Kadaster: starters en jongere kopers tasten mis op huizenmarkt
APELDOORN (ANP) - Vooral mensen onder de 30 jaar, eenverdieners en starters op de woningmarkt hebben het de afgelopen jaren steeds moeilijker gekregen op de woningmarkt. Dat is een van de conclusies van het Kadaster dat de cijfers van de afgelopen jaren analyseerde.
In grote delen van Nederland is minder dan 10 procent van de koopwoningen beschikbaar voor mensen die net te veel verdienen om in aanmerking te komen voor een sociale huurwoning. De inkomensgrens voor sociale huurwoningen ligt momenteel op een inkomen van 45.000 euro. In 29 gemeenten zijn er zelfs helemaal geen woningen te koop voor mensen met een dergelijk salaris. Vier jaar geleden gold dat nog maar voor vier gemeenten.
Tegelijkertijd kunnen kopers door de lage rente aanzienlijk meer lenen dan in 2017, soms tot wel 30.000 euro meer. De woningprijzen stegen echter nog veel harder, waardoor een huishouden met een gezamenlijk inkomen van minder dan 35.000 euro nauwelijks meer kans maakt een woning te vinden.
Doorstromers
Mensen die al een woning hebben kunnen de gestegen huizenprijs juist in hun voordeel gebruiken en kopen aanzienlijk duurdere woningen dan starters. Dat voordeel voor doorstromers groeit bovendien door de gestegen huizenprijzen. Doorstromers kochten in 2017 nog woningen die gemiddeld 40.000 euro duurder waren dan de woningen die starters kochten. Dit jaar gaat het om een verschil van 71.000 euro.
Het Kadaster merkt dat huizenkopers uit de grote steden en de ring daaromheen steeds vaker naar buitengebieden trekken op zoek naar betaalbare woningen. Ook kopen steeds meer mensen samen een huis omdat het alleen niet haalbaar is.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - Het is "mensonterend" en "onbegrijpelijk" dat er geen vaste opvangplek voor alle asielzoekers is, vindt het Rode Kruis. De opvang bij het aanmeldcentrum in Ter Apel is vol en asielzoekers moeten sinds vorige week de nacht doorbrengen in tijdelijke locaties, om te voorkomen dat ze buiten in het gras slapen. Het Rode Kruis helpt daarbij.
52 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Ondanks de hitte en de droogte onderweg zijn er geen medische noodsituaties geweest tijdens het loop- en fietsevenement Roparun. Dat laat de organisator weten. De teams zijn inmiddels in de buurt van Rotterdam en komen in de loop van maandag over de finish op de Coolsingel in de stad.
1 uur geledenBEEK (ANP) - De Europese tak van Amber Alert begint een campagne om volwassenen te helpen bij het herkennen van signalen van een onveilige thuissituatie bij kinderen, om zo te voorkomen dat ze weglopen van huis. De campagne gaat van start in twintig landen, waaronder Nederland. Amber Alert maakt zich zorgen omdat er jaarlijks duizenden kinderen verdwijnen nadat zij van huis zijn weggelopen.
3 uur geledenTER APEL (ANP) - Drie bussen met in totaal ongeveer 120 asielzoekers zijn rond 22.00 uur vanuit Ter Apel vertrokken naar congrescentrum Hanzeplaza in Groningen, meldt het Rode Kruis dat hulp verleent in Ter Apel. Het gaat om mensen voor wie de komende nacht geen plek is in het aanmeldcentrum. Zij brengen de nacht door in Groningen en worden maandagochtend weer teruggebracht.
13 uur geledenTER APEL (ANP) - Bij het aanmeldcentrum in Ter Apel deelt het Rode Kruis ook zondag maaltijden uit aan asielzoekers die in afwachting zijn van een plek om de nacht door te brengen, meldt een woordvoerder van de hulporganisatie.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gemeente Den Haag roept strandgangers zondagmiddag op met de fiets, scooter of het openbaar vervoer naar het strand te komen. De parkeerplaatsen Kijkduin en Scheveningen zijn vol, meldt de gemeente.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nederlandse kabinet heeft nog geen excuses gekregen van Israël voor de behandeling van activisten van de Global Sumud Flotilla. Buitenlandminister Tom Berendsen had daar wel om gevraagd toen hij afgelopen woensdag de Israëlische ambassadeur ontbood, maar zegt in het programma Buitenhof dat hij die nog niet heeft gekregen.
23 uur geleden