Kabinet: zwaarst gedupeerden toeslagenaffaire sneller helpen
DEN HAAG (ANP) - De zwaarst gedupeerde ouders van het schandaal rond de kinderopvangtoeslag zullen sneller worden geholpen. Andere ouders moeten sneller duidelijkheid krijgen. Verder komt er meer persoonlijk contact met de slachtoffers en aandacht voor emotionele hulp. Ook krijgen de gemeenten een grotere rol in het herstel.
Met deze stappen hoopt staatssecretaris Alexandra van Huffelen (Toeslagen) het herstelproces te versnellen, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer. Die vindt de afwikkeling van het drama veel te lang duren en dringt al langer aan op versnelling. Deze herijking moet daarvoor zorgen.
In het tweede kwartaal van volgend jaar moeten gedupeerden iets gaan merken van de versnelling. De voorstellen moeten eerst ook nog met de Tweede Kamer worden besproken. Hoelang het nog gaat duren voor de problemen zijn opgelost, kan de staatssecretaris niet zeggen.
50.000 mogelijke gedupeerden
Er hebben zich al bijna 50.000 mogelijke gedupeerden gemeld bij de overheid. Inmiddels zijn 40.000 zaken een eerste keer getoetst. Er is 23.000 keer vastgesteld dat ouders schade is berokkend en ruim 19.500 ouders hebben al een voorschot van 30.000 euro uit de Catshuisregeling gekregen.
Volgens de toets zijn 17.000 mensen niet aan te merken als gedupeerde. "Het zijn vooral mensen die in de problemen zijn geraakt en hopen dat wij ze kunnen helpen", zegt Van Huffelen. Ze wil deze zaken sneller afronden zodat er meer ruimte komt om gedupeerden te helpen.
Ondersteuningsteam buitenland
Verder kondigt ze nog een speciaal ondersteuningsteam voor gedupeerde ouders in het buitenland aan. Hun wensen en situaties zijn heel verschillend. Daarom is maatwerk en extra persoonlijk contact nodig. Later deze maand komt de staatssecretaris met een uitgewerkt plan.
Gedupeerden die niet tevreden zijn over hun compensatie kunnen terecht bij de Commissie Werkelijke Schade. Die heeft nu zeventig zaken bekeken. Ongeveer de helft kreeg extra geld toegekend, de andere helft was naar mening van de Commissie voldoende gecompenseerd. Sommige mensen kregen "enkele tonnen" extra.
Er klinkt ook kritiek op de Commissie omdat gedupeerden hun zaak aannemelijk moeten maken. Van Huffelen snapt dat ouders "het proces niet fijn kunnen vinden", maar de Commissie moet volgens haar ook haar werk goed doen. Volgende week geeft de Commissie meer duidelijkheid over de wijze van beoordeling van dossiers.
Meer uit Binnenland
APELDOORN (ANP) - Bij een demonstratie tegen een noodopvang voor asielzoekers in Apeldoorn heeft de politie dinsdagavond ingegrepen. Er werd op een gegeven moment met vuurwerk gegooid naar agenten, waarna de politie een rotonde heeft leeggeveegd waar de betogers zich hadden verzameld. Daarbij is volgens de politie geen geweld gebruikt.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima konden tijdens het 5 mei-concert in Amsterdam niet blijven stilstaan toen Rolf Sanchez aan het einde van de avond een mix van Spaanstalige muziek ten gehore bracht. De zanger sloot de jaarlijkse show af met latin-nummers als Vivir Mi Vida, Más Más Más en Danza Kuduro.
7 uur geledenMADRID (ANP/RTR/AFP) - Spanje zal het Nederlandse cruiseschip Hondius waarop het hantavirus is uitgebroken, ontvangen op de Canarische Eilanden. Het land doet dat "in overeenstemming met het internationaal recht en uit humanitaire overwegingen", schrijft het ministerie van Volksgezondheid op X.
7 uur geledenVLISSINGEN (ANP) - De evacuatie van drie opvarenden van het cruiseschip Hondius vindt "naar alle waarschijnlijkheid" woensdag plaats. Twee speciale vliegtuigen zijn al onderweg om het drietal op te halen en naar Nederland te brengen. Dat laat cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions weten. Het gaat om twee zieke bemanningsleden en een persoon die een relatie had met een Duitse opvarende die is overleden.
11 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.
13 uur geledenGENÈVE (ANP) - Hulpverleners zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bezig met het weghalen van twee ernstig zieke patiënten van het Nederlandse cruiseschip Hondius, om ze vervolgens over te brengen naar Nederland voor behandeling. De zieken verkeren volgens infectieziektendirecteur Maria Van Kerkhove in stabiele toestand. Op het schip was een uitbraak van het hantavirus.
14 uur geleden