Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kamer wil focus bij aanpak schijnconstructies op probleemsectoren

Kamer wil focus bij aanpak schijnconstructies op probleemsectoren

DEN HAAG (ANP) - Als er straks tegen schijnzelfstandigheid wordt opgetreden, moet vooral gekeken worden naar die sectoren waar deze constructies en uitbuiting het vaakst voorkomen. Dat vinden partijen in de Tweede Kamer. Ook de vier coalitiepartijen zijn het hierover eens, bleek tijdens een debat over de kwestie. Maar PVV, VVD, NSC en BBB denken wel zeer verschillend over de aanpak van schijnzelfstandigheid in het algemeen.

Vanaf 1 januari gaat de Belastingdienst weer handhaven op schijnconstructies, waarbij zelfstandigen werk uitvoeren waar eigenlijk een dienstverband bij hoort. Onder zelfstandigen is hier onrust over, terwijl bonden er juist op aandringen dat er snel weer wordt gehandhaafd. Al jarenlang geldt een wet tegen schijnzelfstandigheid, maar vanwege onduidelijkheid over die wet is er bijna nooit tegen opgetreden. Er is onenigheid over de vraag of bijvoorbeeld uitspraken van de rechter de nodige duidelijkheid bieden.

Coalitiepartij VVD is uiterst kritisch op de algemene handhaving die er weer aankomt. Wat Kamerlid Thierry Aartsen betreft moet de Belastingdienst zich "richten op de probleemgevallen", en "hardwerkende, goedbedoelende zzp'ers met rust laten". Het opnieuw handhaven moet zacht landen, vindt hij. "Richt je op die evidente probleemgevallen." Anders dan NSC en PVV stelt hij voor om voor de rest in eerste instantie alleen een aanwijzing te geven, in feite een soort waarschuwing.

Naheffingen

PVV'er Maikel Boon wil dat er hard moet worden opgetreden tegen schijnzelfstandigheid. Dat is "schadelijk voor zowel mensen als de samenleving", aldus de PVV'er. Maar ook hij steunt vooral "de aanpak van bedrijven die bewust misbruik maken van de regels." Hij wil voorkomen dat bedrijven die "te goeder trouw handelen onterecht worden bestraft".

Partijen als NSC en GroenLinks-PvdA vinden het goed dat de Belastingdienst gaat handhaven, en ook naheffingen gaat opleggen waar nodig. NSC'er Tjebbe van Oostenbruggen noemt het "onuitlegbaar dat een deel van de belastingwetgeving al negen jaar niet gehandhaafd wordt". Wat hem betreft zijn er inmiddels heldere criteria om een arbeidsrelatie te beoordelen. Maar ook "hij wil dat handhaving zich richt "op die sectoren waar de meeste misstanden zijn".

Volgens BBB-Kamerlid Mariska Rikkers-Oosterkamp is het opheffen van de handhavingsstop "geen oplossing" voor de problemen. "Waarom gaan we handhaven op regels die nog steeds niet duidelijk zijn", vraagt zij zich af. Ze benadrukt dat er wordt gewerkt aan een nieuwe wet waarin duidelijkere criteria staan.

Meer uit Politiek

D66 krijgt kritiek uit Kamer op verdedigen loslaten renteplafond

DEN HAAG (ANP) - Verschillende fracties in de Tweede Kamer hebben D66 dinsdagavond tijdens een debat over de onderwijsbegroting aangevallen op het niet nakomen van de belofte dat er een renteplafond komt op studieleningen. In het coalitieakkoord stond dat er een maximum van 2,5 procent zou komen, maar vorige week gaf onderwijsminister Rianne Letschert (D66) aan dat dit niet mogelijk is vanwege gestegen rente door geopolitieke spanningen.

8 uur geleden
Klaver positief over gesprek kabinet, maar nog geen duidelijkheid

DEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver heeft dinsdagavond samen met Laurens Dassen (Volt) een "positief gesprek" gehad met het kabinet. "Ik heb geen blokkade gehoord op het belasten van de allerrijksten", zei hij na afloop van zijn afspraak met premier Rob Jetten en financiënminister Eelco Heinen.

9 uur geleden
Vermeer ziet 'wel wat beweging' in het belastingplan

DEN HAAG (ANP) - "Wij zien op dit moment wel wat beweging op het belastingplan", zei BBB-fractievoorzitter Henk Vermeer na een gesprek met premier Rob Jetten en financiënminister Eelco Heinen. Hij wil daar inhoudelijk niks over zeggen, maar gaf wel aan dat er geen beweging is op stikstof. Voor zijn partij is het een voorwaarde dat de stikstofplannen worden aangepast om het belastingplan te kunnen steunen.

10 uur geleden
Struijs met 'onplezierig gevoel' naar gesprek met premier

DEN HAAG (ANP) - Fractievoorzitter van 50PLUS Jan Struijs gaat met een "onplezierig gevoel" naar een gesprek met premier Rob Jetten en minister van Financiën Eelco Heinen. Hij is bang dat de gesprekken weer vast komen te zitten. "Het is een week van erop of eronder."

12 uur geleden
Kabinet trekt 19 miljoen euro extra uit voor voedselhulp in Gaza

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet trekt dit jaar nog 19 miljoen euro extra uit om het Wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties te steunen. Een groot deel van dat geld gaat naar hulp aan Gaza, staat in een brief aan de Tweede Kamer van minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking).

13 uur geleden
Vanaf 2028 nog tachtig lokale omroepen na steun Eerste Kamer

DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer heeft dinsdag ingestemd met een hervorming die ervoor moet zorgen dat lokale omroepen sterker worden. Daarmee gaat het nieuwe stelsel vanaf 1 januari 2028 in. Onderdeel van de wet is dat het aantal lokale omroepen wordt teruggebracht van ruim tweehonderd naar maximaal tachtig.

14 uur geleden
Kamer roept kabinet op om voor het recht op abortus te staan

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van 78 zetels in de Tweede Kamer roept het kabinet op om voor het recht op en de toegang tot abortus te staan. Een voorstel hiervoor van PRO-Kamerlid Lisa Vliegenthart kreeg geen steun van coalitiepartij CDA, terwijl CDA-Kamerlid André Poortman zei wel voor het recht op abortus te zijn.

15 uur geleden