Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Kabinet hekelt Amerikaanse actie tegen WHO

Kabinet hekelt Amerikaanse actie tegen WHO

DEN HAAG (ANP) - Dat de Verenigde Staten midden in de coronapandemie de geldkraan voor de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) dichtdraaien is niet verstandig, vindt het kabinet. De WHO is cruciaal voor de wereldwijde strijd tegen het virus, zegt minister Sigrid Kaag (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking). Ze sluit niet uit dat Nederland en gelijkgezinde landen bijspringen met extra geld.

De Amerikaanse president Donald Trump besloot dinsdag om de jaarlijkse bijdrage - een kleine 370 miljoen euro - van zijn land aan de WHO tijdelijk stop te zetten. Hij wrijft de organisatie aan dat die de pandemie niet goed heeft aangepakt.

Zodra de virusuitbraak is bedwongen, kunnen we leren van eventuele fouten, zegt Kaag in een toelichting. "Laten we ons nu eerst richten op hoe we deze crisis doorkomen". Daarvoor is volgens de minister "al onze energie nodig". Ze vindt de beslissing van Trump "ontzettend jammer en een tegenslag voor het functioneren van de WHO".

Nederland

Nederland sluit zich "volledig" aan bij VN-chef António Guterres, die zich eerder kritisch uitliet over het Amerikaanse besluit, aldus Kaag. "Dit is niet het moment om de financiering in te houden. Juist nu we wereldwijd met man en macht bezig zijn om bijvoorbeeld beschermingsmiddelen te regelen", aldus de minister.

Kaag weet niet precies hoe groot het gat is dat in de WHO-begroting ontstaat door het Amerikaanse besluit. Maar hierdoor dreigen juist andere ziekten nieuwe slachtoffers te maken, waarschuwt Kaag. Veel van het Amerikaanse geld ging volgens haar naar bijvoorbeeld de strijd tegen polio en malaria, en die "moet je niet de kans geven zich weer te verbreiden".

Tweede Kamer

Het besluit van de VS viel ook in de Tweede Kamer verkeerd. Regeringspartijen CDA, D66 en ChristenUnie willen dat Kaag met haar EU-collega's er bij de Amerikanen op aandringt van de beslissing terug te komen. Ze vragen de minister bovendien of de Europese Unie de WHO uit de brand kan helpen en wat Nederland misschien extra kan bijdragen.

Europa moet "niet per se" geld bijleggen om het gat te stoppen, vindt Kaag. Ze gaat eerst met onder andere Europese bondgenoten navragen waar de WHO nu geld tekort komt. Maar vervolgens is een extra bijdrage "een optie".

Meer uit Binnenland

Jetten: akkoord over ICC met VS wordt niet makkelijk

DEN HAAG (ANP) - Het wordt volgens premier Rob Jetten niet eenvoudig om tot een akkoord te komen met de Verenigde Staten over de aangekondigde sancties tegen het Internationaal Strafhof (ICC). Er is een half jaar om tot een oplossing te komen. Het worden "zes hele spannende maanden waarvan de uitkomst nog ongewis is", zei Jetten in de Tweede Kamer.

4 uur geleden
IND blij dat dwangsommen asielzoekers verleden tijd zijn

DEN HAAG (ANP) - De Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) is blij dat asielzoekers die al te lang wachten op een besluit over hun verblijfsstatus geen dwangsommen meer kunnen aanvragen bij de rechter. De Eerste Kamer ging dinsdag akkoord met een voorstel van asielminister Bart van den Brink.

4 uur geleden
Groningen vangt extra vluchtelingen op

GRONINGEN (ANP) - Om de druk in het aanmeldcentrum in Ter Apel te verlagen, vangt de gemeente Groningen vanaf woensdag tijdelijk extra vluchtelingen op. Het gaat om honderd bedden voor gezinnen met jonge kinderen voor wie in Ter Apel momenteel geen plek is.

5 uur geleden
Bezorgde medewerkers eisen terugtrekking NPO uit songfestival

HILVERSUM (ANP) - Vierhonderd medewerkers van de publieke omroepen willen dat de NPO de beslissing om deel te nemen aan het Eurovisie Songfestival terugdraait. Dat staat in een brief aan de directie en de raad van bestuur van de NPO. De brandbrief is ook online te lezen en heeft als titel #NietMijnSongfestival.

8 uur geleden
Duizenden donaties voor noodlijdende zeehondenopvang Waddenzee

LAUWERSOOG (ANP) - De noodlijdende zeehondenopvang in de Waddenzee krijgt veel donaties binnen van bezorgde mensen, na het nieuws dat het centrum in de provincie Groningen bijna failliet gaat. Volgens een woordvoerster van het betreffende Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) is dinsdagmiddag al ruim 1,5 ton binnengekomen via de eigen site en is er ook een crowdfunding gestart. Daarop is inmiddels ruim 30.000 euro binnengekomen.

10 uur geleden
Tbs van man die 15-jarige Ximena doodstak verlengd met 2 jaar

DEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft dinsdag de tbs-maatregel voor Stanley A. (39), die in 2012 in Den Haag de 15-jarige Ximena doodstak, met twee jaar verlengd. A. werd in 2013 veroordeeld tot zeven jaar gevangenisstraf en tbs met dwangverpleging.

11 uur geleden
Burgemeester Oldebroek: diefstal regenboogvlaggen afschuwelijk

OLDEBROEK (ANP) - Burgemeester Tanja Haseloop-Amsing van Oldebroek noemt de diefstal van regenboogvlaggen in haar gemeente "afschuwelijk" en "belachelijk". De burgemeester zegt zes à zeven meldingen te hebben ontvangen en roept inwoners op aangifte te doen als ze dat nog niet hebben gedaan. Bij de politie zijn vier meldingen binnengekomen.

12 uur geleden