Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer wil opheldering over eerdere hulpvraag van ambassade Kabul

Kamer wil opheldering over eerdere hulpvraag van ambassade Kabul

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil opheldering van het ministerie van Buitenlandse Zaken over verzoeken die de Nederlandse ambassade in Afghanistan deed over het weghalen van Afghanen die voor Nederland hadden gewerkt, en daardoor mogelijk gevaar liepen.

SP-Kamerlid Jasper van Dijk wil dat de informatie nog vóór het debat dat later woensdag wordt gehouden, naar de Kamer wordt gestuurd. Onder meer VVD, CDA, D66, ChristenUnie, GroenLinks en de PvdA steunden zijn verzoek.

Aanleiding is een artikel in de Volkskrant woensdag. De krant meldt op basis van mails tussen de ambassade en het ministerie dat al in het voorjaar van 2020 werd gevraagd voorbereidingen te treffen om lokale medewerkers te evacueren, mochten de Taliban snel oprukken. Met die verzoeken werd lange tijd niks gedaan, aldus de Volkskrant.

Noodzakelijke informatie

"Deze stukken zijn wel in handen van de Volkskrant, maar niet van de Kamer", aldus Van Dijk. "Het is noodzakelijk dat deze informatie voor aanvang van het debat naar de Kamer gaat. Anders is de Kamer niet of onvolledig geïnformeerd, waardoor een goed debat onmogelijk wordt."

Een verzoek om zestig familieleden te evacueren van Afghaanse medewerkers die volgens de ambassade evenveel gevaar liepen als de staf zelf, stuitte tot kort voordat de Taliban Kabul veroverden op verzet in Den Haag, schrijft de Volkskrant. Van de lijst mochten drie mensen komen, en de ambassade mocht kiezen wie, zo kreeg de diplomatieke post te horen. Ambassadeur Caecilia Wijgers weigerde deze keuze te maken.

Debat begint later

Het debat, dat voor 11.30 uur staat gepland, zal waarschijnlijk enkele uren later beginnen.

Kamerlid Pieter Omtzigt, die woensdag terugkeert in Den Haag, doet ook mee aan het debat.

Meer uit Binnenland

Honderden dansen op Amsterdamse Dam na dood Khamenei

AMSTERDAM (ANP) - Honderden mensen dansen en klappen zondagmiddag op de Dam in Amsterdam na de aanvallen van de VS en Israël op Iran en de dood van ayatollah Ali Khamenei en andere prominenten van zijn regime. Velen dragen Iraanse vlaggen van voor de revolutie bij zich, ziet een ANP-verslaggever.

12 minuten geleden
Zo'n tweehonderd feestende mensen bij Iraanse ambassade Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Bij de Iraanse ambassade in Den Haag vieren zo'n tweehonderd mensen feest na de dodelijke aanvallen van Israël en de Verenigde Staten op het regime van Iran. Meerdere kopstukken, onder wie ayatollah Ali Khamenei, kwamen daarbij om. Het Iraanse volkslied klinkt en er is een metersgrote Iraanse vlag uitgerold waarmee wordt gedanst, ziet een ANP-verslaggever.

1 uur geleden
Buitenlandse Zaken ontvangt 1000 telefoontjes uit Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ongeveer duizend informatieverzoeken gekregen van Nederlanders in het Midden-Oosten. De mensen maken zich zorgen over hun veiligheid of vragen naar mogelijkheden om te vertrekken.

1 uur geleden
Iraanse academici: volk moet landsbestuur kiezen

DEN HAAG (ANP) - Nu de leider van Iran gedood is, is het van groot belang dat de Iraanse bevolking zelf bepaalt hoe het bestuur van het land eruit gaat zien. Dat zegt Shahin Sultany Taied, voorzitter van de Vereniging van Iraanse Academici in Nederland. "Mijn landgenoten vechten voor een Iraanse republiek met democratie, vrijheid en gelijkheid voor iedereen."

4 uur geleden
Ook Nederlandse ambassade in Jordanië gesloten voor publiek

DEN HAAG (ANP) - Ook de Nederlandse ambassade in Amman, de hoofdstad van Jordanië, blijft zondag uit voorzorg gesloten voor publiek. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Dit in verband met de veiligheidssituatie in de regio. Zaterdag werd al bekend dat de ambassades in de Iraanse hoofdstad Teheran en Koeweit om dezelfde reden gesloten blijven.

5 uur geleden
Pianist en componist Jan Huydts (89) overleden

HILVERSUM (ANP) - Pianist, componist en jazzpedagoog Jan Huydts is op 89-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie zondag aan het ANP gemeld. Hij overleed vrijdag in zijn woonplaats Hilversum.

7 uur geleden
Weeronline: maart veel zachter dan normaal

HOUTEN (ANP) - Maart begint met zacht lenteweer. Overdag stijgt de temperatuur deze maand naar 11 tot 16 graden, al kan het in de nachten fris zijn, met regionaal nog kans op lichte vorst. Pas tegen het einde van de maand keert een "normaal weertype" terug, meldt Weeronline.

8 uur geleden