Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer wil met veteranen Dutchbat terug naar Srebrenica

Kamer wil met veteranen Dutchbat terug naar Srebrenica

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil met veteranen van Dutchbat III terug naar Srebrenica, de plek van de ergste volkerenmoord in Europa sinds de Tweede Wereldoorlog. De reis kan bijdragen aan het verwerkingsproces van de oud-militairen, meent Salima Belhaj (D66).

De ongeveer 850 veteranen van Dutchbat III voelen een gebrek aan erkenning, ook van politieke zijde. Veel veteranen kampen ook nog met problemen door hun uitzending naar voormalig Joegoslavië. Zij werden onder meer met onvoldoende materieel en steun op missie gestuurd.

"De politiek is altijd betrokken geweest bij de Dutchbat-missie. Daarom is het belangrijk dat de politiek het initiatief neemt om blijvend het gesprek aan te gaan met de veteranen. Een reis naar Srebrenica zal dat gesprek op gang brengen", zegt Belhaj.

Brede steun

Er is brede steun in de Kamer voor haar voorstel. De Kamercommissie Defensie zal de reis naar Srebrenica organiseren. Het ministerie van Defensie gaat de komende jaren ook terugkeerreizen naar Bosnië organiseren voor Dutchbatters en hun familie, in de hoop dat dat zal helpen bij de verwerking.

Srebrenica werd in 1995 beschermd door Dutchbat III, maar het gebied werd overlopen door Bosnisch-Servische troepen. Die vermoordden daarna ongeveer 8000 moslimmannen en -jongeren.

Het kabinet komt Dutchbat tegemoet. Dat gebeurt op een advies van de commissie-Borstlap. De premier zal in het najaar met een speciaal gebaar zijn erkenning en waardering uitspreken voor Dutchbat III. Ook krijgen ze een eenmalig bedrag van 5000 euro. Al 700 veteranen hebben die uitkering gekregen, zei demissionair minister Ank Bijleveld van Defensie woensdag in de Kamer.

Meer uit Binnenland

Jetten in aardbevingsgebied Groningen: gaskraan blijft dicht

ZEERIJP (ANP) - Bij zijn bezoek aan het gebied in Groningen dat in de nacht van donderdag op vrijdag is getroffen door een aardbeving, verzekerde D66-leider Rob Jetten dat het weer openen van de gaskraan "absoluut niet aan de orde" en "onbespreekbaar" is. Een van zijn mogelijke coalitiepartners, namelijk JA21, pleit hier juist wel voor.

1 uur geleden
CIDI: geen levering F35-onderdelen aan Israël betreurenswaardig

AMSTERDAM (ANP) - Het is betreurenswaardig maar niet heel verrassend dat de regering heeft besloten ook de komende tijd geen F-35-onderdelen aan Israël te leveren, vindt het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI). "Helaas gaat men wel voorbij aan het punt dat de F-35 een belangrijke rol speelt in de verdediging van Israël", zegt directeur Naomi Mestrum.

1 uur geleden
Geen schade aan kades, gemalen en bruggen rond aardbevingsgebied

GRONINGEN (ANP) - De kades, gemalen en bruggen rond het Groningse dorp Zeerijp hebben geen grote schade opgelopen door de aardbeving in de nacht van donderdag op vrijdag. Waterschap Noorderzijlvest heeft alle "risicovolle objecten" in een straal van 10 kilometer rond het epicentrum geïnspecteerd. Volgens een woordvoerster zijn daarbij geen schades ontdekt die "de werking van deze objecten in gevaar brengen". Dat geldt ook voor de dijken en constructies van waterschap Hunze en Aa's, dat een deel van Groningen als werkgebied heeft.

1 uur geleden
Aantal schademeldingen na aardbeving Groningen loopt op naar 246

GRONINGEN (ANP) - Bij het Instituut Mijnbouwschade Groningen zijn inmiddels 246 meldingen binnengekomen van mensen die schade hebben opgelopen door de aardbeving in de nacht van donderdag op vrijdag. Daarnaast belden tientallen mensen met de organisatie en deden zij melding van een zogenoemde Acuut Onveilige Situatie.

2 uur geleden
Nederland levert voorlopig geen F-35-onderdelen aan Israël

DEN HAAG (ANP) - Nederland levert ook de komende tijd geen F-35-onderdelen aan Israël, schrijven demissionair staatssecretaris Aukje de Vries van Buitenlandse Handel en David van Weel van Buitenlandse Zaken (beiden VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Binnen zes maanden wordt een besluit genomen over het hervatten van de levering. De Hoge Raad oordeelde op 3 oktober dat Nederland de uit- en doorvoer van onderdelen van de jachtvliegtuigen naar Israël opnieuw moest beoordelen.

2 uur geleden
Hack bij RTV Noord was volgens omroep geen gerichte aanval

GRONINGEN (ANP) - De hack op RTV Noord was geen gerichte aanval op de journalistieke organisatie. Ook kwam het niet door het klikken op een verkeerde link door een medewerker. Het bedrijf zou slachtoffer zijn geworden van een ransomware-aanvaller die wereldwijd willekeurig organisaties aanvalt, meldt de omroep vrijdag. Die heeft aangifte gedaan.

2 uur geleden
Dit jaar meer vuurwerk in beslag genomen dan 2024 rond deze tijd

DEN HAAG (ANP) - Dit jaar is tot nu toe ruim 63.000 kilo illegaal vuurwerk in beslag genomen. Dat blijkt uit gegevens van de Vuurwerkbarometer 2025, meldt het Openbaar Ministerie. De hoeveelheid is ruim meer dan vorig jaar rond deze tijd, toen bijna 46.000 kilo vuurwerk van straat werd gehaald.

2 uur geleden