Kabinet: zwaarst gedupeerden toeslagenaffaire sneller helpen
DEN HAAG (ANP) - De zwaarst gedupeerde ouders van het schandaal rond de kinderopvangtoeslag zullen sneller worden geholpen. Andere ouders moeten sneller duidelijkheid krijgen. Verder komt er meer persoonlijk contact met de slachtoffers en aandacht voor emotionele hulp. Ook krijgen de gemeenten een grotere rol in het herstel.
Met deze stappen hoopt staatssecretaris Alexandra van Huffelen (Toeslagen) het herstelproces te versnellen, schrijft ze in een brief aan de Tweede Kamer. Die vindt de afwikkeling van het drama veel te lang duren en dringt al langer aan op versnelling. Deze herijking moet daarvoor zorgen.
In het tweede kwartaal van volgend jaar moeten gedupeerden iets gaan merken van de versnelling. De voorstellen moeten eerst ook nog met de Tweede Kamer worden besproken. Hoelang het nog gaat duren voor de problemen zijn opgelost, kan de staatssecretaris niet zeggen.
50.000 mogelijke gedupeerden
Er hebben zich al bijna 50.000 mogelijke gedupeerden gemeld bij de overheid. Inmiddels zijn 40.000 zaken een eerste keer getoetst. Er is 23.000 keer vastgesteld dat ouders schade is berokkend en ruim 19.500 ouders hebben al een voorschot van 30.000 euro uit de Catshuisregeling gekregen.
Volgens de toets zijn 17.000 mensen niet aan te merken als gedupeerde. "Het zijn vooral mensen die in de problemen zijn geraakt en hopen dat wij ze kunnen helpen", zegt Van Huffelen. Ze wil deze zaken sneller afronden zodat er meer ruimte komt om gedupeerden te helpen.
Ondersteuningsteam buitenland
Verder kondigt ze nog een speciaal ondersteuningsteam voor gedupeerde ouders in het buitenland aan. Hun wensen en situaties zijn heel verschillend. Daarom is maatwerk en extra persoonlijk contact nodig. Later deze maand komt de staatssecretaris met een uitgewerkt plan.
Gedupeerden die niet tevreden zijn over hun compensatie kunnen terecht bij de Commissie Werkelijke Schade. Die heeft nu zeventig zaken bekeken. Ongeveer de helft kreeg extra geld toegekend, de andere helft was naar mening van de Commissie voldoende gecompenseerd. Sommige mensen kregen "enkele tonnen" extra.
Er klinkt ook kritiek op de Commissie omdat gedupeerden hun zaak aannemelijk moeten maken. Van Huffelen snapt dat ouders "het proces niet fijn kunnen vinden", maar de Commissie moet volgens haar ook haar werk goed doen. Volgende week geeft de Commissie meer duidelijkheid over de wijze van beoordeling van dossiers.
Meer uit Binnenland
DEVENTER (ANP) - De gemeente Zwolle, de gemeente Deventer, de politie en voetbalclubs Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zijn "zeer teleurgesteld" dat de wedstrijd tussen Go Ahead Eagles en PEC Zwolle zondagmiddag na een ontruimingsactie van de ME van start moest gaan zonder gevuld uitvak. Dat laten ze in een gezamenlijke verklaring weten.
11 minuten geledenEINDHOVEN (ANP) - De gemeente Eindhoven feliciteert PSV met de landstitel en kondigt aan dat de huldiging dinsdag plaatsvindt op het Stadhuisplein.
14 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De douane heeft zaterdag ruim 1400 kilo cocaïne gevonden in de haven van Rotterdam. De drugs waren verspreid over drie containers, waarbij "afwijkingen" werden gezien, meldt het Openbaar Ministerie.
1 uur geledenNIJKERK (ANP) - De politie neemt een video over de explosie bij het Israëlcentrum in Nijkerk mee in het onderzoek. Dat zegt een woordvoerster van de politie. Die video is door de pro-Iraanse groep Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) online gezet. Vrijdagavond ontplofte er een voorwerp bij het hek van het gebouw waar de stichting Christenen voor Israël is gehuisvest. De schade bleef beperkt en er raakte niemand gewond.
3 uur geledenNIJKERK (ANP) - De pro-Iraanse groep Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) heeft een video online gezet over de explosie in Nijkerk. Dat meldt de SITE Intelligence Group, een Amerikaanse groep die wereldwijd extremistische groeperingen monitort. Onduidelijk is of de beweging de ontploffing daarmee opeist.
12 uur geledenNIJKERK (ANP) - Burgemeester Tinet de Jonge-Ruitenbeek van Nijkerk noemt de explosie bij het Israëlcentrum onacceptabel. Ze is zaterdag bij het centrum geweest om met de medewerkers te praten. "Ik ben onder de indruk van hun veerkracht."
1 dag geledenNIJKERK (ANP) - De politie is een uitgebreid onderzoek begonnen naar de explosie vrijdagavond laat bij het Israëlcentrum in Nijkerk (Gelderland). Er is sporenonderzoek gedaan en zaterdag volgt een buurtonderzoek. Volgens de politie is gebleken dat een in het zwart geklede persoon het explosief bij het pand heeft geplaatst.
1 dag geleden