Kamer gaat oud-verkenners en Arib bevragen in hoorzitting
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat oud-verkenners Annemarie Jorritsma, Kajsa Ollongren en voormalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib bevragen over wat zij in maart 2021 precies hebben besproken over Tweede Kamerlid Pieter Omtzigt. Ze organiseert daarvoor een hoorzitting, waarbij Kamerleden het drietal gerichte vragen kan stellen. Een interne commissie van de Kamer heeft dat besloten.
Een voorstel van BBB-leider Caroline van der Plas om een mini-enquête te houden, waarbij de drie onder ede kunnen worden gehoord, kreeg te weinig steun. De voorbereidingen hiervoor kunnen lang duren en dit instrument moet bovendien officieel instemming hebben van een Kamermeerderheid. Toch wordt deze optie open gehouden als de partijen vinden dat de hoorzitting, die snel moet worden gehouden, te weinig informatie oplevert.
De formatie van 2021 duurde historisch lang, en werd vooral bekend vanwege de mislukte verkenning, geleid door VVD'er Jorritsma en huidig defensieminister Ollongren (D66). Van laatstgenoemde werd destijds een foto gemaakt waarop aantekeningen zichtbaar waren. Te lezen was: "positie Omtzigt - functie elders". Dat leidde tot een vertrouwenscrisis op het Binnenhof. In een lang debat op 1 april ging alleen VVD-leider Mark Rutte door het stof omdat hij over Omtzigt had gesproken. Jorritsma en Ollongren hebben in datzelfde debat niet gezegd dat Omtzigt in hun gesprek met Arib ter sprake is gekomen.
Risico
Eerder woensdag bevestigde Arib in een brief wat Nieuwsuur eerder al meldde: dat Jorritsma inderdaad zich al vlak na de verkiezingen in 2021 uitsprak over de rol van toen nog CDA-Kamerlid Omtzigt. "De verkenners uitten hun zorgen over de positie van CDA-lijsttrekker Wopke Hoekstra en het CDA. Zij vreesden dat de heer Omtzigt, die op nummer 2 van de CDA-lijst stond, meer stemmen zou halen dan de heer Hoekstra", schrijft Arib. Dat zou tot problemen kunnen leiden voor het nieuw te vormen kabinet, vreesde Jorritsma. Ze sprak van een "risico".
De commissie wil ook de verslagen zien die zijn gemaakt van vertrouwelijke gesprekken die onderzoekers hebben gevoerd met hoofdrolspelers in de formatie. Volgens Tweede Kamervoorzitter Vera Bergkamp zijn die transcripties gemaakt als service voor de onderzoekers. De verslagen zijn na oplevering door de Kamer vernietigd zoals vooraf was afgesproken met de onderzoekers. Zij beschikken zelf nog wel over de verslagen. Bergkamp gaat aan de onderzoekers vragen of de Kamer die alsnog mag inzien.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Ook justitieminister David van Weel (VVD) biedt zijn excuses aan voor zijn communicatie over het dossier-Lisa. Hij zei dat ongeveer 1700 politieagenten in het "dossier" van de vermoorde Lisa hadden gekeken, maar hij corrigeert dat nu naar "politiesystemen". Door zijn eerdere woordkeuze zouden agenten zich geschoffeerd hebben gevoeld.
17 uur geledenTER APEL (ANP) - Na aanhoudende berichten over overlastgevende asielzoekers in Emmen zet minister Bart van den Brink (Asiel, CDA) extra mensen in om het toezicht op straat te verscherpen. Tijdens zijn eerste bezoek als bewindsman aan het aanmeldcentrum in Ter Apel maakte hij bekend zes buitengewoon opsporingsambtenaren (boa's) en een teamleider in te zetten en bovendien de toezichtteams op straat met acht mensen te versterken.
19 uur geledenTER APEL (ANP) - Twee weken na zijn aanstelling bracht asielminister Bart van den Brink (CDA) maandag zijn eerste werkbezoek aan het aanmeldcentrum van Ter Apel, om daar "rust, reinheid, regelmaat" te beloven. Burgemeester Jaap Velema vindt het snelle bezoek "een goede eerste stap voor het opbouwen van een vertrouwensrelatie". Maar hij is ook afwachtend. "Het zal allemaal wel even moeten blijken."
21 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) vindt het nog te vroeg om maatregelen te nemen tegen de stijgende energieprijzen door de oorlog in Iran. "We zien nu een heftige marktreactie, maar hoe het zich verder ontwikkelt, weten we simpelweg nog niet", zei hij voorafgaand aan de vergadering met de ministers van Financiën van de eurolanden in Brussel.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) feliciteert Hans Spekman met zijn benoeming tot voorzitter van vakbond FNV. "Ik ken hem als een sociaal betrokken en bevlogen mens", aldus de D66-bewindsman. Hij zegt uit te kijken naar de samenwerking met Spekman. "Nederland kent een lange traditie van overleg in de polder, en daarvoor is een sterke vakbond onmisbaar."
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het bestuur van BBB "betreurt" dat een brief waarin een groep prominente leden zorgen uitte over de gang van zaken binnen de partij, "in de media is beland". Dat laat secretaris Ronne Smolders in een verklaring weten. In de brief spraken enkele tientallen leden, onder wie senatoren en oud-bewindspersonen, hun ongenoegen uit over het vertrek van Mona Keijzer, nadat zij gepasseerd was als opvolger van partijleider Caroline van der Plas.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten (D66) ziet nog geen aanleiding om de belasting op brandstof te verlagen. In het televisieprogramma Nieuwsuur zei de premier dat hij de stijgende prijzen voor benzine en diesel wel in de gaten houdt.
1 dag geleden