Kabinet bespreekt vrijdag 'nieuwe maatregelen' tegen Israël
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet gaat vrijdag in de ministerraad "nieuwe maatregelen" tegen Israël bespreken, zegt demissionair buitenlandminister Caspar Veldkamp. Hij noemt als voorbeeld een boycot op producten uit illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever, maar laat in het midden of de maatregelen nationaal of op Europees niveau genomen moeten worden.
Aanleiding voor nieuwe stappen zijn de recente militaire acties van Israël in Gaza op de grond en het plan van premier Benjamin Netanyahu om nieuwe nederzettingen te bouwen vlak bij Oost-Jeruzalem. Vooral die laatste stap kan op stellige veroordeling van Veldkamp rekenen. "Dat is echt verkeerd, onacceptabel."
Veldkamp noemt vooralsnog alleen het voorbeeld van een handelsboycot, "dat zou een van de stappen kunnen zijn die ik in het kabinet kan bespreken vrijdag. Maar ik ga hier niet de agenda van de ministerraad verklappen." Hij heeft eerder in Europees verband al gepleit voor handelssancties.
Inreisverbod
Ook wil de NSC-minister opnieuw in Europees verband steun zoeken. "Ik hoop dat er meer landen zullen zijn die stappen willen nemen, tot nu toe zijn dat alleen Slovenië en Nederland, ik zou daar graag meer lidstaten bij willen hebben." Hij wil desnoods kijken of er een kopgroep gevormd kan worden van landen die samen maatregelen nemen tegen Israël. Veldkamp spreekt zijn Europese collega's volgende week in Kopenhagen.
Het kabinet nam eerder al wel eenzijdig stappen tegen Israël. Eind vorige maand kondigde het een inreisverbod af tegen twee extremistische Israëlische ministers. "In de EU is Nederland een van de landen die de meeste stappen zet", aldus Veldkamp die liever strafmaatregelen neemt in Europees verband omdat dat volgens hem effectiever is.
Later donderdag spreekt de Kamer met Veldkamp over de situatie in Gaza. Een aantal linkse partijen waaronder de SP wil daar een motie van wantrouwen indienen tegen de bewindsman.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Ministers die met "een frisse blik" aan hun taak beginnen, helpen bij het oplossen van onder andere de stikstofcrisis, vindt Rob Jetten. De beoogde premier verdedigt zo de voordracht van Jaimi van Essen als minister van Landbouw. De 34-jarige wethouder in Deventer heeft geen ervaring in Den Haag of met het stikstofprobleem.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In navolging van andere steden sluit de meerderheid van de politieke partijen in de Amsterdamse gemeenteraad samenwerking met Forum voor Democratie (FVD) uit. In de raad van de hoofdstad zitten dertien partijen; elf ervan roepen in een gezamenlijke verklaring op FVD niet te normaliseren.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Theo Henrar wordt vanaf 1 maart de tijdelijke voorzitter van VNO-NCW. Hij is momenteel vicevoorzitter van de werkgeversvereniging en voorzitter van FME, de ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 34-jarige Jaimi van Essen wordt de nieuwe minister van Landbouw. Dat meldt zijn woordvoerder na berichtgeving in Tubantia. Hij is nu nog wethouder in Deventer en houdt zich daar sinds 2024 bezig met energie, milieu en economie. Hiervoor was hij wethouder in de gemeente Losser.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nathalie van Berkel wordt volgens ingewijden staatssecretaris van Financiën voor D66. Ze zit nu nog voor de partij van Rob Jetten in de Tweede Kamer. Zij zat eerder onder meer in de raad van bestuur van uitvoeringsorganisatie UWV.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Stientje van Veldhoven wordt minister van Klimaat en Groene Groei voor D66. Dat bevestigt een ingewijde na berichtgeving van RTL Nieuws. Ze is eerder staatssecretaris van Infrastructuur en Waterstaat geweest en zat ook lang voor D66 in de Tweede Kamer.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66-senator Willemijn Aerdts wordt de staatssecretaris van Economische Zaken die zich gaat bezighouden met digitale economie en soevereiniteit, bevestigen bronnen na berichtgeving van RTL Nieuws. Ze is een expert op het gebied van inlichtingendiensten en voert op dat onderwerp ook het woord in de Eerste Kamer namens haar partij.
20 uur geleden