Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet moet gevolgen klimaatverandering beter opvangen

Kabinet moet gevolgen klimaatverandering beter opvangen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet veel meer doen om Nederland te beschermen tegen de schadelijke gevolgen van klimaatverandering. Dat blijkt uit een evaluatie van de Nationale Klimaatadaptatiestrategie (NAS). Het gevoel van urgentie is toegenomen, maar geplande ingrepen van het kabinet volstaan niet omdat de aarde sneller opwarmt dan verwacht. Bovendien nemen de risico's toe door factoren als bevolkingsgroei, vergrijzing en drukkere steden.

Onderzoekers trekken harde conclusies uit de evaluatie: er is onvoldoende coördinatie en het is onduidelijk wie waarvoor verantwoordelijk is. Lagere overheden als waterschappen, provincies en gemeenten hebben "onvoldoende uitvoeringskracht", en moeten meer geld krijgen voor klimaatadaptatie.

Na zes jaar adaptatiebeleid is het op veel gebieden "moeilijk, zo niet onmogelijk, om vast te stellen of er voortgang geboekt is in het verkleinen of beheersbaar houden van de klimaatrisico’s", aldus de onderzoekers. Duidelijke doelen ontbreken, en "vrijwel nergens" is duidelijk of de bestaande doelen wel genoeg zijn om de risico's van klimaatverandering daadwerkelijk te beperken. De onderzoekers vinden ook dat de aanpak te veel is gericht op economische belangen. "Klimaatverandering heeft echter ook grote effecten op mens, cultuur en natuur." In de strategie moet daarvoor veel meer aandacht komen.

Ingrepen

In reactie op het rapport komt minister Mark Harbers (Infrastructuur en Waterstaat) met een Nationaal uitvoeringsprogramma klimaatadaptatie voor de jaren 2023 tot 2030, om de coördinatie te verbeteren. De strategie voor de komende jaren wordt bovendien aangepast op de klimaatscenario's van het KNMI die volgend najaar zullen komen.

Eerder vroeg het kabinet het Planbureau voor de Leefomgeving al om de voortgang van het beleid in de gaten te houden. Daarnaast gaat het kabinet kijken of het klimaatmaatregelen (zoals het verlagen van de CO2-uitstoot) en -adaptatie beter op elkaar kan afstemmen. CO2-besparende maatregelen houden soms "onvoldoende rekening met hitte, droogte en overstromingen". Terwijl ingrepen om Nederland beter bestendig te maken tegen de gevolgen van klimaatverandering soms voor extra CO2-uitstoot kunnen zorgen.

Meer uit Politiek

SP'er Dijk noemt plannen minderheidskabinet 'wereld op z'n kop'

DEN HAAG (ANP) - Volgens SP-leider Jimmy Dijk is "precies het tegenovergestelde nodig" van de plannen van de nieuwe coalitie. "Geen doorbraak, alleen afbraak. Het is de wereld op z'n kop", schrijft hij op X met twee tabellen uit de doorrekening van het coalitieakkoord door het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving.

10 uur geleden
Van Weel hoopt op meer harmonie dan in vorig kabinet

DEN HAAG (ANP) - David van Weel, de aanstaande minister van Justitie en Veiligheid, hoopt op "meer harmonie" in het nieuwe kabinet dan in de vorige coalitie, waarvoor hij ook minister was. Volgens de VVD'er zijn de inhoudelijke verschillen nu minder groot dan tussen zijn partij en de vroegere coalitiepartners PVV, NSC en BBB.

10 uur geleden
Groep Markuszower: coalitieakkoord staat garant voor armoede

DEN HAAG (ANP) - Groep Markuszower is kritisch op de plannen van de minderheidscoalitie na de doorrekening van het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving. "Dit akkoord staat garant voor meer armoede, de afbraak van onze sociale zekerheid en raakt de Nederlander ongekend hard."

13 uur geleden
CO2-uitstoot daalt harder door coalitieplannen, maar meer nodig

DEN HAAG (ANP) - De CO2-uitstoot daalt harder met de klimaatmaatregelen die de coalitie van D66, VVD en CDA wil doorvoeren dan zonder nieuwe plannen. Dat schrijven het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving in hun doorrekening van het akkoord. Maar meer is nodig om in 2050 klimaatneutraal te zijn.

14 uur geleden
Sterk verwacht 'complexe opgave' om zorg betaalbaar te houden

DEN HAAG (ANP) - Mirjam Sterk verwacht dat haar een 'complexe opgave' wacht als minister van Langdurige Zorg. "Of de zorg in de toekomst ook houdbaar is, dat is het vraagstuk waar we voor staan," aldus de CDA'er.

1 dag geleden
Berendsen: Nederland was naïef over groeiende Chinese invloed

DEN HAAG (ANP) - Nederland is de afgelopen jaren naïef geweest over de groeiende invloed van China, zegt beoogd buitenlandminister Tom Berendsen (CDA). Hij wil als minister Nederland minder afhankelijk maken van grondstoffen uit China, maar ook van de Verenigde Staten voor veiligheid. "Die afhankelijkheid moet je afbouwen, dan zit je ook sterker aan de internationale onderhandelingstafel."

1 dag geleden
De Bat krijgt taak om ruimte te maken op volgelopen stroomnet

DEN HAAG (ANP) - Jo-Annes de Bat krijgt bij zijn aantreden als staatssecretaris van Klimaat en Groene Groei het volgelopen stroomnet onder zijn hoede. Dat zei de CDA'er na zijn gesprek met beoogd premier Rob Jetten. Hij wil oplossingen voor de drukte op het stroomnet "versnellen", maar weet nog niet hoe. "Dat ga ik allemaal ontdekken. Er zal vast een heel inwerkprogramma staan om zaken nog beter te begrijpen."

1 dag geleden