
Kabinet wijzigt vergunning voor windpark op zee, aanleg vertraagd
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de vergunning gewijzigd voor de bouw van een windpark voor de Noord-Hollandse kust. Dat heeft demissionair VVD-minister Sophie Hermans (Klimaat en Groene Groei) donderdag geschreven in een brief aan de Tweede Kamer. Het windpark met de naam IJmuiden Ver Beta zal nu pas in 2032 worden gerealiseerd in plaats van in 2029.
Het windpark wordt aangelegd door Zeevonk, een bedrijf van energieleverancier Vattenfall en de Deense investeringsmaatschappij Copenhagen Infrastructure Partners (CIP). De wijziging van de vergunning heeft te maken met de vertraagde aanleg van de Delta Rhine Corridor (DRC), een bundeling van buizen, leidingen en kabels tussen Rotterdam en de Duitse grens.
Omdat de oplevering van de DRC langer duurt, is het voor Zeevonk "niet langer financieel en economisch haalbaar om het project conform de huidige vergunning te realiseren", schrijft Hermans. De vertraging van de DRC werd pas bekend nadat de vergunning voor het project aan Zeevonk was verleend.
Vermogen
Het park krijgt een vermogen van 2 gigawatt. Zeevonk gaat het project nu gefaseerd uitvoeren. De eerste gigawatt aan vermogen wordt in 2029 gerealiseerd, de tweede in 2032. Dat is ongeveer gelijktijdig met de realisatie van de DRC, stelt de minister.
Onder het project viel ook de bouw van een drijvend zonnepark met een vermogen van 50 megawatt. Dat krijgt volgens Hermans nu een "innovatief karakter", waarbij Zeevonk uiterlijk in 2028 een zonnepark van 6 megawatt realiseert. Als het financieel en technisch haalbaar is, zal Zeevonk opschalen naar 50 megawatt.
Realiseren
"Indien deze wijzigingen niet waren doorgevoerd, was Zeevonk naar alle waarschijnlijkheid niet langer in staat het windpark te realiseren", schrijft Hermans verder. "Gelet op de uitdagende marktomstandigheden voor windenergie op zee, verwacht het kabinet bovendien op dit moment weinig animo vanuit andere windparkontwikkelaars om dit windpark te bouwen."
Hermans verlaagde in juli al de ambitie om in 2040 voor 50 gigawatt aan stroom op te wekken met windmolens op zee. Dit deed ze nadat een onderzoeksrapport had geconcludeerd dat het eerdere doel "niet realistisch" bleek. Het kabinet zou daarna verder kijken naar wat nodig is om de aanleg van windmolens mogelijk te maken. De minister richt zich nu op 30 tot 40 gigawatt aan windenergie van zee in 2040.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - OpenAI heeft donderdag GPT-5 gelanceerd, zijn nieuwste langverwachte AI-model. Volgens het bedrijf achter de populaire chatbot ChatGPT is het model slimmer en geeft het meer bruikbare antwoorden. "Het is alsof je een team van experts tot je beschikking hebt voor alles wat je wilt weten", aldus OpenAI. Het model wordt uitgerold naar alle gebruikers van ChatGPT.
46 minuten geledenSAN JOSE (ANP) - De Amerikaanse start-up en batterijfabrikant Lyten neemt de resterende activa over van de failliete Zweedse accufabrikant Northvolt. Dat heeft Lyten donderdag bekendgemaakt in een verklaring. De deal omvat onder meer een fabriek en een onderzoeks- en ontwikkelingsfaciliteit, beide in Zweden. De financiële details zijn niet bekendgemaakt, maar de activa vertegenwoordigen een waarde van zo'n 5 miljard dollar.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Adviseurs van president Donald Trump zien in Fed-bestuurder Christopher Waller de topkandidaat voor de functie van voorzitter van de Federal Reserve. Dat meldden ingewijden aan persbureau Bloomberg. Op dit moment wordt gezocht naar een opvolger van de huidige voorzitter Jerome Powell, wiens termijn in mei volgend jaar afloopt.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De meeste aandelenbeurzen in Europa zijn donderdag hoger gesloten. Beleggers verwerkten de aankondiging dat Rusland en de Verenigde Staten afspraken hebben gemaakt over een ontmoeting tussen Donald Trump en Vladimir Poetin. Vooralsnog is veel onbekend, bijvoorbeeld over waar en wanneer precies de staatshoofden met elkaar spreken.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP/RTR) - De Duitse industriële productie in juni is gedaald tot het laagste niveau sinds 2020, toen de coronacrisis voor een flinke krimp zorgde. Dat komt naar voren uit de recentste cijfers van het Duitse statistiekbureau Destatis. Vooral de productie van machines en farmaceutische producten daalde fors.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Warner Bros. Discovery heeft het afgelopen kwartaal flink geprofiteerd van enkele bioscoopsuccessen. Zo kwamen in de maanden april tot en met juni onder andere de films A Minecraft Movie, Sinners en Final Destinations: Bloodlines uit. Die brachten flink meer omzet op voor het entertainmentconcern, dat mede daardoor winstgevend was.
5 uur geledenVEGHEL (ANP) - Supermarktconcern Jumbo noemt de uitspraak in de zaak tegen zijn voormalige topman Frits van Eerd een "ingrijpend moment" voor hemzelf en zijn familie. "We leven mee met Frits en zijn naasten", laat een woordvoerster weten. Van Eerd werd donderdag veroordeeld tot een celstraf van twee jaar wegens witwassen, omkoping en valsheid in geschrifte.
5 uur geleden