'Kabinet zet Kamer buitenspel door omgang met Groningen-wet'
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet zet de Tweede Kamer als wetgever buitenspel met het voornemen aanpassingen van de versterkingswet Groningen later te laten ingaan. Dat oordeelt het Bureau Wetgeving van de Tweede Kamer, dat Kamerleden ondersteunt bij wetgevende taken. In een uitgebrachte notitie is dat bureau kritisch op de werkwijze van voormalig minister van Economische Zaken Bas van 't Wout.
Het gaat om twee aangenomen SP-voorstellen om de wet over de versterkingsoperatie in Groningen aan te passen. De wet gaat over het versterken van gebouwen in het aardbevingsgebied van Groningen. Een van de aanpassingen van de SP regelt juridische bijstand voor huiseigenaren, het andere amendement moet ervoor zorgen dat bewoners meer keuzes krijgen in het proces.
De Kamer stemde vóór de amendementen door fouten van twee coalitiepartijen. Anders dan bij 'moties', waarmee de Kamer de regering oproept om iets te doen, heeft een achteraf gemelde vergissing bij de stemming over een amendement geen invloed meer. Daardoor zijn de amendementen gewoon geldig, legt het Bureau Wetgeving uit.
Amendementen
Van 't Wout, die tijdelijk terugtreedt als minister wegens een burn-out, wilde de amendementen voorlopig niet laten ingaan. Bij een volgende wijziging van de wet zouden de beide Kamers zich nog eens over de voorstellen kunnen uitspreken.
Het komt vrijwel nooit voor dat een bewindspersoon amendementen later laat ingaan, stelt het Bureau Wetgeving vast. In de meeste gevallen is er dan bijvoorbeeld meer tijd nodig om de uitvoerders voor te bereiden. Het plan van Van 't Wout kan volgens het Bureau op deze manier "op gespannen voet staan met de grondwettelijke positie" van de Kamer als wetgever.
SP-Kamerlid Sandra Beckerman spreekt van een "ongekende schoffering van de Tweede Kamer". Op het Binnenhof wordt juist veel gesproken over een nieuwe bestuurscultuur, die ook de positie van de Tweede Kamer moet verstevigen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De blokkade van de A12 in Den Haag door klimaatactivisten wordt op last van de burgemeester ontbonden. Dat riep de politie ter plaatse om, was te horen op een livestream van Extinction Rebellion. Kort daarna hoorden de betogers die nog op de weg zaten dat ze waren aangehouden en begon de politie ze direct weg te halen.
53 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Enkele tientallen klimaatactivisten van Extinction Rebellion (XR) hebben de snelweg A12 geblokkeerd in Den Haag. Volgens een woordvoerster zijn ze rond het middaguur de Utrechtsebaan opgegaan en bevinden ze zich nu bij de tunnelbak. De actie was niet vooraf aangekondigd.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een 26-jarige Rotterdammer wordt verdacht van betrokkenheid bij meerdere steekpartijen en een poging daartoe zaterdagochtend in de Maasstad. Volgens de politie raakten twee willekeurig gekozen personen gewond. Een van hen is naar het ziekenhuis gebracht, de ander is ter plaatse behandeld aan zijn verwondingen. De verdachte zit vast.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is volgens de ANWB zaterdag druk op de wegen in de vakantielanden, met zowel terugkerend als vertrekkend verkeer. Begin van de middag zijn de files op veel plaatsen nog eens toegenomen.
3 uur geledenAALSMEER (ANP) - Na een inbraak in een brandweerkazerne in Aalsmeer heeft de politie in de nacht van vrijdag op zaterdag vier mannen aangehouden. De verdachten gingen er in een auto vandoor, waarop de politie een korte achtervolging inzette, zegt een woordvoerder van de politie Amsterdam.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De brand bij een recyclingbedrijf aan de Doklaan in Rotterdam-Zuid is onder controle, meldt de veiligheidsregio. De brand brak vrijdagavond uit en veroorzaakte tot ver in de omgeving veel rook- en stankoverlast. Ook werden de Maastunnel en delen van wegen afgesloten. De tunnel is zaterdagochtend weer vrijgegeven.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een persoon is in de nacht van vrijdag op zaterdag om het leven gekomen bij een schietincident in een woning aan de New Yorksingel in Den Haag. Dat meldt de politie op X.
10 uur geleden