Kamer gaat oud-verkenners en Arib bevragen in hoorzitting
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat oud-verkenners Annemarie Jorritsma, Kajsa Ollongren en voormalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib bevragen over wat zij in maart 2021 precies hebben besproken over Tweede Kamerlid Pieter Omtzigt. Ze organiseert daarvoor een hoorzitting, waarbij Kamerleden het drietal gerichte vragen kan stellen. Een interne commissie van de Kamer heeft dat besloten.
Een voorstel van BBB-leider Caroline van der Plas om een mini-enquête te houden, waarbij de drie onder ede kunnen worden gehoord, kreeg te weinig steun. De voorbereidingen hiervoor kunnen lang duren en dit instrument moet bovendien officieel instemming hebben van een Kamermeerderheid. Toch wordt deze optie open gehouden als de partijen vinden dat de hoorzitting, die snel moet worden gehouden, te weinig informatie oplevert.
De formatie van 2021 duurde historisch lang, en werd vooral bekend vanwege de mislukte verkenning, geleid door VVD'er Jorritsma en huidig defensieminister Ollongren (D66). Van laatstgenoemde werd destijds een foto gemaakt waarop aantekeningen zichtbaar waren. Te lezen was: "positie Omtzigt - functie elders". Dat leidde tot een vertrouwenscrisis op het Binnenhof. In een lang debat op 1 april ging alleen VVD-leider Mark Rutte door het stof omdat hij over Omtzigt had gesproken. Jorritsma en Ollongren hebben in datzelfde debat niet gezegd dat Omtzigt in hun gesprek met Arib ter sprake is gekomen.
Risico
Eerder woensdag bevestigde Arib in een brief wat Nieuwsuur eerder al meldde: dat Jorritsma inderdaad zich al vlak na de verkiezingen in 2021 uitsprak over de rol van toen nog CDA-Kamerlid Omtzigt. "De verkenners uitten hun zorgen over de positie van CDA-lijsttrekker Wopke Hoekstra en het CDA. Zij vreesden dat de heer Omtzigt, die op nummer 2 van de CDA-lijst stond, meer stemmen zou halen dan de heer Hoekstra", schrijft Arib. Dat zou tot problemen kunnen leiden voor het nieuw te vormen kabinet, vreesde Jorritsma. Ze sprak van een "risico".
De commissie wil ook de verslagen zien die zijn gemaakt van vertrouwelijke gesprekken die onderzoekers hebben gevoerd met hoofdrolspelers in de formatie. Volgens Tweede Kamervoorzitter Vera Bergkamp zijn die transcripties gemaakt als service voor de onderzoekers. De verslagen zijn na oplevering door de Kamer vernietigd zoals vooraf was afgesproken met de onderzoekers. Zij beschikken zelf nog wel over de verslagen. Bergkamp gaat aan de onderzoekers vragen of de Kamer die alsnog mag inzien.
Meer uit Politiek
HILVERSUM (ANP) - PvdA-prominent en oud-Kamerlid Rob Oudkerk wil een nieuwe politieke partij oprichten. Hij gaat daarvoor zijn lidmaatschap opzeggen van Progressief Nederland, het nieuwe samenwerkingsverband van PvdA en GroenLinks, zei hij vrijdagochtend bij Goedemorgen Nederland (WNL). Oudkerk mist bij die partij "sociaaldemocratische normen en waarden".
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) spreekt maandag tijdens zijn bezoek aan de Amerikaanse hoofdstad Washington onder meer met oud-buitenlandminister Mike Pompeo, meldt de Rijksvoorlichtingsdienst in een persbericht. Pompeo was van 2018 tot en met 2021 minister van Buitenlandse Zaken onder president Donald Trump.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - De Kamer is ongeduldig als het gaat om de aanpak van het kabinet om de energierekening te verlagen. Oppositiepartijen dringen in een debat aan op onder meer verlaging van de energiebelasting. Coalitiepartijen snappen de urgentie, maar wachten de kabinetsplannen af.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - D66, VVD en GroenLinks-PvdA (binnenkort PRO) willen dat scholen laptops of tablets kunnen kopen voor hun leerlingen. Zij vragen staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) of dit kan worden verankerd in de wet waarmee leerlingen momenteel al gratis schoolboeken krijgen.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - D66, VVD en GroenLinks-PvdA (binnenkort PRO) willen dat scholen laptops of tablets kunnen kopen voor hun leerlingen. Zij vragen staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) of dit kan worden verankerd in de wet waarmee leerlingen momenteel al gratis schoolboeken krijgen.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) trekt het boetekleed aan, omdat hij "onhandig" heeft geopereerd bij het herstellen van de relatie met de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA. "Er zijn dingen niet goed gegaan", erkende hij donderdag in de Tweede Kamer.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) komt met een landelijke aanpak van fatbikes, zei hij in de Tweede Kamer. Wat die aanpak behelst, maakte hij nog niet duidelijk. Wel houdt de VVD'er vast aan de coalitiewens om een juridisch onderscheid te maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen.
4 dagen geleden