Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet wil dat lidstaten beslissen over EU-noodplan voor gas

Kabinet wil dat lidstaten beslissen over EU-noodplan voor gas

DEN HAAG (ANP) - Nederland is voor een EU-plan om landen desnoods te dwingen gas te besparen bij dreigende tekorten, maar vindt het aan de lidstaten zelf om onderling uit te maken wanneer die drastische maatregel moet worden ingezet. Dat meldt energieminister Rob Jetten aan de Tweede Kamer.

De Europese Commissie kwam vorige week met een voorstel voor een gasbesparingsdoel van 15 procent voor elke lidstaat. In eerste instantie is dat vrijwillig en hebben de lidstaten veel vrijheid om zelf te bepalen hoe ze dat doel bereiken.

In geval van nood, bijvoorbeeld als de aanvoer van gas stokt of de vraag hard oploopt, wil de commissie evenwel kunnen ingrijpen via een zogenoemd Unie-Alert. Lidstaten moeten dan verplicht kunnen worden tot bepaalde maatregelen om de vraag te verminderen.

Het kabinet vindt dat die bevoegdheid niet thuishoort bij de Europese Commissie, maar bij de Europese Raad waarin alle regeringen vertegenwoordigd zijn. Nederland staat daarin niet alleen, zegt Jetten. "Zeer veel lidstaten" delen de zorgen over de wijze waarop het Unie-Alert kan worden ingeroepen.

De energieministers van de EU komen dinsdag in Brussel bijeen om het voorstel te bespreken. Het merendeel van de lidstaten lijkt volgens Jetten in ieder geval de uitgangspunten ervan te steunen.

Wat het kabinet betreft had het besparingsdoel zelfs wat hoger gemogen dan 15 procent. Nederland heeft zelf het gasverbruik dit jaar al met ongeveer een kwart verminderd ten opzichte van 2021. Daardoor is ook de afhankelijkheid van Rusland flink afgenomen.

Meer uit Binnenland

Drie gewonden na melding steekincident in Hoorn

HOORN (ANP) - Aan de Italiaanse Zeedijk in Hoorn zijn zaterdagavond drie mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Noord-Holland. Om 23.22 uur werd er melding gemaakt van een steekincident, bevestigt een politiewoordvoerder. Het incident gebeurde op straat in het horecagebied.

1 uur geleden
Vrouw (19) omgekomen bij ongeval op de N59 bij Nieuwerkerk

NIEUWERKERK (ANP) - Een van de vier mensen die gewond raakten door een ernstig auto-ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk is overleden, meldt de politie. Het gaat om een 19-jarige inwoonster van Aagtekerke. Ze overleed ter plaatse.

5 uur geleden
Meerdere gewonden door ernstig ongeluk op N59 bij Nieuwerkerk

NIEUWERKERK (ANP) - Door een ernstig ongeluk op de N59 bij het Zeeuwse Nieuwerkerk zijn zaterdagavond vier mensen gewond geraakt, meldt de politie. Hoe ernstig hun verwondingen zijn, kon een woordvoerder nog niet zeggen.

6 uur geleden
Politie op Bali wijst verdachten aan voor moord op Nederlander

DENPASAR (ANP) - De politie op Bali heeft twee buitenlanders aangewezen als verdachten van een fatale steekpartij waarbij begin deze week een Nederlander om het leven kwam. Vermoedelijk gaat het om twee mannen van 34 en 32 jaar uit Brazilië, meldt het Indonesische persbureau Antara. Volgens de politie zijn zij Indonesië ontvlucht.

7 uur geleden
Paar honderd mensen bij pacifistische demonstratie Malieveld

DEN HAAG (ANP) - Op het Malieveld in Den Haag demonstreren op zaterdagmiddag een paar honderd mensen tegen de oorlog in Iran. De demonstranten roepen de Nederlandse regering op om bij te dragen aan de-escalatie, diplomatie en politieke oplossingen in plaats van oorlog.

14 uur geleden
Gewonde na explosies en brand bij woning in Schiedam

SCHIEDAM (ANP) - In Schiedam is vrijdagavond een persoon gewond geraakt bij explosies en een brand bij een woning in de Van Marumstraat. Dat meldt de politie. De gewonde persoon is met brandwonden naar het ziekenhuis gebracht.

18 uur geleden
Nieuwe aanhoudingen om aanslag synagoge en voorbereiden explosie

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft drie mannen opgepakt die verdacht worden van betrokkenheid bij de explosie bij een synagoge in Rotterdam en het voorbereiden van een explosie bij een synagoge in Heemstede. Dit meldt het Openbaar Ministerie, dat geen mededelingen doet over de vermoedelijke rol van de nu aangehouden mannen.

1 dag geleden