Kallas wil dat EU defensie veel eerder dan 2030 op orde heeft
WARSCHAU (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas vindt dat de Europese Unie veel eerder dan in 2030 haar defensiecapaciteit op orde moet hebben. De Europese Commissie heeft de deadline daarvoor op 2030 gesteld, maar "we moeten sneller gaan", zei Kallas voor het begin van de vergadering van de EU-ministers van defensie. "Ik heb het gevoel dat zij het er daar ook over eens zijn."
Het voorstel van de Commissie gaat om de herbewapening van de EU, voldoende afschrikkingsmacht en een goed lopende defensie-industrie. De Commissie stelt voor dat de lidstaten daar de komende vier jaar 800 miljard euro in kunnen investeren.
Los daarvan hoopt Kallas op snelle extra financiële steun voor Oekraïne, zodat het voor 5 miljard euro aan granaten kan aanschaffen. Dat is een afzwakking van haar eerdere voorstel om zo snel mogelijk 40 miljard euro extra aan Oekraïne beschikbaar te stellen voor de aanschaf van materieel. Een aantal landen heeft wel extra geld voor de aanschaf van granaten toegezegd.
Solidariteit
Volgens Kallas is er nu meer dan de helft van die 5 miljard euro toegezegd. Ze verwacht donderdag meer toezeggingen. "Hoe sterker Oekraïne is op het slagveld, hoe sterker ze zijn bij de onderhandelingen", zei ze, doelend op toekomstige onderhandelingen over een staakt-het-vuren met Rusland.
Kallas hoopt dat de EU-landen solidair met elkaar blijven. "We zijn sterk als we samen zijn. Er zijn verschillende landen die verschillende zorgen hebben. We zijn altijd solidair geweest met degenen die zorgen hebben, zelfs als die landen aan de andere kant van Europa die niet hebben. We zijn er altijd voor elkaar geweest en ik hoop dat dat in de toekomst ook zo zal zijn."
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn de stembureaus geopend voor lokale verkiezingen. Er mag gestemd worden voor lokale overheden in Engeland en in Wales en Schotland vinden parlementsverkiezingen plaats. Bij de stembusgang wordt rekening gehouden met een flink verlies voor Labour. De partij van premier Keir Starmer, wiens populariteit flink is afgenomen, staat er volgens de peilingen zeer slecht voor en krijgt mogelijk te maken met een recordverlies aan zetels.
4 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - De enorme voedseltekorten in Gaza hebben "verwoestende gevolgen" voor zwangere vrouwen en pasgeboren kinderen. Dat blijkt uit een analyse van de internationale tak van Artsen zonder Grenzen (AzG).
5 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Een Zuid-Koreaans hof van beroep heeft donderdag de straf van voormalig premier Han Duck-soo met acht jaar verminderd. De 76-jarige werd veroordeeld voor zijn rol in de afkondiging van de staat van beleg door ex-president Yoon Suk-yeol.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft een handgeschreven briefje vrijgegeven dat Jeffrey Epstein zou hebben geschreven voor een zelfmoordpoging. De veroordeelde zedendelinquent maakte enkele weken later een einde aan zijn leven.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - In een nieuwe strategie voor terrorismebestrijding van de Amerikaanse overheid wordt Europa omschreven als broedplaats voor terrorisme, aangewakkerd door massamigratie.
9 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Israël heeft een luchtaanval uitgevoerd op de Libanese hoofdstad Beiroet. Het is de eerste keer dat die stad weer wordt bestookt sinds het ingaan van het staakt-het-vuren halverwege april.
16 uur geledenLAS PALMAS (ANP/AFP) - Het evacuatievliegtuig dat bezig is met het vervoer van opvarenden van het cruiseschip Hondius, moest uitwijken omdat het geweigerd werd in Marokko. Het toestel zou eigenlijk bijtanken in Marrakesh, maar kreeg daarvoor geen toestemming, zeggen bronnen bij de autoriteiten van de Canarische Eilanden tegen het Spaanse persbureau EFE en tegen AFP. Volgens AFP moest ook iets gerepareerd worden aan de veiligheidsmaatregelen rond een patiënt.
17 uur geleden