Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet moet gevolgen klimaatverandering beter opvangen

Kabinet moet gevolgen klimaatverandering beter opvangen

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet veel meer doen om Nederland te beschermen tegen de schadelijke gevolgen van klimaatverandering. Dat blijkt uit een evaluatie van de Nationale Klimaatadaptatiestrategie (NAS). Het gevoel van urgentie is toegenomen, maar geplande ingrepen van het kabinet volstaan niet omdat de aarde sneller opwarmt dan verwacht. Bovendien nemen de risico's toe door factoren als bevolkingsgroei, vergrijzing en drukkere steden.

Onderzoekers trekken harde conclusies uit de evaluatie: er is onvoldoende coördinatie en het is onduidelijk wie waarvoor verantwoordelijk is. Lagere overheden als waterschappen, provincies en gemeenten hebben "onvoldoende uitvoeringskracht", en moeten meer geld krijgen voor klimaatadaptatie.

Na zes jaar adaptatiebeleid is het op veel gebieden "moeilijk, zo niet onmogelijk, om vast te stellen of er voortgang geboekt is in het verkleinen of beheersbaar houden van de klimaatrisico’s", aldus de onderzoekers. Duidelijke doelen ontbreken, en "vrijwel nergens" is duidelijk of de bestaande doelen wel genoeg zijn om de risico's van klimaatverandering daadwerkelijk te beperken. De onderzoekers vinden ook dat de aanpak te veel is gericht op economische belangen. "Klimaatverandering heeft echter ook grote effecten op mens, cultuur en natuur." In de strategie moet daarvoor veel meer aandacht komen.

Ingrepen

In reactie op het rapport komt minister Mark Harbers (Infrastructuur en Waterstaat) met een Nationaal uitvoeringsprogramma klimaatadaptatie voor de jaren 2023 tot 2030, om de coördinatie te verbeteren. De strategie voor de komende jaren wordt bovendien aangepast op de klimaatscenario's van het KNMI die volgend najaar zullen komen.

Eerder vroeg het kabinet het Planbureau voor de Leefomgeving al om de voortgang van het beleid in de gaten te houden. Daarnaast gaat het kabinet kijken of het klimaatmaatregelen (zoals het verlagen van de CO2-uitstoot) en -adaptatie beter op elkaar kan afstemmen. CO2-besparende maatregelen houden soms "onvoldoende rekening met hitte, droogte en overstromingen". Terwijl ingrepen om Nederland beter bestendig te maken tegen de gevolgen van klimaatverandering soms voor extra CO2-uitstoot kunnen zorgen.

Meer uit Politiek

Berendsen bespreekt missie in Straat van Hormuz met Rubio

WASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.

1 uur geleden
Jetten geeft nog niets prijs over verzachten gevolgen Iran-oorlog

LONDEN (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) wil nog niets zeggen over mogelijke maatregelen die het kabinet voorbereidt om de gevolgen van de oorlog in Iran voor Nederlanders te verzachten. Er lijken maatregelen voor honderden miljoenen euro's te worden voorbereid, maar Jetten zei dat de plannen eerst nog besproken moeten worden in de ministerraad.

1 uur geleden
Van Weel over in brand steken man in rolstoel: alle grenzen over

DEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel van Justitie en Veiligheid heeft geschrokken gereageerd op het nieuws dat een man in een elektrische rolstoel in Utrecht in brand is gestoken. "Dit gaat alle grenzen over."

3 uur geleden
CDA 'gaat rustig kauwen' op asielwetten na debat in Eerste Kamer

DEN HAAG (ANP) - Het CDA "gaat rustig kauwen" op de asielwetten waar de Eerste Kamer maandag en dinsdag over heeft gedebatteerd. De partij bezit de sleutel tot een meerderheid voor de wetten, maar senator Madeleine van Toorenburg wilde dinsdag nog niet prijsgeven of haar fractie voor gaat stemmen. De stemming is volgende week.

3 uur geleden
Kabinet wil voorzichtig de knip trekken voor gevolgen Iran-oorlog

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet lijkt bereid honderden miljoenen euro's uit te trekken voor maatregelen om de gevolgen van de oorlog in Iran voor burgers en bedrijven te verzachten. Hoeveel precies, is volgens ingewijden nog niet te zeggen omdat het pakket nog "volop in beweging" is.

5 uur geleden
PVV dreigt in Eerste Kamer tegen Fabers asielwetten te stemmen

DEN HAAG (ANP) - Alexander van Hattem dreigt dat de PVV in de Eerste Kamer tegen de wetten stemt die zijn ingediend door zijn partijgenoot Marjolein Faber, toen zij in het vorige kabinet minister was. Het debat in de senaat over deze wetten en de toevoeging om een illegaal verblijf strafbaar te maken "stemt mij niet vrolijk". Van Hattem heeft vier strenge moties ingediend en vindt de steun hiervoor "dusdanig belangrijk dat ze bepalend kunnen zijn" voor de vraag of de PVV voorstemt.

5 uur geleden
Minister: ongedocumenteerden alleen strafbaar bij niet meewerken

DEN HAAG (ANP) - Iemand zonder geldige verblijfspapieren moet alleen vrezen voor vervolging als die niet meewerkt aan zijn of haar vertrek. Dat verzekerde asielminister Bart van den Brink (CDA) bij het debat in de Eerste Kamer over twee strenge asielwetten, waarvan de strafbaarstelling van illegaliteit een onderdeel is.

9 uur geleden