Kamer wil dat kabinet ook bedrijven buiten nachthoreca hulp biedt
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat ondernemers die nog altijd zwaar lijden onder de coronacrisis, actief gewezen worden op de mogelijkheid om in het vierde kwartaal nog hulp te krijgen bij het betalen van hun vaste lasten. Ook als zij geen uitbater zijn van een nachtclub of discotheek. Het demissionaire kabinet roept deze bedrijven juist op geen beroep te doen op de regeling voor de nachthoreca.
Nu de meeste coronamaatregelen zijn verdwenen, wil het kabinet stoppen met de subsidieregelingen voor het bedrijfsleven. Ze staan een gezonde werking van de economie en arbeidsmarkt in de weg omdat ze bedrijven op de been houden die eigenlijk niet levensvatbaar zijn. Mensen blijven daardoor hangen in banen die op termijn niet te redden zijn, terwijl in andere sectoren grote personeelstekorten zijn.
Voor de nachthoreca maakt het kabinet een uitzondering. Door de verplichte nachtelijke sluiting is daar nog sprake van een tijdelijke omzetderving. Bedrijven die minstens de helft van hun inkomsten kwijt zijn, kunnen een tegemoetkoming krijgen. Kamerleden noemen de reisbranche, touringcar- en taxibedrijven als voorbeelden van bedrijfstakken die het ook nog steeds erg zwaar hebben. Maar de problemen van die groep zijn structureler van aard, zegt economieminister Stef Blok. Zij zullen hun bedrijfsvoering daarop moeten aanpassen.
Omzetverlies
Blok erkent wel dat de regeling voor de nachthoreca zo is vormgegeven dat alle bedrijven met minimaal 50 procent omzetverlies ervoor in aanmerking komen. Het bleek niet mogelijk een uitvoerbare regeling op te tuigen die specifiek op die ene sector was gericht. Het kabinet wil ondernemers vragen er alleen gebruik van te maken als zij ook echt last hebben van de nachtsluiting van de horeca. Het kan volgens Blok wel jaren duren voordat de omzet in bijvoorbeeld de reisbranche weer op het oude niveau komt.
Maar de Kamer heeft daar geen boodschap aan. VVD-Kamerlid Thierry Aartsen, een partijgenoot van Blok, wil dat de communicatie wordt aangepast. Zijn voorstel krijgt al steun van D66, CDA, PvdA, SP, ChristenUnie en SGP en kan daarmee rekenen op een ruime meerderheid.
Meer uit Financieel
MUSCAT (ANP/RTR) - Oman heeft investeringsovereenkomsten ondertekend met meerdere organisaties voor nieuwe industrieprojecten ter waarde van meer dan 200 miljoen Omaanse rial. Dat is omgerekend zo'n 444 miljoen euro.
34 minuten geledenHONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - Beursintroducties in Hongkong hebben dit jaar al meer dan 140 miljard Hongkongse dollar (ongeveer 15,2 miljard euro) opgebracht. Dat meldt minister van Financiën Paul Chan van de speciale administratieve regio van de Volksrepubliek China in zijn blog. Daarmee behoudt Hongkong volgens hem zijn positie als belangrijkste bestemming ter wereld voor een beursgang.
5 uur geledenBOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De vermoedelijke aankomende premier van Hongarije zegt over informatie te beschikken dat rijke figuren die zijn gelinkt aan de regering van Viktor Orbán activa naar het buitenland wegsluizen. Verkiezingswinnaar Péter Magyar waarschuwt investeerders uit te kijken wat ze kopen en eist dat de Hongaarse autoriteiten "de criminelen oppakken die de Hongaren miljarden hebben gekost" en voorkomen dat ze "hun buit naar het buitenland smokkelen".
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
1 dag geleden