Kamer verder met debat na ontvangst verslagen over verkenning
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer hervat donderdag het debat over de misgelopen verkenning, zodra de gevraagde documenten ontvangen zijn. Annemarie Jorritsma (VVD) en Kajsa Ollongren (D66) hadden woensdag op verzoek van de Kamer opheldering willen geven over wat er is gebeurd, maar de fracties wilden eerst alle achterliggende stukken ontvangen. Toen de informatie begin van de avond nog steeds niet binnen was, besloot een geïrriteerde Kamer het debat uit te stellen tot donderdagochtend.
Het wachten was op alle stukken, maar de nieuwe verkenners Tamara van Ark (VVD) en Wouter Koolmees (D66) kwamen woensdagavond laat met de mededeling dat de partijleiders de informatie eerst zelf nog mogen inzien. Alle zeventien partijleiders kunnen vlak voor het debat de aantekeningen en concept-verslagen bekijken die zijn gemaakt van hun eigen gesprek met de vorige verkenners. Na hun goedkeuring zal de informatie naar de Kamer worden gestuurd.
De meeste partijen drongen woensdag aan op volledige openheid, omdat het vertrouwen in het formatieproces is geschonden. Ze willen vooral weten wie de opmerking over een "functie elders" voor CDA-Kamerlid Pieter Omtzigt heeft opgeschreven. Dat was te lezen op een memo die zichtbaar was op een ANP-foto die was gemaakt toen Ollongren spoorslags het Binnenhof verliet vorige week. De tweede gespreksronde zou die dag beginnen maar na de ophef over de uitgelekte informatie, stopten Ollongren en Jorritsma direct met hun verkenningsopdracht.
De twee hebben in een brief al toegegeven dat het fout was om een individueel Kamerlid in de verkenning te betrekken. Ze boden excuses aan en namen de volledige verantwoordelijkheid op zich. De Kamer, die de opdrachtgever voor de verkenning is, vindt deze uitleg niet voldoende.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Net als het Verenigd Koninkrijk moet Nederland rapper Ye (ook bekend als Kanye West) de toegang weigeren, vinden ChristenUnie en CDA. Ye geeft begin juni twee concerten in Arnhem. "Wat mij betreft komt hij ons land niet binnen", zegt Mirjam Bikker (ChristenUnie). "Als dat juridisch kan, heel graag", reageert Tijs van den Brink (CDA).
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten hoopt op terughoudendheid van de Verenigde Staten in de oorlog tegen Iran. De Amerikaanse president Donald Trump dreigt op sociale media dat komende nacht "een hele beschaving" zal worden gedood als de blokkade van de Straat van Hormuz niet wordt opgeheven. "Dat zijn geen behulpzame teksten", vindt de premier.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het UWV maakt te vaak fouten bij het handmatig beoordelen of iemand een werkloosheidsuitkering (WW) krijgt. Dat meldt minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) op basis van controles door het UWV. Daaruit blijkt dat bij 11 procent van de handmatig gecontroleerde dossiers fouten zijn gemaakt.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als het kabinet afscheid neemt van het plan om de AOW-leeftijd sneller te laten stijgen, "dan liever vandaag dan morgen", zei D66-senator Paul van Meenen in een debat over de regeringsverklaring. Hij keerde zich nog niet helemaal tegen het plan maar verdedigde het ook niet. Wel vindt hij dat iets gedaan moet worden aan de betaalbaarheid van de oudedagsvoorziening.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA en JA21 willen dat straffen op femicide zwaarder worden. Songül Mutluer (GL-PvdA) en Ingrid Coenradie (JA21) werken aan een wet om de maximale straf van 25 jaar te verhogen naar 30 jaar of levenslang, bevestigt GroenLinks-PvdA na berichtgeving door RTL.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na zijn taak als verkenner gaat Ahmed Aboutaleb ook de formatie leiden in Den Haag. Dat verzoek is aan de oud-burgemeester van Rotterdam gedaan en na er een nachtje over geslapen te hebben, neemt hij die opdracht aan, zei Aboutaleb zondag bij het programma WNL Op Zondag.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Hart voor Den Haag, de partij van oud-wethouder Richard de Mos, zou met de Haagse D66 moeten praten over een nieuw college in die stad. Dat adviseert verkenner Ahmed Aboutaleb.
4 dagen geleden