Kallas: Gaza-plan Israël druist in tegen humanitaire beginselen
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt zich grote zorgen over het plan van Israël om de hulp aan Gaza aan particuliere beveiligingsbedrijven over te laten. Dat zou het Israëlische veiligheidskabinet zondag hebben besloten. Dat druist in "tegen de humanitaire beginselen, zoals die door VN-organisaties en humanitaire partners zijn onderstreept", stellen EU-buitenlandchef Kaja Kallas en Eurocommissarissen Dubravka Šuica (Middellandse Zeegebied) en Hadja Lahbib (Paraatheid en Crisisbeheer) in een gezamenlijke verklaring.
Israël moet de huidige blokkade van Gaza "onmiddellijk opheffen. Als bezettingsmacht is Israël volgens het internationaal recht verplicht om ervoor te zorgen dat de humanitaire hulp de bevolking in nood bereikt", zo staat in de verklaring.
Minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) wil dat de Europese Unie onderzoekt of Israël zich nog wel houdt aan de voorwaarden van het EU-Israël Associatieverdrag. In artikel 2 daarvan staat dat mensenrechten en democratische principes moeten worden gerespecteerd. In de gezamenlijke verklaring wordt niet ingegaan op het verzoek van Veldkamp.
Humanitaire hulp
Momenteel wachten "tonnen hulpgoederen, goed voor voorraden voor drie maanden voor de bevolking van 2,2 miljoen, aan de grens", zo staat in de woensdag uitgebrachte verklaring. "Zodra de blokkade wordt opgeheven, kan de voedselsituatie zeer snel verbeteren."
Humanitaire hulp mag nooit worden gepolitiseerd of gemilitariseerd, benadrukken de drie politici in hun verklaring. "Het gebruik van hulp als oorlogsinstrument is verboden volgens het Internationale Humanitaire Recht. Hulp moet burgers in nood bereiken."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump liep woensdag vertraging op toen hij vanaf Joint Base Andrews bij Washington wilde vertrekken naar het Republikeinse partijcongres in Dallas. De opblaasbare noodglijbaan van de Air Force One, een cadeau van Qatar, was per ongeluk uitgeklapt.
34 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - De Spaanse veiligheidsdienst heeft voorafgaand aan de massale instroom van migranten in de exclave Ceuta al gewaarschuwd voor een dergelijk incident. De Spaanse premier Pedro Sánchez zei eerder in het parlement juist dat er geen signalen waren voor zo'n instroom, maar uit nu vrijgegeven documenten blijkt het tegendeel.
3 uur geledenABHA (ANP/RTR) - De Houthi's hebben voor de tweede dag op rij meerdere Saudische steden aangevallen. Volgens de door Saudi-Arabië geleide coalitie die het in Jemen tegen de Houthi's opneemt, zijn onder meer Abha, Khamis Mushait en Jazan bestookt met ballistische raketten en drones.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat Iran met zijn aanvallen de uitkomst van de Amerikaanse tussentijdse verkiezingen probeert te beïnvloeden. Hij voorspelt dat de oorlog na die zogenoemde midterms in november direct zal eindigen, omdat Iran het dan niet meer vol kan houden. Ook zouden dan de olieprijzen meteen dalen.
5 uur geledenSOEMY (ANP/RTR/DPA) - In de Noord-Oekraïense stad Soemy is een winkelcentrum geraakt door een drone. Daarbij zijn drie doden gevallen, meldt de regionale gouverneur Oleh Hryhorov. Twee mensen raakten gewond.
5 uur geledenOSLO (ANP/AFP) - Het vliegtuig van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is dinsdag vlak na het opstijgen in Moldavië bijna geraakt door een drone. Dat meldt de Noorse premier Jonas Gahr Støre, die Zelensky na de reis ontving in Oslo.
6 uur geledenSWINDON (ANP) - De Britse politie heeft een man gearresteerd die ervan verdacht wordt met de Russische inlichtingendiensten te hebben samengewerkt. Hij is aangeklaagd voor onder meer de voorbereiding van een sabotageactie.
6 uur geleden