen de kaders van het regeerakkoord, maar dat ze openstaat voor ideeƫn om de druk in de asielketen te verlichten.

Faber belooft eind februari meer duidelijkheid over de doorstroomlocaties na gesprekken met woonminister Mona Keijzer, de gemeenten en woningcorporaties.

Leven opbouwen

Door woningnood kunnen statushouders geen leven in Nederland opbouwen vanuit een eigen huis. Ze blijven noodgedwongen in asielzoekerscentra. Met meer doorstroomlocaties voor hen moet er in de azc's plek vrijkomen voor asielzoekers. Nu moet opvangorgaan COA uitwijken naar veel soberdere, tijdelijke (crisis)noodopvanglocaties.

Uiteindelijk zorgt de stokkende doorstroom voor problemen bij het aanmeldcentrum in Ter Apel. Vaak zijn daar de afgelopen jaren meer dan de afgesproken 2000 mensen. Mede door het openen van twee drijvende flats in Zaandam en een winteropvang in Biddinghuizen, is het de afgelopen twee maanden voor het eerst sinds tijden gelukt om onder het maximumaantal te blijven bij het aanmeldcentrum. De drukte nam de laatste weken wel gestaag toe tot 1954 mensen voor het weekend, daarna daalde de druk met 1860 mensen weer.

Het aantal asielverzoeken is al maanden relatief laag. In 2024 kwamen er iets meer dan 44.000 asielzoekers en nareizigers naar Nederland. Dat is aanzienlijk lager dan de ruim 48.000 van 2023. Dat zet zich door. In de eerste vijf weken van het jaar vroegen afgerond zo'n 3500 mensen asiel aan, tegen bijna 5000 in dezelfde weken van 2023 en 2024.

Meer uit Politiek

Gemeenten zien kabinet stap naar voren zetten na asielrellen

DEN HAAG (ANP) - "Het kabinet heeft vanavond een stap naar voren gezet en daar ben ik heel blij mee." Dat zei voorzitter Sharon Dijksma van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) maandag na spoedoverleg met het kabinet over de recente rellen bij opvanglocaties voor asielzoekers. In onder meer Loosdrecht liepen betogingen tegen de komst van asielzoekers uit de hand.

5 uur geleden
Jetten: Markuszower nu 'niet vooraan in rij voor samenwerking'

DEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower, die vorige week zei dat Palestijnse vluchtelingen die vanuit Griekenland zijn gekomen "met maximaal geweld" moeten worden tegengehouden bij de grens, moet voor premier Rob Jetten (D66) steviger afstand nemen van die uitspraken. Markuszower nuanceerde zijn oproep tot geweld, maar bleef achter de strekking staan. Tot die tijd zal Markuszower, die samen met andere PVV-afsplitsers zeven zetels heeft in de Tweede Kamer, niet "vooraan in de rij staan om als partner mee samen te werken".

6 uur geleden
Jetten wil na asieloverleg meer 'maatwerk' voor opvang gemeenten

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil samen met gemeenten meer inzetten op "maatwerk" in lokale asielopvang, zei premier Rob Jetten (D66) na afloop van overleg met bestuurders uit gemeenten en provincies. Een speciaal "vliegend team" moet gemeenten ondersteunen die nu nog niet voldoende capaciteit hebben om hun aandeel aan vluchtelingen op te vangen.

6 uur geleden
Geen geld voor nieuw sirenesysteem, luchtalarm verdwijnt in 2028

DEN HAAG (ANP) - Er is geen geld gevonden voor een nieuw, innovatief sirenesysteem en daarmee zal vanaf 2028 een einde komen aan het maandelijkse luchtalarm. Dat schrijft minister David van Weel (Justitie en Veiligheid, VVD) maandag aan de Tweede Kamer.

10 uur geleden
Opnieuw aangifte tegen Markuszower om uitspraak over Palestijnen

AMSTERDAM (ANP) - Na The Rights Forum heeft ook de Turkse arbeidersvereniging HTIB aangekondigd aangifte te doen tegen Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) naar aanleiding van zijn uitlatingen over Palestijnse asielzoekers. Die zetten volgens de organisatie aan tot haat en geweld.

11 uur geleden
Sjoerdsma: EU moet meer solidariteit met vluchtelingen tonen

BRUSSEL (ANP) - De gevolgen van de blokkade van de Straat van Hormuz zijn "enorm" en minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking) maakt zich daar "hele grote zorgen over". Hij vindt dat de EU proactiever moet zijn. Zo verwacht hij meer coƶrdinatie van de EU om ervoor te zorgen dat de lidstaten meer gaan doen, zei hij na afloop van een vergadering met zijn EU-collega's in Brussel. Als eerste noemt hij daarbij het tonen van solidariteit met vluchtelingen en ontheemden.

12 uur geleden
ProVeenendaal bij Raad van State: nu al last van naamsverwarring

DEN HAAG (ANP) - ProVeenendaal heeft maandag namens een groep lokale Pro-partijen bij de Raad van State gepleit tegen de nieuwe naam van GroenLinks-PvdA. De fusiepartij is omgedoopt tot Progressief Nederland, kortweg PRO. De lokale partijen zeggen nu al last te hebben van naamsverwarring. De Kiesraad vindt het aan de lokale centrale stembureaus om hierover te oordelen bij de volgende gemeenteraadsverkiezingen in 2030.

12 uur geleden