Kamer gaat oud-verkenners en Arib bevragen in hoorzitting
DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat oud-verkenners Annemarie Jorritsma, Kajsa Ollongren en voormalig Tweede Kamervoorzitter Khadija Arib bevragen over wat zij in maart 2021 precies hebben besproken over Tweede Kamerlid Pieter Omtzigt. Ze organiseert daarvoor een hoorzitting, waarbij Kamerleden het drietal gerichte vragen kan stellen. Een interne commissie van de Kamer heeft dat besloten.
Een voorstel van BBB-leider Caroline van der Plas om een mini-enquĂȘte te houden, waarbij de drie onder ede kunnen worden gehoord, kreeg te weinig steun. De voorbereidingen hiervoor kunnen lang duren en dit instrument moet bovendien officieel instemming hebben van een Kamermeerderheid. Toch wordt deze optie open gehouden als de partijen vinden dat de hoorzitting, die snel moet worden gehouden, te weinig informatie oplevert.
De formatie van 2021 duurde historisch lang, en werd vooral bekend vanwege de mislukte verkenning, geleid door VVD'er Jorritsma en huidig defensieminister Ollongren (D66). Van laatstgenoemde werd destijds een foto gemaakt waarop aantekeningen zichtbaar waren. Te lezen was: "positie Omtzigt - functie elders". Dat leidde tot een vertrouwenscrisis op het Binnenhof. In een lang debat op 1 april ging alleen VVD-leider Mark Rutte door het stof omdat hij over Omtzigt had gesproken. Jorritsma en Ollongren hebben in datzelfde debat niet gezegd dat Omtzigt in hun gesprek met Arib ter sprake is gekomen.
Risico
Eerder woensdag bevestigde Arib in een brief wat Nieuwsuur eerder al meldde: dat Jorritsma inderdaad zich al vlak na de verkiezingen in 2021 uitsprak over de rol van toen nog CDA-Kamerlid Omtzigt. "De verkenners uitten hun zorgen over de positie van CDA-lijsttrekker Wopke Hoekstra en het CDA. Zij vreesden dat de heer Omtzigt, die op nummer 2 van de CDA-lijst stond, meer stemmen zou halen dan de heer Hoekstra", schrijft Arib. Dat zou tot problemen kunnen leiden voor het nieuw te vormen kabinet, vreesde Jorritsma. Ze sprak van een "risico".
De commissie wil ook de verslagen zien die zijn gemaakt van vertrouwelijke gesprekken die onderzoekers hebben gevoerd met hoofdrolspelers in de formatie. Volgens Tweede Kamervoorzitter Vera Bergkamp zijn die transcripties gemaakt als service voor de onderzoekers. De verslagen zijn na oplevering door de Kamer vernietigd zoals vooraf was afgesproken met de onderzoekers. Zij beschikken zelf nog wel over de verslagen. Bergkamp gaat aan de onderzoekers vragen of de Kamer die alsnog mag inzien.
Meer uit Politiek
BARNEVELD (ANP) - BBB-senator Robert van Gasteren zegt zijn lidmaatschap van de partij op, zo kondigde hij aan op een partijbijeenkomst in Barneveld. Hij blijft wel actief bij de BBB-fractie in de Eerste Kamer, zei hij desgevraagd. "Met hetzelfde programma en hetzelfde BBB-gevoel." De partij heeft twaalf zetels in de senaat.
2 uur geledenBARNEVELD (ANP) - Mona Keijzer neemt definitief afscheid van de BBB, nadat ze door de fractie is gepasseerd als potentieel partijleider. "Voor mij stopt het hier vandaag als lid van BBB," zei ze op een ledenavond. Ze scheidde zich al eerder af van de Tweede Kamerfractie en ging op persoonlijke titel verder als Kamerlid.
2 uur geledenBARNEVELD (ANP) - Leden van BBB zijn boos, teleurgesteld en verdrietig om de "reuring" in de partij. Die ontstond nadat Henk Vermeer het partijleiderschap had overgenomen van Caroline van der Plas, hoewel Mona Keijzer die functie ook ambieerde.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende lokale partijen met namen die lijken op PRO, de nieuwe roepnaam van GroenLinks-PvdA, zijn niet blij met hun nieuwe naamgenoot. Donderdag kondigde de partij aan verder te gaan als Progressief Nederland, kortweg PRO. ProHengelo schrijft op Facebook dat het gebruik van dezelfde naam voor een landelijke partij kan leiden tot "verwarring over rollen, posities en verantwoordelijkheden".
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport maakt structureel tot 177 miljoen euro vrij om klaar te zijn voor een volgende pandemie. Het geld komt van meerdere posten binnen haar eigen begroting. Begin maart adviseerde de minister nog tegen extra geld hiervoor.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De voorlopige winst van lokale partijen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen ten opzichte van de vorige is kleiner dan eerder gemeld door de ANP Verkiezingsdienst. Ze zijn dus niet de grote winnaars van de recente verkiezingen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar zet landbouwminister Jaimi van Essen (D66) 150 miljoen euro extra klaar voor natuurherstel en verschillende maatregelen voor de landbouw. Het geld komt uit de pot van 20 miljard euro die de coalitie de komende jaren wil uitgeven aan het oplossen van het stikstofprobleem.
5 uur geleden